lg_banner_a

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Najvyššia kukurica na svete dorástla do 14 m

To, čo sa podarilo mladému vedcovi z Cornellovej univerzity v USA Jasonovi Karlovi, sa len tak nevidí.

Ako prvý na svete totiž dokázal vypestovať kukuricu, ktorej výška dosahuje takmer 14 m. Už v roku 2011 sa stal držiteľom svetového rekordu za „kukuričný kúsok“ dlhý 11 metrov, no mladého vedca výskum v danej oblasti tak pohltil, že sa rozhodol svoje dosiahnuté maximum vylepšiť.

 

A podarilo sa. Aj keď je jasné, že poľnohospodári nebudú mať záujem pestovať tak vysoké kukurice, práca J. Karla môže mať napriek tomu pre odvetvie veľký význam. „Výška rastliny je dôležitá, pretože je naviazaná na výšku dosiahnutého výnosu. Vyššie rastliny majú tendenciu dosahovať vyšší výnos zrna, avšak ak už sú veľmi vysoké, sú náchylné na poľahnutie. V každom prípade tento nový výskum pomôže vedcom lepšie pochopiť, ktoré gény a ďalšie faktory ovplyvňujú rast kukurice“, hodnotí prácu vedec Paul Scott z Amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo (USDA) pôsobiaci na Iowa State University. Jeho kolegyňa z University of California Sarah Hakeová ho dopĺňa. „Pestovatelia budú preferovať menší vzrast kukurice, aby nedošlo k poľahnutiu. No ak by sa toto podarilo pri cukrovej trstine či miscanthuse určených na výrobu biopalív či výrobu siláží pre kŕmenie zvierat, tento výskum by mohol nájsť svoj potenciál pre využitie v praxi“, konštatuje vedkyňa v službách USDA.

Kukurica v bežných pestovateľských podmienkach dosahuje výšky zhruba 2,5 m. Jason Karl však ešte v mladosti objavil hybrid z Mexika, ktorý spravidla dorastá až do výšky 3,4 m. Ide o odrodu Chiapas 234. Pustil sa do bádania, aké faktory majú vplyv na výšku kukurice. Kukurica sa predlžuje pomocou internódií, pričom čím viac a čím dlhšie ich stonka má, o to vyššie dokáže narásť. Z každého internódia vyrastá list a teda o výške rastliny rozhoduje počet listov, ktoré kukurica má a tiež vzdialenosť medzi nimi. Na sú tu aj ďalšie faktory vplývajúce na rast plodiny. „Keď sa noci krátke a dni dlhé, kukurica môže dlhšiu dobu fotosyntetizovať a vďaka tomu narásť až na 6 m. Ak ju pestujete v skleníku, dokáže pridať ďalšie 3 m. No a keď do nej zainkorporujete gén s názvom Leafy 1, dokáže sa predĺžiť ešte o ďalšie 3 metre. Spojte všetky tieto faktory dokopy a môžete vypestovať 14 m vysokú kukuricu“ vysvetľuje J. Karl. Kým stonka bežnej kukurice je zložená z približne 15 až 20 internódií, J. Karlovi sa podarilo dopestovať kukuricu s 80 internódiami. S vyššie uvedenými faktormi experimentoval. Napríklad materiály, ktoré oplášťovali jeho vertikálny skleník dokázali vyfiltrovať vybrané vlnové dĺžky svetelných lúčov. Kukurica tak mohla prijímať spektrum červenšieho svetlo, resp. svetelné lúče s vyššou vlnovou dĺžkou. Červené svetlo totiž viedlo k tomu, že dochádzalo k väčšiemu predlžovaniu jednotlivých internódií stonky. Týmto spôsobom dokázal mladý vedec vypestovať v skleníku 11 m vysokú kukuricu bez toho, aby rastliny geneticky upravoval. Keď však pridal do rastliny gén Leafy 1 (na proces inkorporácie potreboval dopestovať 6 generácií kukurice), rastlina na „genetický doping“ odpovedala ďalším nárastom svojej dĺžky a to až na finálnych 14 m.

/AGROMAGAZÍN/

Snímka: internet

konferencia2018_300x90

Ceny komodít na trhoch - klikni pre rozšírenú tabuľku

komodita

burza mena cena
pšenica EURONEXT/Matif EUR/t 160.75
repka EURONEXT/Matif EUR/t 352.00
kukurica EURONEXT/Matif EUR/t 154.75
EÚ pšenica CBoT, USA EUR/t 165.00
pšenica KBB,SR EUR/t 130.50
kukurica KBB,SR EUR/t
135.00

najmanazer_300x90

euralis-2018-1

lemken-banner-vega

banner-pottinger

 

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

chov pole mechanizacia

sady vinoteka agromagazin