logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

telata_HF_NZNový Zéland: Nedostatok pracovníkov v prvovýrobe mlieka

Mliekarenský priemysel na Novom Zélande je znepokojený pretrvávajúcim nedostatkom zahraničných pracovníkov, obzvlášť ak by mali kvôli pandémii zostať hranice zatvorené aj v budúcom roku.

Domáce združenia mliekarní (DNZ), farmárov (FF) a sieť chovateliek dojníc (DWN) aktuálne vyzvali vládu, aby počas obdobia telenia uspokojila vysoký dopyt po pracovníkoch a umožnila vstup do krajiny najmenej 1 500 pracovníkom zo zahraničia.

Minister poľnohospodárstva Damien O’Connor musí povoliť výnimky z prísnych karanténnych nariadení. Združenia požadujú najmä to, aby pracovníci mohli vykonávať karanténu aj v samostatných budovách na farme, ak sú plne zaočkovaní a za prísneho dodržiavanie ochranných opatrení proti Covidu-19.

Generálny riaditeľ DNZ Tim Mackle upozornil, že ťažkosti pri získavaní oficiálnych karanténnych miest boli v tomto roku jednou z hlavných prekážok vstupu pracovníkov s výnimočnými vízami pre mliekarenský priemysel.

„Prísne obmedzenie mliekarenského sektora na zamestnanie medzinárodných pracovníkov vedie k neprijateľnej úrovni stresu pre farmárov, čo predstavuje riziko pre dobré životné podmienky zvierat a obmedzuje produktivitu mliekarenského priemyslu,“ sťažoval sa Mackle. Nedávny prieskum spoločnosti DNZ a FF zistil, že polovica chovateľov mliekového dobytka je personálne poddimenzovaná.

Hovorca FF Chris Lewis uviedol, že postupy na hraniciach, ktoré vláda tento rok použila, boli pre farmárov mimoriadne frustrujúce. "Ak naše hranice zostanú zatvorené, musíme dať do pohybu procesy, aby sme farmárom poskytli istotu, že môžu najímať zamestnancov a že môžu vstúpiť na Nový Zéland oveľa rýchlejšie," uviedol hovorca združenia farmárov.

Generálny riaditeľ DWN Jules Benton zdôraznil, že úroveň fyzického a duševného vyčerpania na farmách už nie je prijateľná. Farmári by mohli zahraničným pracovníkom ponúknuť bezpečnú karanténu vo vidieckych oblastiach, čo tiež znižuje tlak na oficiálne zariadenia. Združenia chcú teraz viesť rozhovory s ministrom poľnohospodárstva O'Connorom, aby pracovníci so špeciálnymi povoleniami mohli byť na farmách pred ďalším otelením v júli 2022.


Zo zdrojov schweizerbauer preložil a upravil Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV NitraNajaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

hog_banner-300x300

dodávateľ pohonný hmôt pre agrosektor

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov