logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

sucho-kukuricaLa Niňa dosiahla vrchol, ale jej dopady pokračujú

Podľa poslednej správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO),

prejavy a dôsledky studenej fázy tichomorskej oscilácie ENSO (La Niña) možno pozorovať na globálnej úrovni aj na začiatku roku 2021 a existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť, že jej vplyv na priestorové rozloženie teploty a atmosférických zrážok pretrvá aj v priebehu prvej polovice tohto roku. Napriek všeobecnému ochladzujúcemu vplyvu fázy La Niňa, sa očakáva, že v nadchádzajúcom období – február až apríl 2021 – bude teplota na prevažnej väčšine pevnín nadnormálna. La Niňa pravdepodobne vyvrcholila v októbri až novembri 2020 ako mierne silná epizóda chladnej fázy ENSO. Podľa najnovšej El Niño-La Niña aktualizácie vydanej WMO, existuje 65% pravdepodobnosť, že La Niňa bude pretrvávať až do apríla 2021, avšak so 70% pravdepodobnosťou sa tropická oblasť Tichého oceánu vráti do neutrálnych podmienok ENSO už počas sezóny apríl - jún 2021.

Na základe dlhodobých prognóz (spracovaných WMO z údajov globálnych centier pripravujúcich dlhodobé sezónne prognózy) sa nad pevninami vo všeobecnosti očakáva v období február až apríl 2021 nadnormálne vysoká teplota vzduchu, s výnimkou niekoľkých plošne malých území. Najvyššia pravdepodobnosť výskytu nadnormálne vysokých teplôt vzduchu je v západnej, strednej a východnej Ázii, v južnej polovici Severnej Ameriky a v južnej Európe (vrátane Stredomoria). Nadnormálne teplé obdobie sa tiež predpokladá pre veľkú časť vysokých zemepisných šírok na severnej pologuli (okrem severozápadnej Severnej Ameriky), v južných, centrálnych a východných regiónoch Južnej Ameriky a v rovníkovej a severnej Afrike. Podnormálne teploty vzduchu sú pravdepodobnejšie pre oblasť severnej Južnej Ameriky.

Výhľad úhrnov atmosférických zrážok na obdobie február až apríl 2021 je v súlade s typickými účinkami La Niña na regionálne podnebie. La Niña tak spôsobuje neobvykle vlhké podmienky vo veľkej časti juhovýchodnej Ázie, Austrálie, severnej časti Južnej Ameriky a na ostrovoch v Melanézii. Nadnormálne vysoké úhrny atmosférických zrážok môžu byť zaznamenané aj v oblasti Južnej Afriky. Existuje aj vysoká pravdepodobnosť výskytu nadnormálnych zrážok (pravdepodobne vo forme snehu) vo veľkej časti severnej pologule (severne od 45° severnej šírky), kde je atmosférická cirkulácia ovplyvnená pokračujúcou negatívnou fázou arktickej oscilácie (AO). Naopak, podnormálne úhrny zrážok sú pravdepodobné na väčšine územia západnej a strednej Ázie, v oblasti 30° severnej šírky vo východnej Ázii, v oblasti Afrického rohu, v častiach strednej Afriky, v subtropických zemepisných šírkach Severnej Ameriky, na juhu Južnej Ameriky a na ostrovoch v Polynézii.
Zdroj: SHMÚCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

agromanazer 2020

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov