logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

mliekoNovembrová produkcia mlieka vo Veľkej Británii je na 25-ročnom maxime

Podľa prieskumu britskej Rady pre rozvoj pôdohospodárstva a záhradníctva (ADHB) sú novembrové dodávky mlieka predbežne stanovené na 1 009 mil. litrov, čo je o 2,0 % viac ako v minulom roku. Zároveň je to najvyšší objem vyprodukovaný v novembri od roku 1995.

Chris Gooderham, vedúci oddelenia trhových špecialistov pre živočíšnu výrobu a mliekový sektor to konštatuje aj napriek revízii váh používaných na prepočet výsledkov prieskumu na odhad pre celú krajinu. V dôsledku prerušenia trhov začiatkom tohto roka sme v poslednej dobe videli množstvo prvovýrobcov meniacich nákupcov mlieka, čo vyvrátilo naše odhady celkových dodávok mlieka. Za posledné dva mesiace tieto pohyby znamenali zvýšenie pokrytia v našom týždennom prieskume výroby mlieka zo 76,3 % na 77,6 % celkovej produkcie vo Veľkej Británii. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať ako významná zmena, v skutočnosti to zmenilo odhad pre celú Britániu asi o 18 miliónov litrov mesačne. Aj keď sme kvôli týmto pohybom zohľadnili zvýšenie váženia, posledné údaje naznačujú, že sme podcenili zmeny, ktoré nadobudli účinnosť 1. októbra. Najnovšia váha stanovuje britské dodávky mlieka v októbri na 1 025 mil. litrov, čo je o 0,6 % viac ako v októbri minulého roka. Riešením ďalšieho zlepšovania presnosti našich odhadov je zapojenie ďalších spoločností do týždenného prieskumu dodávok mlieka. Týmto sa zvýši pokrytie a obmedzí riziko prechodu poľnohospodárov zo spoločnosti mimo prieskumu na spoločnosť v rámci prieskumu alebo naopak.

Rada pre rozvoj poľnohospodárstva a záhradníctva (AHDB) pomáha zvyšovať úspešnosť britského odvetvia chovu hospodárskych zvierat, mliekarenstva a poľnohospodárstva, poskytuje trhové informácie na zlepšenie transparentnosti dodávateľského reťazca a stimuluje dopyt vo Veľkej Británii a na vývozných trhoch. AHDB je výkonný mimorezortný verejný orgán financovaný Ministerstvom životného prostredia, potravín a vidieckych záležitostí.

Zo zdrojov thecattlesite preložil a upravil:

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV NitraCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov