logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

wh-danubius2-hlavnaZber obilia so 17 - 18 % vlhkosťou už nie je žiadny problém

Tohtoročný zber plodín bol pre mnohých jeden z najťažších za veľmi dlhé obdobie. Pre letnú žatvu by sa viac hodilo označenie – kradnutie z poľa. V predpoludňajších hodinách kombajny prakticky nikde ani nekosili, len vyčkávali na požadovanú vlhkosť. Úplne iný obraz sa naskytal vtedy v chotári spoločnosti WH DANUBIUS. Nová investícia do skladového hospodárstva Bintec tak priniesla obrovskú výhodu už v prvej sezóne.

Skupina WERTHOLZ

Do podnikateľského portfólia tohto nadnárodného koncernu patrí najmä obchod s drevom, obhospodarovanie lesov, poľovníctvo a poľnohospodárstvo. Na Slovensku pôsobí od roku 1992 prostredníctvom dcérskej spoločnosti WH DANUBIUS, so sídlom v Kláštore pod Znievom. Lesné prevádzky sa nachádzajú taktiež v Kráľovej Lehote, Gemerskej Vsi a na východe Slovenska v Lelesi, kde sa venujú aj poľnohospodárskej prvovýrobe.

Obec Leles leží v blízkosti juhovýchodného cípu Slovenska, vedľa mestečka Kráľovský Chlmec. Ľudia zo spoločnosti WH DANUBIUS tu začali hospodáriť v roku 2006, pričom dnes sa starajú o 780 ha lesa a 1300 ha ornej pôdy. V osevnom postupe majú najväčšie zastúpenie obilniny, mäkká, špaldová a tvrdá pšenica, raž a spomedzi ďalších plodín repka a sója. Za zmienku stojí určite úroda špaldovej pšenice z poslednej žatvy, v priemere slušných 8,8 t/ha. Raž (130 ha) pestujú na ľahkých piesočnatých pôdach, kde vlastne ani nič iné nemôžu zasiať. Celkovo sú pôdy v miestnom chotári veľmi rozmanité, od pieskov až po ťažký íl. Sóju zberali tento rok až z výmery 400 ha. Oproti minulosti navýšili jej plochy na úkor repky, ktorú aktuálne pestujú na približne 130 ha. Maximilian Wagner, vedúci strediska Leles, hovorí: „Repku je čoraz náročnejšie pestovať najmä z hľadiska zákazu niektorých pesticídov. Aj preto nám úrody klesli na priemerných 3,5 t/ha, ale kedysi sme štandardne dosahovali o tonu lepšie výsledky.“ Kukuricu by sme doteraz márne hľadali na miestnych poliach, ale čoskoro ju už plánujú zaradiť do osevu.

Technológia Bintec

Jeden z hlavných dôvodov absentujúcej kukurice bola chýbajúca vhodná pozberová linka. Samozrejme, do moderných skladovacích kapacít investovali aj z viacerých iných dôvodov. „Predtým sme komodity dokázali preskladniť len krátko, potom už hrozilo ich znehodnotenie. Celý rok sa staráme o plodiny a snažíme sa o zachovanie maximálnej kvality, potom príde žatva a vtedy nastáva stres po navození obilia do starej haly. V minulosti sme sa preto museli ponáhľať s predajom, spravidla v období najnižších cien,“ hovorí Maximilian Wagner a ďalej dopĺňa jednu veľmi podstatnú skúsenosť z tohto leta: „Poslednú žatvu sprevádzalo nepriaznivé počasie. Všetko zvykneme pokosiť za 10 dní, ale tento rok trvala žatva 18 dní. Ak by sme nemali nové silá, určite by sa to natiahlo ešte o minimálne týždeň. Nemáme vlastné kombajny, využívame len služby, takže by sme spôsobovali časové komplikácie aj im. V širokom okolí sme boli jediní, kto mohol kosiť počas viacerých dní od rána do večera. Začínali sme už ráno po deviatej, ak vlhkosť výrazne neprekračovala 17 percent. Nemuseli sme ani rozmýšľať či nenastanú problémy, ak prvú fúru dáme niekde do kúta v hangárovom sklade. V nových silách sme dokázali obilie jednoducho dosúšať len suchým vzduchom z ventilátora, bez tepelného zdroja z plynu a podobne. Efektívnemu prúdeniu vzduchu napomáha perforovaná podlaha v celom profile.“ Automatický systém dokáže komoditu dosušiť a vychladiť na požadovanú vlhkosť, a následne aj udržiavať. Napríklad pri obilí udržiavajú komoditu vychladenú s optimálnou vlhkosťou 13,5 percent, čím zabraňujú škodám spôsobenými škodcami a plesňami. Výrobca pritom udáva možnosť naskladnenia obilia s vlhkosťou až do 18 percent. Práve čakanie na ideálnu vlhkosť a v mnohých prípadoch potom už neskorý zber kvalitatívne poškodených porastov, bol častým scenárom u viacerých iných poľnohospodárov.

Maximilian Wagner dodáva ešte ďalšiu dôležitú výhodu skladovacieho systému Bintec: „Existuje viacero typov skladov a pozberových liniek. Snažili sme sa nájsť technológiu, ktorá je jednoduchá a dokáže ju bez problémov obsluhovať aj človek s minimálnymi skúsenosťami. Taktiež celá linka obsahuje len minimálny počet na prevádzku a náhradné diely citlivých miest, v porovnaní s konkurenčnými systémami. S tým súvisí aj cenová výhodnosť celej investície.“

Obrábanie pôdy

Pri téme obrábania pôdy uvádza pán Wagner ako základ hospodárenie s vlahou. Síce neorú, ale často používajú hĺbkový kyprič. O pôdu sa vzorne starajú, dôkazom je aj každoročné vápnenie tretiny výmery. Traktory, výlučne značky Fendt, vymieňajú pravidelne po 5 rokoch. A pochváliť sa môžu vlastníctvom modelu 1050, jedného z prvý kusov na Slovensku.

/Štefan Ščecina/

wh-danubius1

Foto 1: V každom zo štyroch síl dokážu uskladniť po 950 ton. Plnenie aj vyskladnenie prebieha prostredníctvom externého dopravníka, poháňaného traktorom. V hornej časti sila je umiestnený otočný rozdeľovač, ktorý dávkuje komoditu rovnomerne do celého sila.

wh-danubius2-hlavna

Foto 2 Maximilian Wagner pôsobí ako vedúci strediska Leles od roku 2011. Na snímke s manželkou Anitou.

wh-danubius3

Foto 3: Nové silá postavili v areály spoločnosti WH DANUBIUS na okraji obce Leles. Stavebné práce začali len v marci tento rok a po troch mesiacoch už boli plne k dispozícii na žatvu.

wh-danubius4

Foto 4: Silá plní dopravník, preto celá technológia vyžaduje posilnenie dopravnej kapacity cez žatvu. Vyloženie jedného kamióna (25 – 26 t) trvá približne 15 minút, v závislosti od typu komodity.

wh-danubius5

Foto 5: V súčasnosti prebieha výstavba ďalších dvoch síl, ku ktorým pribudne aj jeden hangár. Do budúcna plánujú vybaviť pozberovú linku tiež sušičkou, pre potreby väčšieho dosúšania kukurice.

wh-danubius6

Foto 6: Závesná technika pochádza prevažne od výrobcu Horsch.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov