logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

sppk-logo2Predsedovi vlády SR píšu aj chovatelia ošípaných

Kritická situácia v domácom agropotravinárskom sektore prinútila už aj slovenských chovateľov

ošípaných napísať oficiálny list predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi a požiadať ho o osobné preverenie situácie.

Chovatelia ošípaných, ktorí sú združení vo Zväze chovateľov ošípaných Slovenska-družstve, sa listom obracajú na premiéra, aby sa v záujme rozvoja slovenského pôdohospodárstva zaoberal aktuálnym vývojom v agropotravinárskom rezorte.

Momentálnu situáciu považujú chovatelia ošípaných za katastrofálnu a likvidačnú.

„Riadenie rezortu poľnohospodárstva, potravinárstva a produkcie potravín, ako už zo samotného názvu vyplýva, si vyžaduje odborníka na pôdohospodárstvo. Jeho úlohou je zodpovedne a kompetenčne riešiť nielen lesy, vodu, prípadne životné prostredie, ale aj nasmerovať celý agropotravinársky komplex správnym smerom, vrátane rastlinnej a živočíšnej výroby, až do roku 2029“, uvádza predseda Zväzu chovateľov ošípaných Slovenska Julián Škerlík /zväz je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory/.

Chovatelia v liste ďalej uvádzajú, že na úseku chovu ošípaných sú v súčasnosti nesmierne ťažké a zložité podmienky, ktoré samotný chovateľ nie je schopný riešiť. Ide predovšetkým o rozšírenie afrického moru ošípaných a následky pandémie COVID 19, ktoré zdecimovali cenu jatočných ošípaných o 30%, čo je takmer pre všetkých chovateľov cenou likvidačnou. Ak chcú dodávať chovatelia spotrebiteľom bravčové mäso aspoň v takom množstve a kvalite ako doteraz, musí sa vláda začať venovať aj poľnohospodárstvu a zvlášť živočíšnej výrobe.

Poľnohospodárstvo je jedným z kľúčových odvetví v Slovenskej republike, ktoré vo veľkom rozsahu poskytuje zamestnanie tým najzraniteľnejším osobám. Chovatelia vyjadrujú presvedčenie, že v záujme rozvoja slovenského pôdohospodárstva sa predseda vlády SR Igor Matovič bude zaoberať aj situáciou v agrorezorte a vďaka vzájomnému dialógu nasmeruje Spoločnú poľnohospodársku politiku až do roku 2029 smerom k zvýšeniu potravinovej sebestačnosti.

Zväz chovateľov ošípaných Slovenska je tak v krátkom čase ďalšou organizáciou, ktorej nie je ľahostajné neriešenie krízovej situácie v odvetví a ktorá sa obracia so žiadosťou o pomoc priamo na predsedu vlády SR.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPKCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov