logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 42. týždeň 2020

Plodiny: Na trhu s rastlinnými agrokomoditami naďalej prevláda prevažne pozitívna nálada. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 201 EUR/t. Kukurica si pripísala 5 EUR/t, čím posilnila na 177 EUR/t.

Repka na MATIFe korigovala nadol o 2 EUR/t na 388 EUR/t, zatiaľ čo cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 4 EUR/t na 338 EUR/t. Na burze CBoT pokračoval rast cien čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina), ktoré posilnili o 3 EUR/t na 204 EUR/t. Cena americkej (USA) mäkkej pšenice medzitýždenne posilnila rovnako o 3 EUR/t na 185 EUR/t. Kukurica na burze v Chicagu zdražela o 3 EUR/t na 130 EUR/t a sója si pripísala k dobru 4 EUR/t, keď zdražela na 322 EUR/t.

Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo (USDA) minulý piatok večer zverejnilo svoj októbrový WASDE report (Report o odhade svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách), v ktorom podľa očakávaní znižovalo odhady koncoročníkových zásob jarín v USA, keďže v reporte už zohľadnilo dáta o kvartálnych zásobách k 1.9.2020, čo je súčasne dátum, od ktorého USDA oficiálne pri jarinách počíta štart nového hospodárskeho ročníka (viac k reportu prinesieme v zajtrajšom spravodajstve). Rovnako tak sa naplnilo očakávanie AGROMAGAZÍNu v tom, že USDA pristúpilo k citeľnejšiemu navýšeniu odhadu tohtoročnej produkcie pšenice v Rusku a to medzimesačne o 5 mil. ton na 83 mil. ton. Vďaka tomu sa odhad svetovej produkcie pšenice v sezóne 2020/21 dostal opäť na historický rekord, pričom rovnaká skutočnosť platí aj pre odhad svetových zásob pšenice na konci ročníka. Tento faktor mierne zbrzdil rast cien pšenice na burzách, i keď účastníci trhov pri tejto komodite aktuálne stále sledujú hlavne vývoj počasia v Rusku, kde aktuálne vzchádzajúce porasty pšenice nutne potrebujú zrážky. Podľa predpovedí by do regiónu mohli prísť zrážky koncom tohto týždňa a tak bude zaujímavé sledovať ako na túto skutočnosť zareagujú ceny komodity na burzách. Pšenica na MATIFe momentálne bojuje so svojou cenovou rezistenciou ležiacou na 202 EUR/t, jej prekonanie by komodite otvorilo priestor pre rast k 210 EUR/t, resp. až k 218 EUR/t. Analytici SovEconu už naznačujú, že súčasné sucho v Rusku prinúti farmárov znížiť osevné plochy plodiny oproti pôvodným očakávaniam, čo naznačuje na to, že ruská produkcia pšenice v roku 2021 by mohla byť o niečo nižšia než sa doteraz očakávalo. Navyše ruské exporty pšenice pokračujú v rýchlom tempe (v auguste krajina vyviezla 4,5 mil. ton a v septembri 4,95 mil. ton), čo môže v určitom momente prinútiť legislatívcov obmedziť exporty z krajiny. Keďže ale Rusko má vďaka bohatej úrode k dispozícii na export 39 mil. ton pšenice, nateraz je ešte priskoro uvažovať o zavedení takýchto opatrení.

Ceny kukurice pookriali po reporte WASDE aj vďaka tomu, že ministerstvo v reporte v bilancii USA nielenže znížilo svoj odhad zásob na začiatku aktuálneho ročníka (vychádzajúc z dát o kvartálnych zásobách v USA k 1.9.2020), ale súčasne korigovalo nadol aj odhad tohtoročnej produkcie krajiny o 4,5 mil. ton na 374 mil. ton, keď opätovne znížilo odhad zberových plôch kukurice (kvôli augustovej búrke Derecho) o 1 mil. akrov (445 tis. ha). Podporou cien komodity pritom ostáva aj vývoj počasia v Brazílii, kde hlavné pestovateľské regióny trpia deficitom zrážok. No i tu predpovede naznačujú, že koncom týždňa zaprší. Súčasné sucho v Brazílii je skôr problémom pre sóju, keďže pri kukurici aktuálne farmári sejú len prvú úrodu komodity, ktorá býva spravidla nižšia ako druhá (safrinha). Odhady úrod pritom klesajú aj v Európe. Ukrajinská asociácia pre obilniny dnes znížila svoj odhad tohtoročnej produkcie kukurice na Ukrajine o 2,8 mil. ton na 32,5 mil. ton. Rovnako tak francúzske ministerstvo poľnohospodárstva znížilo odhad nadchádzajúcej úrody komodity vo Francúzsku zo 14,1 na 13,5 mil. ton. To sú všetko správy, ktoré môžu pomôcť cenám kukurice vyššie, aj keď v tomto týždni môže paradoxne dôjsť aj k miernej korekcii cien kukurice na burze MATIF, ktorá môže byť vyvolaná poklesom cien pšenice a to v prípade, ak do Ruska dorazia koncom týždňa avizované zrážky.

Čo sa týka sóje, sucho už teraz citeľne spomaľuje tempo sejby v Brazílii, keď miestni farmári nateraz zasiali len 3 % plánovaných výmer plodiny (päťročný priemer tempa sejby v tomto období je 11 %). V kombinácii s vypredanou tohtoročnou úrodou sóje v Brazílii (ktorá sa zberala počas jari) sa tak Čína čoraz viac obracia na dodávky z USA, aby si zaistila komoditu pre vlastnú potrebu. Dopyt Číny pritom pokračuje v raste s tým ako sa v krajine zotavujú stavy ošípaných. USDA aj vďaka tomu prekvapilo účastníkov trhov v najnovšom WASDE reporte, keď kvantifikovalo odhad koncoročníkových zásob 2020/21 sóje v USA len na 7,9 mil. ton, čo je dramatická zmena oproti tomu, čo sa očakávalo ešte pred niekoľkými mesiacmi. Za poklesom odhadu koncoročníkových zásob stojí pokles počiatočných zásob ročníka 2020/21 (vychádzajúc z poklesu zásob plodiny v skladoch USA k 1.9.2020) v kombinácii s poklesom odhadu tohtoročnej produkcie sóje v USA (USDA znížilo odhad zberových plôch počas nadchádzajúcej žatvy) a nárastu odhadu exportov plodiny z USA dominantne do Číny. Ceny sóje sa na burze CBoT tak chvíľkovo vyšplhali k nami avizovanému cenovému cieľu 10,80 USD/bušel (presnejšie na cenu 10,78 USD/bušel), následne mierne korigovali nižšie. Prekonanie ceny 10,80 USD/bušel by komodite z pohľadu technickej analýzy otvorilo priestor pre nárast až k 12 USD za bušel, čo môže byť cena, ktorú sa sója skutočne môže pokúsiť prekonať, no zrejme to nebude hneď tak skoro. Uvidíme ako sa bude vyvíjať situácia v J. Amerike, ktorá apropos čelí klimatickému fenoménu La Nina – prinášajúceho do oblasti suché počasie. Tiež bude dôležité sledovať importný apetít Číny, ktorý sa však rovnako javí ako silný. Ak pritom ďalšie mesiace ukážu, že sucho zníži produkciu Brazílie budúcu jar (ktorá sa mimochodom nateraz očakáva stále na rekordnej úrovni), Čína sa zrejme bude predzásobovať sójou z USA, čím môže ešte viac načrieť do zásob v krajine a tým podporiť ceny. Tento vývoj je tak priaznivou správou i pre ceny repky na burze MATIF, ktoré sa nateraz stále držia v okolí 390 EUR/t a neponáhľajú sa vyššie. Obidve olejniny sa zrejme budú najbližšie týždne opatrne dvíhať vyššie, no pravdepodobne najväčšiu silu by mohli ukázať počas zimných mesiacov. Predpokladáme, že koncom roka už Ukrajina vyčerpá svoje exportné možnosti pri repke, čo prinúti EÚ obzerať sa inde. Tiež pripomíname, že Francúzsko túto sezónu zasialo kvôli suchému počasiu najmenšie výmery repky za ostatných 20 rokov. Sucho počas sejby pritom trápilo i Ukrajinu, čo sú faktory, ktoré už v tomto momente formujú svoj vplyv na budúcoročnú produkciu komodity. Repka tak má stále veľký potenciál preukázať svoju rastovú silu.

Tento týždeň očakávame prevažne stagnáciu cien olejnín, príchod zrážok do Ruska by pritom mohol vyvolať miernu korekciu cien pšenice a tým možno i cien kukurice na burze MATIF.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 42. týždňa 2020:

pšenica 193 – 202 EUR/t, kukurica 172 – 177 EUR/t, repka 385 – 392 EUR/t.

Zookomodity:

Len malé cenové pohyby zaznamenali v uplynulom týždni ceny jatočných ošípaných a to prakticky na všetkých kontinentoch. Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v tomto týždni stagnujú na 1,27 EUR/kg jat. hm., ceny v Dánsku ostávajú na 1,51 EUR/kg jat. hm. Ceny v Poľsku sa naďalej hýbu blízko 1,30 EUR/kg jat. hm. pričom predpokladáme, že i v SR ostanú tento týždeň ceny naďalej v intervale 1,30 – 1,38 EUR/kg jat. hm.

Čína uplynulý týždeň slávila „zlatý týždeň“, v ktorom si obyvatelia môžu vychutnať 7 – dňový štátny sviatok, pričom podľa dát Ministerstva obchodu v tomto týždni klesli ceny ošípaných v krajine o 1 % na aktuálnych 4,36 EUR/kg jat. hm.

Ceny futures jatočných polovičiek v USA medzitýždenne vzrástli o 6 % na 1,47 USD/kg jat. hm., zatiaľ čo farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota posilnili o 2,1 % na 1,42 USD/kg jat. hm. Americké ceny ošípaných sú naďalej ťahané zvýšeným dopytom zo strany Číny a tiež faktom, že USDA minulý týždeň znížilo odhad domácej produkcie komodity pre najbližšie mesiace.

Ceny jatočných kráv v Nemecku tento týždeň oslabili o 2 eurocent/kg jat. hm. na 2,58 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), kým ceny jatočných býkov (R3) vzrástli o 2 eurocent/kg jat. hm. na 3,66 EUR/kg jat. hm.

Mliečne komodity v EÚ si medzitýždenne pripisovali mierne zisky. Cena európskeho masla na burze EEX medzitýždenne posilnila o 50 EUR/t na 3425 EUR/t, cena sušeného odtučneného mlieka (SOM) stúpla o 15 EUR/t na 2243 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM sa tak znovu dostala nad 32 EUR/100 kg, konkrétne na 32,07 EUR/100 kg, čo znamená medzitýždenný nárast o 1,2 %. Nemecké dodávky mlieka v 40. týždni 2020 boli o 1 % nižšie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Spotové ceny v Nemecku minulý týždeň na medzitýždennej báze stúpli o 1 EUR/100 kg do pásma 36,5 až 37,5 EUR/100 kg, ceny v Holandsku stagnovali na 37 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v USA poskočili medzitýždenne nahor o 5 % na 45,52 USD/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Október 2020: 32,50 EUR/100 kg, november 2020: 33,05 EUR/100 kg, december 2020: 33,10 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Október 2020: 32,55 EUR/100 kg, november 2020: 32,95 EUR/100 kg, december 2020: 33,00 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Cena ropy Brent sa naďalej hýbe v pásme, keď ostala medzitýždenne zafixovaná na 42 USD/barel. Rast produkcie v Líbyi, ukončenie štrajku pracovníkov v Nórsku ako aj opätovný nábeh produkcie v USA po hurikáne Delta sa postarali o dočasný pokles cien ropy, dnes sa však komodite podarilo značnú časť týchto strát vymazať. Zavádzanie reštriktívnych opatrení vo viacerých krajinách Európy s cieľom spomaliť šírenie COVID 19 ale stále pôsobí na prípadný ďalší rast cien ako vysoko efektívna brzda. AGROMAGAZÍN nateraz stále vidí ako značne realistický scenár korekciu cien ropy späť pod 40 USD za barel. Na druhej strane pokračujú debaty o schválení ďalšieho finančného balíčku na podporu ekonomiky v USA, čo by mohlo pôsobiť podporne aj na spotrebu a tým aj na ceny komodít vrátane ropy.

Ceny PHM na európskych burzách sa v uplynulom týždni hýbali len mierne, keď mierne rástli ceny nafty a klesali ceny benzínov. Podľa našich prepočtov by ceny benzínu natural 95 mohli v najbližších 10 dňoch klesnúť o 1 eurocent/l na 1,155 EUR/l a ceny nafty by mali stagnovať v okolí 1,01 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

hog_banner-300x300

dodávateľ pohonný hmôt pre agrosektor

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov