logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 30. týždeň 2020

Plodiny:

Ceny obilnín na svetových burzách v uplynulom týždni korigovali nadol, olejniny zdraželi. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 182 EUR/t. Kukurica odovzdala značnú časť predchádzajúcich ziskov, keď medzitýždenne zlacnela o 7 EUR/t na 171 EUR/t.

Repka na burze MATIF si medzitýždenne polepšila o 2 EUR/t, keď jej cena vzrástla na dnešných 384 EUR/t. Cena kanadskej repky posilnila rovnako o 2 EUR/t na 312 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 3 EUR/t na 180 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej (USA) mäkkej pšenice korigovali nadol o 2 EUR/t na 168 EUR/t. Cena americkej kukurice na burze CBoT medzitýždenne klesla o 1 EUR/t na 113 EUR/t a cena sója vzrástla o 7 EUR/t na 290 EUR/t.

Pokračujúci rastúci priemerný hektárový výnos doteraz zožatej pšenice v Rusku začína vyvíjať čoraz väčší tlak na európske ceny pšenice na burze MATIF. Farmári v Rusku aktuálne zožali pšenicu z 8 mil. ha plôch, pričom na tejto ploche nateraz dosiahli priemerný výnos 3,5 t/ha, čo je pre túto fázu žatvy o 17 % viac ako pred rokom. Priemerný výnos pôjde pravdepodobne nižšie, keďže výnosy jarnej pšenice, ktorá sa zberá neskôr, dosahujú v Rusku v priemere polovičné hodnoty ako pri ozimnej pšenici (prognóza priemerného výnosu jarných pšeníc v Rusku pre tento rok leží v okolí 1,8 t/ha). Napriek tomu produkcia pšenice v Rusku môže byť vysoká a to hlavne vďaka medziročnému silnému nárastu pestovateľských plôch. Ruské ministerstvo poľnohospodárstva nedávno navýšilo súčasné zberové plochy pšenice v Rusku z doterajších 28,8 na 29,15 mil. ha. Ruská produkcia pšenice tak s veľkou pravdepodobnosťou tento rok bude v pásme medzi 80 až 85 mil. ton. Pod poklesný tlak sa dostávajú i ceny pšenice na burze MATIF, ktoré ani počas druhého pokusu sa nedokázali udržať nad úrovňou svojej podpory ležiacej na 185 EUR/t a to znamená, že technicky sa komodity hýbe v novom obchodnom pásme medzi 167 až 185 EUR/t a teda má priestor pre pokles k spodnej hodnote vyššie uvedeného intervalu.

Pod poklesný tlak ako na burze MATIF, tak i burze CBoT sa znovu dostali i ceny kukurice po tom, čo v USA pretrváva nadštandardná kondícia porastov, ktoré sa nachádzajú v kľúčovej fáze tvorby budúcej úrody (R1- vyháňanie blizien). Ku koncu uplynulého týždňa bolo v dobrej až excelentnej kondícii 69 % všetkých porastov kukurice, čo je rovnako ako pred týždňom. Súčasne vo fáze vyháňania blizien/tvorby šúľkov bolo 59 % všetkých porastov. Niektoré oblasti amerického stredozápadu síce trápi nedostatok zrážok, ide však len o lokálne územia. Indície tak naďalej poukazujú na dosiahnutie rekordného priemerného celonárodného hektárového výnosu plodiny nad 11 t/ha (aktuálny odhad 178,5 až 179,5 bušelov na aker), čo vyvíja tlak na pokles cien komodity. Ten sa presúva aj na európske burzy, aj keď treba povedať, že najväčší pestovateľ kukurice Francúzsko, aktuálne trpí deficitom zrážok, čo môže napokon súčasný odhad produkcie kukurice pre túto krajinu znížiť. Nič to však nemení na tom, že výhľad pre globálnu produkciu kukurice ostáva vysoký a i preto môžeme ďalej očakávať určité tlaky na pokles cien komodity na globálnych burzách.

Iná situácia sa však črtá pri repke. Analytici Agritelu včera informovali o tom, že farmári na Ukrajine už zozbierali repku z viac ako polovice pestovateľských plôch, no napriek tomu stále nezozbierali viac ako 1 mil. ton komodity. A tak aj keď sa teraz žatva presunie na úrodnejšie polia na západe krajiny, analytici Agritelu pochybujú o tom, že tohtoročná produkcia repky na Ukrajine presiahne 3 mil. ton. Keďže Ukrajina je hlavným dodávateľom repky do EÚ, môžeme očakávať pokračovanie prorastového trendu ceny komodity na burze MATIF. Okrem toho ostatný týždeň výrazne posilnili i ceny malajzijského palmového oleja a to o 12 % na aktuálnych 565 EUR/t. Nedávne povodne v Číne zase potiahli nahor ceny repkového oleja v krajine. Môžeme tak predpokladať, že ceny repkového oleja v EÚ by mohli rovnako pokračovať v posilňovaní a tak technicky by sa repka na MATIFe mohla v dohľadnej dobe pokúsiť prekonať svoju úroveň rezistencie ležiacej v pásme 386 až 388 EUR/t a tým si otvoriť priestor pre rast k novému cenovému cieľu v okolí 410 EUR/t.

Cenový rast zaznamenala ostatné dni aj sója a to hlavne vďaka tomu, že Čína zintenzívnila nákupy komodity z USA. Keďže ale kondícia porastov sóje v USA sa za ostatný týždeň zlepšila (v dobrej až excelentnej kondícii 69 % porastov, medzitýždenne + 1 %), komodita na burze CBoT nateraz zastavila svoj rast, pričom sa hýbe v okolí 9 USD za bušel.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 30. týždňa 2020: pšenica 175 – 181 EUR/t, kukurica 167 – 172 EUR/t, repka 384 – 390 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku sa po minulotýždňovom razantnom prepade zastabilizovali, keď sa farmárske ceny medzitýždenne nemenia a ostávajú na 1,47 EUR/kg jat. hm. Zastavenie importov Číny z približne tucta európskych mäsokombinátov z titulu pozitívne testovaných zamestnancov týchto fabrík však prinieslo na európsky trh znovu prebytky komodity, čo vyústilo do spomínaného cenového poklesu. Ceny ošípaných v Dánsku tento týždeň stagnujú na cene 1,54 EUR/kg jat. hm. Minulotýždňový pokles cien doľahol aj na slovenský trh, tento týždeň by sme však už mali vidieť zastavenie cenového poklesu a stagnáciu cien v okolí 1,30 až 1,38 EUR/kg jat. hm. Zotavovanie cien pokračuje v USA, kde farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne posilnili o 6,1 % na 0,70 EUR/kg jat. hm. Záplavy v Číne spomalili oživovanie domácej produkcie ošípaných v krajine, čo vedie k pokračujúcemu rastu miestnych farmárskych cien komodity. Tie medzitýždenne vzrástli o ďalších 16 eurocent/kg jat. hm. na aktuálnych 4,52 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku v tomto týždni posilňujú zhodne o 2 eurocent/kg jat. hm. ako pri jatočných kravách (R3, cena 2,67 EUR/kg jat. hm.), tak i jatočných býkoch (R3, cena 3,49 EUR/kg jat. hm.).

Ceny mliečnych komodít v EÚ, zdá sa, nateraz dosiahli svoje rastové plató, keď sa tento týždeň hýbali len vo veľmi úzkom obchodnom pásme. Európske ceny masla medzitýždenne posilnili o 20 EUR/t na dnešných 3435 EUR/t, zatiaľ čo ceny európskeho odtučneného sušeného mlieka (SOM) korigovali nadol medzitýždenne o 22 EUR/t na 2160 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM tak na medzitýždennej báze ostala až na rozdiel jedného eurocentu na 100 kg mlieka prakticky nezmenená na 31,23 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 28. týždeň 2020 spomalili svoj rast, keď na medziročnej báze sú už len o 0,2 % vyššie. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni vzrástli o 0,5 až 1 EUR/100 kg do pásma 32,5 až 34 EUR/100 kg. Spot v Holandsku posilnil o 1 EUR/100 kg na 33 EUR/100 kg.

Dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande nepriniesla oproti minulej aukcii zo začiatku júla výraznejšie cenové zmeny mliečnych komodít. Tie boli zobchodované za priemernú cenu 3201 USD/t, čo je o 0,7 % menej v porovnaní s predchádzajúcou aukciou. Rovnako vidíme na trhu zastavenie rastu cien mlieka v USA, ktoré medzitýždenne poklesli o 0,4 % na aktuálnych 51,61 USD/100 kg. AGROMAGAZÍN nateraz nemení svoj cenový výhľad očakávaných farmárskych cien mlieka v SR. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Júl 2020: 30,85 EUR/100 kg, august 2020: 31,20 EUR/100 kg, september 2020: 31,85 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Júl 2020: 31,05 EUR/100 kg, august 2020: 31,25 EUR/100 kg, september 2020: 31,95 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent dokázala v ostatnom týždni pridať k svojej cene 2 USD za barel a tým posilniť na dnešných 44 USD za barel po tom, čo viacerí analytici mierne navýšili odhad tohtoročnej spotreby ropy vo svete aj vďaka schváleniu finančných stimulov na podporu ekonomiky v EÚ či sľubným výsledkom viacerých testov potenciálne účinných vakcín voči COVID-19, ktoré by mohli mať ambíciu dostať vírus pod väčšiu kontrolu. V kombinácii so súčasným výrazným obmedzením produkcie ropy zo strany OPEC+ by sa tak ponuka a dopyt po rope mohli dostať do rovnováhy skôr, než sa pôvodne očakávalo. Nateraz však vo svete stále pokračuje akcelerácia nových pozitívne testovaných ľudí na COVID-19, čo je stále spojené s veľkou neistotou týkajúcou sa ďalšieho vývoja ekonomiky. Naďalej tak platí, že ropa má v tomto momente obmedzené vyhliadky pre svoj ďalší cenový rast. Predpokladáme, že ceny ropy budú najbližšie týždne stagnovať v okolí 40 až 45 USD za barel.

Ceny PHM v Európe v ostatnom týždni zamierili obidvomi smermi. Kým nafta zdražovala, ceny benzínov mierne klesali. Cenové pohyby však neboli príliš významné a i preto predpokladáme, že ceny PHM na slovenských čerpacích staniciach sa tento týždeň výraznejšie meniť nebudú. Ceny nafty by mali ostať na 1,04 EUR/l, ceny benzínu natural 95 by mohli klesnúť o 0,5 eurocent/l na 1,165 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov