logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 25. týždeň 2020

Plodiny:

Minulotýždňový WASDE report od Amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo (USDA) priniesol na trh nové tlaky na pokles cien plodín. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 181 EUR/t.

Ceny kukurice korigovali nadol rovnako o 5 EUR/t na 165 EUR/t. Repka na MATIFe zlacnela o 3 EUR/t na 376 EUR/t, zatiaľ čo cena kanadskej repky posilnila o 1 EUR/t na 309 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 6 EUR/t na 179 EUR/t a poklesu sa neubránili ani ceny pšenice v USA, ktoré korigovali nadol o 2 EUR/t na 164 EUR/t. Cena kukurice na CBoT medzitýždenne klesla o 1 EUR/t na 115 EUR/t, zatiaľ čo cena sóje posilnila o 1 EUR/t na 282 EUR/t.

WASDE report (viac informácií k reportu prinesieme vo štvrtok) de facto na medzimesačnej báze nepriniesol príliš veľa zmien a to bol dôvod, prečo došlo k obnoveniu tlaku na pokles cien pri viacerých plodinách. USDA totiž už počas minulého mesiaca avizovalo rekordnú produkciu pri viacerých plodinách a tento predpoklad nezmenilo ani v najnovšom reporte a to napriek tomu, že viaceré regióny sveta ostatné obdobie trápil deficit zrážok. Práve pri pšenici sa očakávalo, že USDA pôjde so svojím odhadom nadchádzajúcej produkcie vo svete nadol. Mnohí tak ostali prekvapení, keď ministerstvo medzimesačne, naopak, navýšilo odhad očakávanej úrody o takmer 5 mil. ton na rekordných 773,4 mil. ton. Ministerstvo síce znížilo odhad produkcie pre EÚ a Ukrajinu, no vonkoncom nehýbalo s dátami týkajúcich sa Ruska a navyše o 4,2 mil. ton medzimesačne navýšilo odhad produkcie pre Indiu. Ako už v AGROMAGAZÍNe avizujeme dlhšie, Rusko toto leto síce zožne z hektára v priemere menej pšenice, tento výpadok však bude vykompenzovaný silným nárastom pestovateľských plôch plodiny. Pšenica na burze MATIF stratila úroveň svojej podpory ležiacej na 185 EUR/t, čo komodite otvorilo priestor pre pokles do pásma 170 až 174 EUR/t. Určitou výhodou pre EÚ je fakt, že tohtoročná produkcia pšenice v tomto regióne nebude až tak vysoká (kvôli jarnému suchu), čo by mohlo pomôcť cenám pšenice minimalizovať ďalší pokles cien a to napriek tomu, že svet očakáva ďalšiu rekordnú úrodu plodiny.

Pšenica tak zrejme nebude poskytovať dostatok podpory ani susednému trhu s kukuricou, pri ktorej USDA pokračovalo aj v júni v navyšovaní odhadu globálnej produkcie. USDA však vo svojom odhade stále vychádza z predpokladu, že farmári v USA tento rok zasiali kukuricu na 97 mil. akroch (39,3 mil. ha), teda najvyššej výmere od roku 1936. Dáta o klesajúcich cenách dusíkatých hnojív v USA poukazujúce na nižší dopyt po tomto type hnojív však naznačujú, že farmári si to zrejme rozmysleli a v skutočnosti zasiali kukuricu na nižšej výmere ako sa predpokladá, čo je scenár, ktorý avizujeme v našich prognózach už dlhšie obdobie. Odhady analytikov hovoria najčastejšie o 94 mil. akroch (38,1 mil. ha) zasiatej kukurice, pričom ak sa toto číslo potvrdí, automaticky môžeme očakávať v júlovom WASDE reporte pokles odhadu tohtoročnej produkcie kukurice v USA o 12 -15 mil. ton. Ak však USDA aj vo svojom reporte o pestovateľských výmerách (zverejnenie je naplánované na 30.6.2020) potvrdí pestovateľské plochy kukurice v USA nad 96 mil. akrov, môžeme očakávať nový tlak na pokles cien tejto komodity. Pravdou je, že niektoré oblasti USA začína trápiť mierny deficit zrážok, no zatiaľ nejde o nič závažného. Pripomíname, že v USA sa aktuálne porasty kukurice dostávajú do kľúčovej fázy rastu determinujúcu budúci výnos. USDA včera informovalo o zhoršení kondície porastov kukurice v USA, keď v dobrej až excelentnej kondícii je 71 % všetkých porastov, čo je o 4 percentuálne body menej ako pred týždňom. Stále však historicky ide o vysoké číslo hovoriace za to, že finálny priemerný hektárový výnos kukurice bude nad úrovňou dlhodobého trendu, takže nateraz stále nie je dôvod na to, aby investori začali veriť vo vyššie ceny. Skôr naopak, špekulatívny kapitál na burze CBoT pokračuje v navyšovaní stávok na pokles cien kukurice (rast počtu čistých krátkych pozícií), ktoré sa už blížia k svojmu maximu z minulého roka. Ak USDA koncom júna potvrdí citeľný pokles reálnych pestovateľských výmer – je predpoklad, že investori začnú masívne zatvárať tieto pozície (short covering), čo by malo vytlačiť ceny citeľne nahor. Uvidíme, čo napokon povedia analytici z USDA, ktorí aktuálne finalizujú dáta, ktoré im posielajú farmári o svojich pestovateľských výmerách.

Vo svete olejnín sa toho veľa nemení. Potvrdzujú to i relatívne stabilné ceny repky na burze MATIF naďalej oscilujúce v okolí 375 až 380 EUR/t.

Predpokladáme, že ceny pšenice a kukurice na burze MATIF budú najbližšie dva týždne ťahané mierne nadol kvôli momentálne nepriaznivému obrázku vyplývajúceho z momentálnej technickej analýzy cien týchto plodín (hlavne pšenica, ktorej cena klesla pod dôležitú úroveň svojej cenovej podpory). Výraznejší cenový pohyb však neočakávame až do zverejnenia reportu USDA o výmerách plodín v USA a stave zásob plodín v krajine, ktorý je na programe 30.6. 2020.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 25. týždňa 2020: pšenica 175 – 181 EUR/t, kukurica 162 – 165 EUR/t, repka 375 – 380 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v tomto týždni stagnujú na 1,66 EUR/kg jat. hm. a rovnako sa nemenia ani ceny v Dánsku (1,62 EUR/kg jat. hm.). Európsky trh s jatočnými ošípanými sa tak javí byť stabilizovaný. Citeľnejší vzostup cien v ostatných dňoch badať na čínskom trhu po tom, čo v Pekingu bol po dlhšej dobe zaznamenaný cluster prípadov COVID-19 spojený s trhom, na ktorom sa obchoduje importované mäso. Domáci spotrebitelia sa tak začali viac orientovať na domácu produkciu ošípaných, čo znovu začína tlačiť ich ceny nahor, keďže domáca produkcia bravčoviny v krajine je stále nedostačujúca. Čínske farmárske ceny ošípaných v krajine medzitýždenne vzrástli o 20 eurocent/kg jat. hm. na 3,82 EUR/kg jat. hm. Na druhú stranu táto situácia zvýšila riziko, že Čína spomalí dopyt po importoch, na čo dnes reagujú i ceny jatočných ošípaných v USA, ktoré v priebehu niekoľkých hodín sa prepadli o 6 % na aktuálnych 1,08 USD/kg jat. hm., pričom medzitýždenne klesli o 7,3 %. Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne klesli o 5 % na 0,68 USD/kg jat. hm a teda naďalej ostávajú veľmi nízke. Uvidíme či sa táto obava o možné spomalenie importov Číny prejaví aj na európskom trhu. Súčasné stabilné ceny v EÚ však nateraz naznačujú, že v SR by ceny ošípaných mali tento týždeň oscilovať v pásme 1,50 – 1,58 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku pokračujú v raste, keď tento týždeň posilňujú o 7 eurocent/kg jat. hm. na 2,65 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), zatiaľ čo ceny jatočných býkov stúpli o 2 eurocent/kg jat. hm. na 3,52 EUR/kg jat. hm.

Ceny mliečnych komodít v EÚ sa po rastovej fáze dostávajú do fázy stabilizácie. Európske ceny masla na burze EEX medzitýždenne klesli o 30 EUR/t na dnešných 3270 EUR/t, ceny SOM vzrástli o 12 EUR/t na 2162 EUR/t. Teoretická cena mlieka tak medzitýždenne korigovala jemne nadol o 0,7 % na 30,33 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní za 23. týždeň boli na medziročnej báze o 1,2 % vyššie, čo signalizuje mierny rast produkcie komodity. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni poklesli o 0,5 EUR/100 kg do pásma 32 až 33 EUR/100 kg, zatiaľ čo spotové ceny v Holandsku korigovali nadol o 1 EUR/100 kg na 30,50 EUR/100 kg. Dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla obchody mliečnych komodít za vyššie ceny, keď priemerná cena zobchodovaných kontraktov oproti minulej aukcii zo začiatku júna vzrástla o 1,9 % na 2979 USD/t.

Ceny mlieka v USA pokračujú v raste, keď v ostatnom týždni pridali 2,4 %, keď posilnili na 45,52 USD/100 kg.

AGROMAGAZÍN vzhľadom na zotavovanie cien na trhoch pristupuje k miernej revízii farmárskych cien surového kravského mlieka smerom nahor. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Jún 2020: 29,35 EUR/100 kg, júl 2020: 29,75 EUR/100 kg, august 2020: 30,00 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Jún 2020: 29,45 EUR/100 kg, júl 2020: 29,85 EUR/100 kg, august 2020: 30,15 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v ostatných dňoch zaznamenali citeľný nárast volatility, keď korigovali nadol o 10 %, aby následne vymazali značnú časť svojich strát. Medzitýždenne Brent posilnila o 1 USD/barel, keď sa počas dnešného dňa obchoduje za 41 USD za barel. Dočasný pokles cien ropy, ktorý sme videli minulý týždeň bol reakciou na obavy z opätovného rastu počtu prípadov COVID-19 v USA, ktorý by mohol znovu spomaliť oživovanie ekonomiky. Rope sa však podarilo straty vymazať, keď EIA mierne navýšila odhad priemernej očakávanej spotreby ropy vo svete v roku 2020 z 91,2 na 91,7 mil. barelov denne. Tiež sa potvrdilo, že členovia OPEC+ počas mája takmer úplne naplnili svoj cieľ, keď zredukovali ťažbu o 9,4 mil. barelov denne (cieľ bola redukcia o 9,7 mil. barelov denne). Odhaduje sa, že v máji klesla ťažba ropy vo svete o 12 mil. barelov denne. OPEC+ chce pritom pumpovať o 9,7 mil. barelov denne menej aj počas celého júna. Ropa však napriek týmto správam nateraz zrejme vyčerpala podstatnú väčšinu svojho rastového potenciálu, keď z pohľadu technickej analýzy čelí silnej rezistencii v pásme 42 až 45 USD za barel. Predpokladáme, že najbližšie obdobie sa komodita bude obchodovať v intervale 35 – 40 USD za barel. Bude však zaujímavé sledovať ako bude najbližšie mesiace reagovať americký dolár na neustále rastúci štátny dlh USA ako aj fakt, že Americká centrálna banka pokračuje v masívnom nakupovaní dlhopisov, ktoré včera rozšírila i o firemné dlhopisy. Toto by malo začať vyvíjať tlak na pokles hodnoty dolára voči košu svetových cien, čo by malo pôsobiť priaznivo na rast cien komodít. Oslabovanie dolára však zrejme bude trend, ktorý sa začne prejavovať postupne a bude trvať dlhšie obdobie, čiže jeho efekty nebudú viditeľné hneď.

Ceny PHM na európskom trhu v ostatnom týždni prevažne stagnovali a i preto predpokladáme, že cenovky PHM sa najbližších 10 dní nebudú výraznejšie meniť ani na Slovensku. Ceny nafty by mohli ostať oscilovať v okolí 1,025 EUR/l, cena benzínu natural 95 môže jemne klesnúť o 0,5 eurocent/l na 1,135 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov