logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

farmarske-zaciatkyMôj príspevok k sebestačnosti: Moje farmárske začiatky

Som obyčajné panelákové dieťa. Nakupujem v supermarketoch,

jedávam hamburgery a veľa voľného času trávim pri počítači. Vlastne... to všetko je minulosť. Už nie som panelákové dieťa, som začínajúci amatérsky farmár.

Všetko sa to začalo tým, že dedko si poranil rameno a musel ísť na operáciu. Takže na jeseň som sa musel postarať o záhradu ja.

Nehovorím, že som vyskakoval od radosti, ale proti prísnemu pohľadu mojej mamy sa protestovať veľmi nedá .

Jeseň je čas, kedy treba stihnúť v záhradke veľa činností, kým prídu prvé mrazy. Pustil som sa teda postupne do toho. Samozrejme, pod dozorom a  s pomocou mojej babky .

Pomohol som babke ostrihať a poprikrývať ruže, pokosil som trávnik ,odložil kosačku, ktorú som musel najprv vyčistiť, podľa pokynov dedka zasial cibuľu a cesnak.

Začala sa aj sezóna zberu jabĺk. Ľahko sa mi oberali rukou zo stromu, lebo stopka sa dala bez problémov odtrhnúť, plod bol už zrelý.

Ešte šťastie, že v škole sa učíme veľa užitočných vecí . Aj vďaka tomu som vedel, ako orezať odumreté konáre na stromoch a pohrabať opadané lístie na výrobu kompostu.

Pomaly prišla zima a ja som sa potešil, že práce v záhrade pre mňa skončili. Omyl, aj v zime záhrada potrebuje naše pracovité ruky. Vápenatým náterom bolo treba ponatierať kmene stromov, čo pomáha v boji proti škodcom, kontrolovať nahnité ovocie, ktoré priebežne odtrhneme, aby sa nenakazili zdravé plody. A dedko počas zimy myslí aj na vtáčiky, ktoré treba prikrmovať.

A tak to išlo stále dookola – nastúpil jarný rez, hnojenie, sadenie semiačok.

Vyväzovanie rastlín je práca mojej babky, ale o polievanie, okopávanie , hnojenie, okopávanie či ohŕňanie zemiakov som sa musel postarať spolu s ňou aj ja.

Dedko sa po operácii dobre zotavoval a ako správny farmár mi vydýchnuť nedal . Musel som sa postarať aj o stromčeky a vinič.

Pomaly som zabudol, ako vyzerá počítač a aj ako chutí hamburger s mäsom či zeleninou dovážanou kdesi z Číny. Odrazu som na vlastnom jazyku mohol pocítiť , že nie je šalát ako šalát a na paradajke nie je dôležitá len jej sýtočervená farba.

Až teraz som spoznal , akú chuť a vôňu má čerstvé ovocie a zelenina z vlastnej záhradky. Navyše, ak ste ju sadili a s láskou vypestovali sami, vlastnými rukami. Odrazu som pocítil radosť. Všetka tá námaha a chvíle, keď som sa hneval, že si nemôžem ísť zahrať futbal, lebo treba polievať hrášok, boli preč. Uvedomil som si, že som to všetko vlastne robil rád.

Všetko zlé je na niečo dobré. Keby sa dedkovi neprihodil úraz, tak by som sa nedozvedel veľa nových vecí o tom, ako si obhospodáriť vlastnú záhradku . Nevedel by som, aký je to dobrý pocit jesť vlastnoručne vypestovanú zeleninu a ovocie. Nemohol by som zásobovať rodinu po celé dlhé leto tým najlepším, čo nám naša zem mohla dať. Dokonca sme aj ušetrili. Pravdaže nás to kvalitné, čerstvé a zdravé ovocie a zelenina nestálo toľko, koľko by sme zaplatili v supermarketoch alebo na trhu.

Bol to krásny rok v dedkovej záhrade. Ale bol to len prvý rok. Odteraz budem chodiť pomáhať pravidelne. Rozhodol som sa , že dokonca skúsim pestovať vlastné ovocie a zeleninu aj v paneláku na balkóne. Všetko sa dá, keď sa chce.

Som naozaj rád, že som si zvolil štúdium na škole poľnohospodárskeho zamerania. Už teraz mám v hlave plán, ako raz budem farmárčiť a zásobovať kvalitnými plodinami a výrobkami nielen svoju rodinu. Slovensko má podmienky na to, aby sa do veľkej miery stalo poľnohospodársky a potravinársky sebestačnou krajinou. Nemusíme na náš stôl dovážať plodiny a mäso tisícky kilometrov . Pre začiatok možno stačí aspoň to, aby každý pri nakupovaní uprednostňoval výrobky slovenských podnikateľov. A ten, kto má aspoň aké-také podmienky , pestoval nejaké ovocie a zeleninu pre vlastnú spotrebu. Dá sa to a prináša to potešenie. Vyskúšal som na vlastnej koži a neľutujem ani jeden deň strávený v dedkovej záhrade. Ja už viem, čo budem dávať mojej rodine na stôl.

Matej Jenis, 3.A

SVOSMO Modra

Partnerom iniciatívy je Farmárska revue a ASYFCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov