logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

traktor-zetorMôj príspevok k sebestačnosti: Zabúdame povzbudzovať a ohodnotiť poľnohospodárov

Nad témou Potravinová sebestačnosť Slovenska som dlho nemusel rozmýšľať,

lebo ja a moji rodičia prispievame k výrobe a predaju kvalitného slovenského výrobku.

A myslím si, že na Slovensku máme veľa šikovných poľnohospodárov, len treba nabrať odvahu a začať tvrdo pracovať. Cestu poľnohospodára som si vybral aj ja a teraz som študentom  Strednej odbornej školy v Pruskom, študujem odbor agromechatronik.

Už môj dedo doma choval kravy, ovce, prasce, hydinu a ako jediný v dedine mal aj koňa. Oco mi rozprával ako každú robotu okolo gazdovstva robili s koňom. V roku 1999 kúpili traktor zetor 8045, ktorý máme dodnes aj s príslušnou technikou k nemu, tým sa robota veľmi uľahčila.

Mal som päť rokov, keď ma dedo s otcom posadili za traktor a dopadlo to tak, že som iba točil volantom, lebo som nedočiahol na pedále. Pomaličky som sa učil viac a viac. Práca okolo gazdovstva ma zaujímala a už ako desaťročný som jazdil a pracoval na traktore sám. Okrem traktora dedo mal ešte kobylu, na ktorej sme vozili zelený krm pre dobytok. Už v tom čase sme obhospodarovali 2 hektáre ornej pôdy a 10 hektárov lúk sme mali v prenájme. Ako som ja rástol, dedovi sa blížila staroba, už toľko nevládal pracovať a choval už len 3 kravy a 4 prasce. O pár rokov sa dedo pominul a celé gazdovstvo ostalo na otcovi.

Otec rozhodol, že naše tri kravičky, štyri prasce pôjdeme chovať do bývalého družstva v Lazanoch. Založili sme Farmu s predajom surového kravského mlieka a naše mlieko predávame súkromníkom. Od roku 2017 hospodárime v prenajatej maštali na družstve. Maštaľ bola v dezolátnom stave. Bolo treba spraviť komplet vodu, podlahu a potrebné veci pre chov. Každým rokom sme sa rozrastali a prikupovali techniku. V roku 2018 sme kúpili kombajn Fortschritt E-514 a potupne prikupujeme niečo nové, lebo nedá sa kúpiť všetko naraz. Momentálne chováme 11 jedincov hovädzieho dobytka a 21 prasiec. Obhospodarujeme 6 hektárov ornej pôdy a 30 hektárov lúk máme v prenájme od družstva. Toto všetko obhospodarujeme so Zetorom 8045 a Landinim s čelným nakladačom, ktorý máme v užívaní. Tento rok plánujeme prikúpiť traktor zetor Forterra s čelným nakladačom na uľahčenie roboty a musíme zmodernizovať techniku, lebo súčasná doba si to vyžaduje.

Od detstva som pozoroval prácu deda a teraz pomáham otcovi. Viem, že aj ja budem pracovať v poľnohospodárstve. Človek sa musí pre takúto prácu narodiť, musí milovať zvieratá, mať vzťah k prírode a nesmie zabúdať, že práca si vyžaduje všetok voľný čas, od rána do večera, cez sviatok. Naše Slovensko má dostatok šikovných ľudí, dostatok pôdy, lúk, aby zabezpečilo kvalitné potraviny pre svoje obyvateľstvo. Len akosi zabúdame povzbudiť a patrične aj ohodnotiť našich šikovných ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve. Bez finančnej podpory štátu nie sme schopní dodávať tovar v požadovaných množstvách. Ak chceme vybudovať potravinovú sebestačnosť, musíme investovať aj do poľnohospodárstva a myslím si, že to nie je zlá investícia do budúcnosti.

Peter Bundzel, SOŠ Pruské, II.A 

Partnerom iniciatívy je Farmárska revue a ASYFCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov