logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

kralikyMôj príspevok k sebestačnosti: Našou špecialitou je solené mäso, varí sa v kapustnici

Ja podporujem potravinovú sebestačnosť aj tak že sa snažím kupovať slovenské výrobky.

Naša domácnosť sa snaží byť sebestačná hlavne v pestovaní zeleniny a ovocia. Som s Kysúc a naše podnebie keďže je tu dlhá zima nepodporuje pestovať teplomilné rastliny a ovocné stromy. Preto väčšinou prezimujú jablone (Malus), hrušky (Perus communis), čerešne (Cerasus) a slivky (Prunusbdomestica). Podarilo sa nám vypestovať aj hrozno. Medzi ovocné kríky patria ríbezle (Ribes rubrum) a maliny (Rubus idaeus). Zo zeleniny pestujeme mrkvu(Daucus carota), petržlen (Petroselinum crispum), papriku(Capsiucum annum), paradajky (Solanum lycopersicum), šalát (Lactusa sativa) a cibuľu (Allium cepa).

Venujeme sa aj chovu hospodárskych zvierat. Chov králikov, máme belgického obra, strakáča a VSS. Chováme ich väčšinou na mäso, ktoré je veľmi zdravé. Kŕmime ich senom, ktoré sme si sami cez leto nasušili, čerstvou trávou, kukuricou a ovsom. Túto zmes im dávame len jedenkrát denne. Majú k dispozícii čerstvú vodu. Ďalšie zvieratá, ktoré chováme sú ošípaná, máme väčšinou dve. Kŕmime ich suchým chlebom a odpadom z kuchyne, občas pridávame kukuričný šrot. Vyrábame si svoje výrobky ako klobásy, tlačenku a jaternice. Vyúdime si domácu slaninu. U nás sa zachoval zvyk solené mäso, dáva sa do drevenej dieže a riadne sa nasolí aby sa nepokazilo. Varí sa v kapustnici.

Na obrábanie pôdy a vozenie dreva na zimu chováme aj koňa. Vďaka nemu sa práca na poli dosť uľahčuje a jeho hnoj použijeme na hnojenie poľa, kde pestujeme zemiaky a zeleninu.

Venujem sa štúdiu na SOS veterinárnej v Nitre, môj odbor je farmárstvo. Práca farmárov je náročná, ale je krásna, keď je vidieť výsledky svojej ťažkej práce. Malo by sa viac podporovať slovenských farmárov. Sme dosť sebestační vypestovať si svoju zeleninu a ovocie a sme schopní si aj sami chovať dobytok. Treba v prvom rade podporovať našich farmárov a našu ekonomiku kúpou našich výrobkov, ktoré sú určite veľmi dobrej kvality.

Janka Smolková, SOŠV Nitra

Partnerom iniciatívy je Farmárska revue a ASYFCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov