logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 22. týždeň 2020


Plodiny:
Ceny plodín sa v uplynulom týždni hýbali na svetových burzách obidvomi smermi.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 4 EUR/t na dnešných 189 EUR/t, pričom ceny kukurice posilnili rovnako o 4 EUR/t na 168 EUR/t. Repka stagnovala na cene 374 EUR/t, zatiaľ čo cena kanadskej repky medzitýždenne korigovala nadol o 7 EUR/t na 303 EUR/t.

 

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 1 EUR/t na 184 EUR/t, kým ceny americkej mäkkej pšenice posilnili o 5 EUR/t na 172 EUR/t. Ceny kukurice na burze CBoT medzitýždenne klesli o 1 EUR/t na 115 EUR/t. Sója korigovala nadol o 3 EUR/t na 281 EUR/t.

Ceny plodín sa na globálnych burzách v ostatnom týždni hýbali len mierne. Účastníci trhov čakajú na nové správy o budúcej výške produkcie pšenice v hlavných pestovateľských oblastiach, v ktorých začne žatva už za niekoľko týždňov. Ruské ministerstvo poľnohospodárstva počas minulého týždňa znížilo odhad tohtoročnej produkcie obilnín v krajine po tom, čo úrody pšenice v druhom najdôležitejšom pestovateľskom regióne Ruska – v regióne Krasnodar - majú medziročne poklesnúť o 30 %. Analytici SovEconu však avizujú, že tohtoročná produkcia pšenice v Rusku má stále potenciál presiahnuť métu 80 mil. ton a to aj vďaka tomu, že farmári v krajine zasiali túto jar jarnú pšenicu na medziročne o 30 % vyššej výmere, a to 6,6 mil. ha. Summa summárum celkové výmery pšenice v Rusku (ozimnej a jarnej) by mali byť medziročne vyššie o viac ako 2,5 mil. ha. Práve vyššia pestovateľská výmera aj pri nižších výnosoch (kvôli deficitu zrážok počas apríla a prvej polovice mája) by mala krajine zaručiť ďalšiu slušnú úrodu, ktorá zrejme bude historicky druhá najvyššia. Po nedávnych zrážkach sa situácia zlepšila i na Ukrajine, kde analytici opäť navyšujú odhady tohtoročnej produkcie obilnín (vrátane kukurice) zo 60 mil. ton v úvode mája na aktuálnych 65 až 68 mil. ton (vlani 75,1 mil. ton). V EÚ sa odhady produkcie nateraz príliš nemenia. Očakávame preto, že cena komodity na burze MATIF sa bude najbližšie obdobie hýbať naďalej v pásme 180 – 190 EUR/t. Výsledky minulotýždňovej Kansas Wheat Tour v USA, počas ktorej skauti cestujú po krajine a z odoberaných vzoriek odhadujú úrody budúcej produkcie v štáte Kansas, ktorý je najväčším pestovateľom ozimnej pšenice v USA, poukazujú na to, že produkcia v tomto štáte medziročne poklesne o 16 % na 7,74 mil. ton. Môžeme tak očakávať medziročný pokles produkcie plodiny aj za celé USA, keďže Kansas tvorí približne 15 % celonárodnej produkcie.
Ceny kukurice na burze MATIF v uplynulom týždni mierne stúpali, keď ťažili s pomaly sa upokojujúcou situáciou v USA, kde postupne začína znovu narastať dopyt po benzínoch zo strany motoristov a tým aj po bioetanole. Produkcia bioetanolu v USA je však stále o 30 % nižšia v porovnaní s tempom produkcie zo začiatku roka pred vypuknutím pandémie COVID-19 a to znamená stále spomalený dopyt po kukurici. Pozitívom však je, že kukurica zastabilizovala svoju cenu aj na burze v Chicagu, keď sa aktuálne hýbe v pásme v okolí 3,2 USD za bušel. Účastníci trhov tak budú čakať na júnový report USDA, kde by sa mali spresniť tohtoročné pestovateľské výmery kukurice v USA a tým poskytnúť detailnejší obraz o výške tohtoročnej ponuky komodity na svetovom trhu. Keďže včera bol v USA sviatok, dáta o progrese sejby jarín USDA zverejní až dnes v noci, môžeme však predpokladať, že tempo sejby jarín v krajine ostane naďalej popredu v porovnaní s historickým priemerom. Analytici v Brazílii v tomto týždni zmenili kurz, keď začínajú znovu navyšovať tohtoročnú očakávanú produkciu v Brazílii smerom nad 100 mil. ton. Fundamenty na trhu tak nateraz stále ostávajú naklonené v neprospech rastu cien kukurice a i preto naďalej platí náš výhľad, v ktorom vidíme riziko pokračovania poklesu cien na burze MATIF smerom k 160 EUR/t. Na druhej strane špekulatívni investori na burze CBoT sú čoraz viac naklonení na krátku stranu a teda zvyšujú stávky na ďalší pokles cien kukurice, čo na jednej strane síce zvyšuje tlak na pokles cien na burzách, no súčasne rastú šance i na tzv. short covering rally, pre ktorú je typický explozívny nárast ceny – tak ako sme to pri kukurici videli minulú jar. Aktuálne investori držia už takmer 250 tis. čistých krátkych pozícií (stávky na pokles cien), vlani v čase najväčšieho pesimizmu na trhu (hovoriaceho za ďalší pokles cien) tesne pred začiatkom „short covering rally“ držali investori 322 tis. čistých krátkych pozícií. Ak USDA koncom júna potvrdí v USA nižšiu pestovateľskú výmeru kukurice v porovnaní so súčasnými odhadmi, prípadne na trh dorazí nejaký iný faktor hovoriaci za rast cien, kukurica môže veľmi rýchlo obrátiť trend a v priebehu niekoľkých málo dní výrazne posilniť. Samozrejme, k tomu bude potrebovať nejaký silný fundament, ktorý sa v tomto momente na trhu však hľadá veľmi ťažko. I preto najbližší týždeň skôr vidíme priestor pre pokles cien kukurice ako jej rast.
COVID-19 výrazne obmedzil aj dopyt európskych producentov bionafty po repkovom oleji, pričom analytici Oil World predpokladajú, že v ročníku 2020/21 klesne domáce spracovanie repky v EÚ – 27 na 22,2 mil. ton, čo bude najnižšia domáca spotreba za ostatných 12 rokov. Na druhej strane EÚ zaknihuje tento rok znovu podpriemernú úrodu komodity, čo by malo udržať ceny na burze MATIF na vyšších úrovniach. Najbližší týždeň očakávame pohyb cien repky do strany.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 22. týždňa 2020: pšenica 180- 190 EUR/t, kukurica 162 – 168 EUR/t, repka 368 – 378 EUR/t.
Zookomodity:
Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v tomto týždni po dlhšej dobe dokázali znovu mierne posilniť, keď vzrástli na medzitýždennej báze o 6 eurocent/kg jat. hm. na 1,66 EUR/kg jat. hm. Dnešná aukcia na burze ISN naznačuje na miernu korekciu ceny na najbližšie dni (cca. o 3 eurocent/kg jat. hm.), zdá sa však, že nové cenové minimá by komodita nemala mať najbližšie obdobie už tendenciu zaknihovať. Dánske ceny jatočných ošípaných medzitýždenne poklesli o 4 eurocent/kg jat. hm. na 1,70 EUR/kg jat. hm. Podobne ako v USA, sa zrejme i tu prejavuje súčasný trend rušenia exportných objednávok zo strany Číny, kde sa začínajú zotavovať miestne stavy ošípaných a tým aj produkcia. Čína v uplynulom týždni zrušila viac ako 42 tis. ton exportných objednávok bravčoviny z USA, medziročne však exporty z USA do Číny ostávajú s viac ako 400 tis. tonami bravčoviny veľmi robustné. V USA pokračuje naďalej zotavovanie domáceho spracovania bravčoviny po tom, čo viaceré spracovateľské závody prerušili prevádzku kvôli pozitívne testovaným zamestnancom na COVID-19. Za ostatný týždeň sa počty jatočne spracovaných ošípaných v krajine dostali na 86 % objemu spracovania z totožného obdobia roka predtým. Ceny jatočných ošípaných v krajine však ostávajú stále nízke. Futures ceny jatočných polovičiek medzitýždenne posilnili o 2 % na 1,30 USD/kg jat. hm. Farmárske ceny v štátoch Iowa a Minnesota (USA) medzitýždenne vzrástli o 7 % na 0,87 USD/kg jat. hm. Farmárske ceny jatočných ošípaných v Číne v ostatnom týždni stagnovali v okolí ceny 3,70 EUR/kg jat. hm. To, že Čína ruší niektoré exportné objednávky naznačuje, že domáca produkcia ošípaných sa postupne znovu dostáva do tempa po výpadkoch spôsobených Africkým morom ošípaných v minulom roku.
Predpokladáme, že tento týždeň uvidíme v SR mierne posilnenie cien jatočných ošípaných do pásma 1,45 – 1,52 EUR/kg jat. hm.
Ceny jatočného dobytka v Nemecku v tomto týždni vykazujú pokračujúci rastúci trend. Ceny jatočných kráv (R3) medzitýždenne vzrástli o 9 eurocent/kg jat. hm. na 2,50 EUR/kg jat. hm., ceny jatočných býkov (R3) posilnili rovnako o 9 eurocent/kg jat. hm. na 3,47 EUR/kg jat. hm.
Globálne ceny mliečnych komodít vyčkávajú na nové správy o ďalšom vývoji dopytu v prevažne stagnačnom móde. Ceny v EÚ mierne vzrástli, keď európske maslo na burze EEX posilnilo medzitýždenne o 25 EUR/t na 3275 EUR/t, cena SOM posilnila o 25 EUR/t na 2225 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien SOM a mlieka medzitýždenne stúpla o 1,5 % na 31,22 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni vzrástli o 2,5 až 3,5 EUR/100 kg (sever/juh krajiny) do pásma 30 až 31,5 EUR/100 kg. Spotové ceny v Holandsku posilnili o 2,5 EUR/100 kg na 29,50 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 20. týždni 2020 boli o 0,4 % vyššie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Kvôli suchému počasiu v minulých týždňoch vo viacerých kútoch Európy môžeme očakávať tento rok o niečo nižšiu produkciu krmovín a to by mohlo držať rast produkcie mlieka v EÚ na uzde.
Ceny mlieka v USA tento týždeň posilnili o 1 % na 37,54 USD/100 kg (júnový kontrakt), pričom čoskoro expirujúci májový kontrakt sa obchoduje za 26,85 USD/100 kg.
Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2020: 27,60 EUR/100 kg, jún 2020: 26,85 EUR/100 kg, júl 2020: 28,35 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2020: 27,95 EUR/100 kg, jún 2020: 27,15 EUR/100 kg, júl 2020: 28,05 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:
Ceny ropy Brent v ostatnom týždni zaznamenali len mierny rast, keď posilnili o 1 USD za barel na 36 USD za barel. Podporou cien v čase úpadku dopytu po komodite z dôvodu obmedzení na zastavenie šírenia COVID-19 je výrazné obmedzovanie produkcie zo strany producentov ropy. Počet aktívnych ropných vrtov v USA v minulom týždni klesol na 318, čo je len tretina z počtu aktívnych vrtov z obdobia pred začatím koronakrízy. Rovnako tak k razantnému poklesu ťažby pristúpili i ďalší veľkí producenti ako Rusko či Saudská Arábia, pričom len tieto dve krajiny počas mája a júna majú v pláne znížiť produkciu o 10 mil. barelov denne. Naproti tomu postupne rastie dopyt, keďže väčšina krajín postupne uvoľňuje opatrenia a otvára svoje ekonomiky. Rastie i dopyt Číny po rope, ktorý bol v apríli na 89 % - tách pôvodnej mesačnej spotreby pred krízou. Stále sa ale odhaduje, že svetová produkcia ropy je nateraz vyššia ako spotreba, čo vedie k pokračovaniu rastu zásob. Nie je tak vylúčené, že ešte uvidíme novú vlnu poklesu cien komodity späť k 20 USD za barel. V tomto týždni očakávame stagnáciu cien ropy v okolí 35 USD za barel po tom, čo postupne pokračuje uvoľňovanie opatrení na zastavenie šírenia COVID-19.
Ceny PHM na burzách v Európe v ostatnom týždni prevažne stagnovali, pričom predpokladáme podobný cenový trend aj na slovenských čerpacích staniciach. Ceny benzínu natural 95 by tak mohli naďalej oscilovať v okolí 1,095 EUR/l, ceny nafty stagnovať v okolí 1 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov