logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

zahradkaMôj príspevok k sebestačnosti: Stačí mi menšia záhradka u babky, motyka, rýľ, krhla a, samozrejme, pracovité ruky

Kým sa dostanem k tomu, ako prispievam k potravinovej sebestačnosti práve ja, tak musím vysvetliť,

čo to tá potravinová sebestačnosť vlastne je.
Potravinová sebestačnosť je, keď štát alebo aj rodina dokáže vlastnými dopestovanými alebo vyrobenými potravinami zabezpečiť svoje obyvateľstvo/svoju rodinu a nemusí ich dovážať či kupovať.

Keďže bývam v byte,  mnohí ma radia medzi „mestské deti“. Pravdou však je, že od takého typu mám veľmi ďaleko. Často navštevujem babku, ktorá býva na dedine a tam sa práve začína moja potravinová sebestačnosť. Keď sa mám priznať, nikdy som nebola vášnivá záhradkárka, no uvedomila som si, že to, čo si vypestujem doma, nemusím kupovať a má to omnoho lepšiu chuť ako z obchodu. Viem, že zelenina (prípadne ovocie), ktorú si vypestujem, nebude striekaná postrekmi, nebude špeciálne upravovaná, neprecestuje pol sveta, nezhnije mi polovica len preto, že bola niekde pridlho skladovaná v zlých podmienkach a podobne... Proste viem, že to bude DOMÁCA KVALITA! Kam sa hrabú BIO potraviny z obchodu na vlastné domáce a poctivé výrobky! Je pravda, že vypestovať krásnu a chutnú zeleninku je drina a niekedy to stojí nervy, keď sa objavia nepozvaní škodcovia alebo je veľké sucho, ale výsledok stojí rozhodne zato. Na to, aby som bola potravinovo sebestačná, nepotrebujem vlastniť hektáre pôdy, najlepšie stroje a zamestnávať veľké množstvo pracovníkov. Stačí mi menšia záhradka u babky, motyka, rýľ, krhla a, samozrejme, moje pracovité ruky. Vďaka babkinej záhradke máme vždy čerstvú, chutnú a kvalitnú zeleninu na opekačky, grilovačky a iné posedenia.

Veľakrát sa stalo, že sa urodilo toľko zeleniny, že sme ju nestíhali jesť! Pravidelne sa to stáva pri cherry rajčinkách, sú to také malé nezmary. Avšak niet nad overenú klasiku, a to ešte nevylúpaný hrášok. Ten adrenalín, keď sa zakrádate do záhrady pre drobné zelené guľôčky tak, aby Vás babka nevidela, je na nezaplatenie. Budem mať 18 rokov, no stále ma to náramne baví.
Ale nie je to všetko len o čerstvej zelenine. So zeleninou dokážete spraviť divy. Či už pomletím rajčín, paprík a chilli papričiek urobíte majdu, zavaríte uhorky, alebo hrášok či fazuľu použijete do veľmi známej fazuľovej polievky, vždy vám prinesie radosť a úžitok. Spôsobov je veľa. Treba si len vybrať to, čo bude vám a aj ostatným z rodiny chutiť.
U nás sú nechválne známe zemiaky. Netajím sa tým, že NENÁVIDÍM sadiť ich, okopávať a čo je horšie - vykopávať. Som síce veľký milovník zemiakov na všetky spôsoby, no ich pestovanie mi moc nevonia. Možno sa vo mne vytvorila táto averzia ešte z detských čias, keď sme vlastnili roľu, ako každý poctivý dedinčan a pravidelne sme pestovali zemiaky. Spomienky na tie časy nie sú zlé, no už vtedy som zistila, že so zemiakmi budem kamarátka len vtedy, keď budú na tanieri a všetky povinnosti ohľadom pestovania pôjdu mimo mňa. Ale povedala som si, že pomôcť treba a vždy pri vykopávaní sa ,,hecnem“ a pomôžem. Naposledy som takmer prišla o kríže, mama mi skoro odpadla a babka nevládala. No ani to nebránilo tomu, aby sa zemiaky znova vysadili. Na to, koľko roboty okolo nich bolo, zabúdam ale okamžite, keď sa vôňa nových pečených zemiačkov začne šíriť z kuchyne.

A o tom potravinová sebestačnosť je! Je jedno, koľko práce vás stojí, aby ste vypestovali zeleninu pre svoju rodinu. Dôležité je, že ju nemusíte kupovať, viete čo jete a viete ju spracovať na rôzne spôsoby. Pre mňa je to niečo, čo pomáha nielen rozpočtu ale aj zdraviu. A určite žiadnu námahu a čas venovaný práci v záhrade neľutujem.

Diana Gálisová, SOŠVO Modra, 2.B

Partnerom iniciatívy je Farmárska revue a ASYFCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov