logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

traktor-pracaMôj príspevok k sebestačnosti: Fascinuje ma, ako sa pole mení v priebehu štyroch ročných období

Milí čitatelia, v rámci našej iniciatívy prinášame ďalší príbeh študenta strednej školy

s poľnohospodárskym zameraním, tentokrát z Pruského:

 

Už ako malý chlapec som túžil byť ako môj otec. Sebestačný a pracovitý. Pamätám si, keď som bol ešte veľmi malý, vždy som chodieval s otcom a  mojím starším bratom na pole. Postupne ako som rástol bol som šťastný, keď ma zobral na celý deň so sebou do práce. Videl som ako sa treba starať o zvieratá, ako obsluhovať jednotlivé stroje a v neposlednom rade ako sa správať k našej Zemi. Tajným mojím snom bolo raz zastúpiť jeho miesto a vyskúšať si túto prácu na vlastnej koži. A tak som sa rozhodol aj ja venovať práci v poľnohospodárstve a vybral som si štúdium na Strednej odbornej škola v Pruskom. A tak môj sen a túžba stať sa poľnohospodárom sa pomaly napĺňa, lebo teraz už maturujem.

Vždy ma fascinovalo ako sa pole mení v priebehu štyroch ročných období. Na jar sa všetko prebúdza. Polia sa zazelenajú, začne kvitnúť repka olejná. Sadíme zemiaky, cukrovú repu, sejeme jarné plodiny, sladkú a kŕmnu kukuricu a facéliu vratičolistú, ktorá je vhodná pre naše včely. Včely zozbierajú z kvetu sladký nektár, z ktorého máme med. Počas jari sa staráme o rastliny na poli, chránime ich pred škodcami, aby boli zdravé a silné počas ich rastu.

Na začiatku leta vyjdú stroje na lúky a pokosia trávu. Po čase, ak je priaznivé počasie, tráva uschne a z nej sa vyrobia senné balíky, ktoré sú vhodné ako krmivo pre kravy, kozy, ovce a kone. V lete sa uskutočňuje najdôležitejšia časť práce poľnohospodára. Je to zber úrody, o ktorú sa stará celý rok. Najskôr sa zbiera repka olejná, ktorá sa vyváža do zahraničia a neskôr sa z nej vyrába repkový olej. Ďalej sa zbierajú obilniny, po ktorých sa na poli necháva slama. Z klasov sa vyrába múka a zo zvyšnej rastliny sa môžu vyrábať slamené balíky ako krmivo pre zvieratá alebo sa môže posekať a použiť ako hnojivo pre pôdu. Po odkvitnutí facélie pokosíme rastlinu a vyrobíme z nej osivo na ďalšie roky. Po zbere týchto plodín prevzdušňujeme zem.

Začiatkom jesene sa uskutoční veľká brigáda na zber zemiakov. Vyoráva sa cukrová repa, ktorá sa ukladá na kopu a neskôr sa vyváža do cukrovaru, kde z nej vyrábajú slovenský cukor. Sladkú kukuricu zbierame na varenie. Kŕmnu kukuricu režeme na siláž a časť z úrody nechávame na zrno, ktoré sa používa ako krmivo pre zvieratá. Keď je pozbieraná celá úroda, vytvoríme podmienky pre zasiatie nových plodín. Po čase založíme novú úrodu, ktorá prežije zimu ako napríklad repka ozimná, pšenica ozimná, jačmeň ozimný. Plodiny každý rok na poliach obmieňame, aby sa nevyskytovala rovnaká plodina na tom istom mieste. Pred zimou urobíme hlbokú orbu, aby zem v zime vymrzla a bola pripravená na jar.

V zime strážime našu úrodu pred zverou, ktorá je na našom území premnožená. Svojpomocne opravujeme stroje, aby boli pripravené na ďalšiu sezónu. Tieto činnosti sa opakujú každý rok a nikdy nie sú rovnaké, pretože práca na poli je veľmi rozmanitá.

Osobne si myslím, že práca na poli je veľmi dôležitá a ťažká. Niektorí ľudia považujú túto prácu za podradnú, preto je veľmi ťažko zohnať poľnohospodára, ktorý by vykonával svoju profesiu zo srdca a s presvedčením, že je dôležitá pre nás všetkých. Ľudia si veľmi často neuvedomujú, že bez rôznych plodín, ktoré vypestujú poľnohospodári, by nevznikli ani potraviny, ktoré konzumujeme každý deň. Všetko to začína od malého semienka až po výsledný produkt. Myslím si, že Slovensko by bolo dostatočne potravinovo sebestačné, keby neboli priority kladené na iné veci. Na našom území dokážeme vypestovať rôzne plodiny bez pomoci iných krajín a ďalej by sme ich mohli predávať. Taktiež by sme nemuseli dovážať mäso zo zahraničia, pretože máme priestory na chov zvierat. A v neposlednom rade na Slovensku máme veľké množstvo usilovných a pracovitých ľudí, ktorí by sa dokázali o polia a zvieratá postarať, pokiaľ by bola táto profesia aj dostatočne ohodnotená.

Milan Staňo, Stredná odborná škola Pruské, 4.A

Partnerom iniciatívy je Farmárska revue a ASYFCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov