logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 15. týždeň 2020

Plodiny:

Cenotvorba plodín na svetových trhoch má za sebou prevažne neutrálny týždeň,

v ktorom sme videli mierne cenové pohyby hlavných rastlinných agrokomodít. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 195 EUR/t. Kukurica zlacnela o 1 EUR/t na dnešných 167 EUR/t. Cena repky pokračovala v raste, keď medzitýždenne stúpla o 7 EUR/t na 368 EUR/t. Kanadská repka posilnila o 2 EUR/t na 303 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 1 EUR/t na 291 EUR/t. Ceny americkej mäkkej pšenice medzitýždenne poklesli o 1 EUR/t na 189 EUR/t, zatiaľ čo ceny kukurice korigovali nadol o 2 EUR/t na 120 EUR/t. Sója zlacnela o 3 EUR/t na 291 EUR/t.

COVID-19 ostáva naďalej hlavným hybným faktorom ovplyvňujúcim trhy a zrejme na tomto fakte sa toho veľa v blízkej budúcnosti nezmení. Aktuálne je na ochorenie pozitívne testovaných 1,36 mil. ľudí a vyžiadalo si už viac ako 76000 obetí. V karanténe či obdobnej forme izolácie je už 4 mld. ľudí, teda viac ako 60 % obyvateľov planéty. Silným hybným motorom cien plodín ostáva naďalej vývoj na trhu s ropou. Ceny ropy ostatné dni pookriali po tom, čo Rusko a Saudská Arábia údajne pracujú na dohode o radikálnom znížení produkcie ropy, ktoré by malo dosiahnuť okolo 15 mil. barelov denne. Ropa Brent sa vďaka tejto správe prudko odrazila nahor a je vidieť, že tento trend pomohol aj cenám olejnín. Stále však máme ďaleko do stabilizácie situácie. Niektorí analytici predpokladajú, že svetový dopyt po rope môže v apríli dočasne klesnúť až o 30 mil. barelov denne a teda ani prípadná dohoda o redukcii produkcie vo výške 15 mil. barelov denne nemusí stačiť na zastavenie masívnej tvorby zásob ropy a jej produktov. Bioetanolový priemysel ostáva v USA pod veľkým tlakom, keď výrobu prerušila tretina prevádzok, rovnako tak problémy s odbytom bioetanolu majú aj spracovatelia PHM v Brazílii. Kukurica na burze CBoT v USA kvôli tomu v uplynulom týždni pokračovala v poklese na nové niekoľkoročné minimá k 3,25 USD za bušel. Pri takomto poklese ceny analytici začínajú pochybovať o tom, že sa farmári rozhodnú túto jar zasiať najvyššie výmery plodiny od roku 1936, konkrétne 97 mil. akrov, tak ako to naznačil nedávny report USDA. Farmári by predsa len mohli napokon viac presedlať na sóju na úkor kukurice. Objavujú sa totiž aj analýzy, že už v prípade dosiahnutia čo len mierne nižšieho hektárového výnosu sóje tento rok (konkrétne 47,5 bušelov na aker) by mohol na konci ročníka 2020/21 pomer zásob k spotrebe v USA vyklesať k 1 %, čo by bolo historicky najnižšie číslo. Pri takomto pomere zásob k spotrebe by ceny sóje mohli explodovať do výšin. AGROMAGAZÍN však vníma tento scenár ako príliš pesimistický a to hlavne vzhľadom na to, že Brazília po tohtoročnej nadštandardnej úrode bude mať v roku 2020 k dispozícii na export znovu viac ako 70 mil. ton sóje a teda bude usilovne konkurovať USA na exportnom trhu. Navyše v súčasnosti sa dynamika vývoja na exportnom trhu so sójou v USA naďalej zhoršuje (klesá dopyt po sóji v USA), čo je, naopak, signálom, že v najbližšom období v USA budú narastať zásoby komodity z minulej úrody v porovnaní s pôvodnými odhadmi. V každom prípade však bude zaujímavé sledovať koľko hektárov kukurice a sóje sa napokon farmári v USA rozhodnú najbližšie mesiace zasiať.

Pšenica na burze MATIF v ostatnom týždni príliš nemenila svoje ceny, no ceny čiernomorskej pšenice pokračujú vo svojom miernom posilňovaní. Po zavedení exportných obmedzení na obilniny v 2.Q 2020 v Rusku sa v tejto krajine začína najnovšie prehlbovať i zrážkový deficit (čo je apropos už aj slovenský problém), ktorý zvyšuje obavy o výšku budúcej úrody pšenice v Rusku. Zdá sa tak, že pšenica by mohla mať naďalej podporu vo fundamentoch na trhu a teda by sa mohla udržať na burze MATIF v pásme medzi 190 až 200 EUR/t.

Titul „cenového skokana týždňa“ si udržala repka, ktorej sa na MATIFe podarilo ostatné dva týždne posilniť z 335 EUR/t na aktuálnych 370 EUR/t. Analytici Stratégie Grains nedávno opäť znížili odhad nadchádzajúcej produkcie repky v EÚ a to medzimesačne o 0,3 mil. ton na 17,6 mil. ton (údaj vrátane V. Británie). AGROMAGAZÍN už dávnejšie avizuje na reálnu alternatívu opätovne podpriemernej úrody, keďže farmári v EÚ tento ročník znovu nezasiali repku na výmere, na ktorej tradične zvykli vyčleňovať na túto plodinu počas minulých rokov. Pekne naštartovaná nová rastová vlna repky však môže čoskoro naraziť na pevné skaly, keďže brzdou pre tento trh naďalej ostávajú nízke ceny ropy ako aj rastlinných olejov. Rope sa síce podarilo uplynulý týždeň posilniť o viac ako 30 %, zato ceny palmového oleja pokračovali v poklese. Medzitýždenne oslabili o 10 % na 478 EUR/t. To, čo aktuálne drží ceny repky na vyšších úrovniach je rast cien šrotov určených pre výrobu kŕmnych zmesí. Samozrejme, svoju úlohu (v podpore prorastového trendu) tu zohráva i deficit produkcie z vlaňajška ako aj ďalšia očakávaná nižšia produkcia toto leto, pravdou však je, že dopyt bionaftového priemyslu po repke poklesol a to môže byť vážna prekážka pre pokračovanie rastu cien komodity. Ceny ropy pritom môžu v 2.Q 2020 znovu otestovať svoje nedávne minimá, aj keď je možné, že tento týždeň sa veľkí producenti predsa len dohodnú na gigantickom obmedzení produkcie, čo dočasne môže poslať ceny ropy ešte vyššie. Repka na burze MATIF tak technicky môže najbližší týždeň otestovať svoju úroveň rezistencie na 386 EUR/t, keďže ale rast cien ropy so značnou pravdepodobnosťou nebude trvalý, je treba počítať skôr s alternatívou, že repka sa bude naďalej dominantne obchodovať v pásme 350 až 370 EUR/t. Pri pšenici očakávame pohyb ceny na MATIFe v okolí 190 - 195 EUR/t, pri kukurici mierny pokles do pásma 160 – 165 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 15. týždňa 2020: pšenica: 191 – 198 EUR/t, kukurica 160 – 165 EUR/t, repka 360 – 386 EUR/t (otestovanie horného cenového intervalu v prípade, že dôjde k dohode o veľkom obmedzení produkcie ropy a tým aj k rastu cien ropy).

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku ostávajú tento týždeň nezmenené na 1,89 EUR/kg jat. hm., rovnako tak sa nemenili ani ceny v Dánsku (1,96 EUR/kg jat. hm.). Čínsky trh ostáva silným nákupcom komodity, pričom ju dominantne nakupuje z USA, no taktiež aj zo Španielska, Dánska či Nemecka. Európsky trh ako aj trh v USA však aktuálne pociťuje znížený domáci dopyt po bravčovine, čo je výsledkom obmedzenia ekonomickej aktivity ako aj zavádzania karanténnych opatrení ako v EÚ, tak i v USA. Na tento vývoj ostatný týždeň zareagovali prudkým poklesom ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v USA, ktoré korigovali nadol o 18 % na 1,09 USD/kg jat. hm. Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne klesli takmer o 23 % na 0,97 USD/kg jat. hm. Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných vyjadrené v eurách medzitýždenne posilnili o 7 eurocent/kg jat. hm. na 4,63 EUR/kg jat. hm., no v čínskej mene ceny za celý mesiac marec klesli o 7,4 %. Nižší domáci dopyt ázijskej krajiny po bravčovine v kombinácii s rastúcimi importmi hlavne z USA tak naďalej stabilizujú inak deficitný miestny trh s komoditou. Očakávame, že tento týždeň sa budú ceny jatočných ošípaných v SR meniť len minimálne, pričom by sa mali naďalej hýbať v pásme 1,82 – 1,88 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku pokračujú v miernom poklese. Ceny jatočných kráv triedy R3 klesli medzitýždenne o 1 eurocent/kg jat. hm. na 2,54 EUR/kg jat. hm., ceny jatočných býkov triedy R3 klesli o 3 eurocent/kg jat. hm. na 3,47 EUR/kg jat. hm. Hovädzie mäso môže čeliť zvýšenému poklesu dopytu po tom, čo v mnohých krajinách ostávajú v obmedzenom režime fungovania reštaurácie, aj keď na druhej strane aktuálne stúpa dopyt po balenom mäse zo strany spotrebiteľov. Riziko prudkého nárastu nezamestnanosti z titulu šírenia COVID - 19 však môže v mnohých krajinách najbližšie mesiace ovplyvňovať nákupné správanie spotrebiteľov a keďže hovädzina patrí k najdrahším druhom mias, práve tento druh mäsa môže čeliť najvýraznejšiemu poklesu spotreby.

Mliečne komodity v ostatnom týždni zintenzívnili svoj pokles v reakcii na klesajúci dopyt ako aj správy o tom, že niektorí farmári v USA boli nútení vylievať mlieko na polia po tom, čo sa ho mliekarne rozhodli neodobrať. Európske ceny masla na burze EEX v Nemecku medzitýždenne korigovali nadol o 330 EUR/t na 2750 EUR/t, ceny SOM poklesli o 65 EUR/t na dnešných 1826 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien týchto dvoch komodít v EÚ poklesla medzitýždenne o takmer 9 % na 24,44 EUR/100 kg. Silné prepady minulý týždeň evidovali aj spotové ceny mlieka v Nemecku, ktoré korigovali nadol o 7,5 EUR/100 kg do pásma 23,5 až 25 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Holandsku medzitýždenne oslabili o 3 EUR/100 kg na 30 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní začali spomaľovať, keď v 13. týždni 2020 boli v medziročnom porovnaní o 0,3 % vyššie (niekoľko týždňov predtým to bolo medziročné plus o 2 %).

Dvojciferným percentuálnym poklesom sa nevyhli ani ceny mlieka v USA. Tie medzitýždenne klesli o 15,3 % na aktuálnym 27,05 USD/100 kg. Prekvapivé, no súčasne povzbudivé, sú len pred chvíľou zverejnené výsledky najnovšej aukcie mliekarne Fonterra na N. Zélande, kde obchodníci zrealizovali jednotlivé kontrakty pri priemernej cene 2969 USD/t, čo znamenalo 1,2 % - ný cenový nárast v porovnaní s minulou aukciou z polovice marca. Celkovú cenu indexu potiahli nahor hlavne ceny masla, ktoré stúpli o 4,5 % na 4263 USD/t.

Prepad cien mlieka na svetových trhoch s veľkou pravdepodobnosťou povedie k citeľnejším poklesom farmárskych cien mlieka aj na slovenskom trhu. Je dosť pravdepodobné, že najbližšie dva mesiace uvidíme pokles cien mlieka pod 28 EUR/100 kg. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Apríl 2020: 29,30 EUR/100 kg, máj 2020: 27,80 EUR/100 kg, jún 2020: 27,15 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Apríl 2020: 29,91 EUR/100 kg, máj 2020: 28,15 EUR/100 kg. ), jún 2020: 27,05 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Cena ropy Brent uplynulý piatok zaznamenala najväčší jednodňový rast v histórii, keď sa jej podarilo posilniť o 21 %. Dôvodom bola správa o tom, že Rusko a Saudská Arábia začali rokovať o dohode na obmedzení svojej produkcie ropy o 15 mil. barelov denne. Spotreba ropy vo svete totiž v ostatných týždňoch v dôsledku karanténnych opatrení zameraných na zastavenie šírenia COVID-19 prudko spomalila, pričom niektorí analytici hovoria o poklese spotreby až o 30 %. Napríklad Francúzsko včera informovalo, že spotreba nafty a benzínov na čerpacích staniciach klesla o 70 %. I tu vidieť ako COVID-19 vplýva na spotrebu. Nehovoriac o výrazne uzemnenej leteckej doprave. Ropa Brent sa dnes obchoduje za 33 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne cena komodity posilnila o 10 USD za barel. Ak pritom dôjde tento týždeň k dohode veľkých producentov ropy o citeľnom obmedzení produkcie, cena ropy by mohla v prvotnej reakcii na túto správu posilniť k 40 USD za barel. Otázkou však je či sa producenti dohodnú (napr. Rusko požaduje, aby sa na redukcii podieľali aj USA) a druhou vecou je, o akú veľkú redukciu pôjde. Všetko pod 15 mil. barelov denne totiž nemusí stačiť, keďže aktuálne je dopyt po rope veľmi nízky. Predpokladáme, že ropa v budúcich týždňoch ešte znovu otestuje svoje cenové minimá z úvodu apríla, no najbližšie dni by sme mohli teoreticky vidieť cenový pohyb komodity aj smerom nahor.

Rast cien ropy potiahol mierne nahor i ceny PHM na európskych burzách. Keďže ale slovenské čerpacie stanice ešte úplne nevyčerpali poklesný potenciál cien PHM z predchádzajúceho prepadu cien ropy, tento týždeň by sme tak mohli vidieť na Slovensku pokles cien nafty o 1 eurocent/l na 0,99 EUR/l a pokles cien benzínu natural 95 o 1,5 eurocent/l na 1,06 EUR/l.

/AGROBIZNIS/ Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov