logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

zhrnovac-krmivaKomentár: „Nič nebude ako predtým“ – názor môjho najúspešnejšieho konškoláka

Ivan Hronec je majiteľom spoločnosti Film Europe Media Company

a rovnako ako náš šéfredaktor David Karkulín a ja absolventom rimavskosobotského gymnázia.

 

Úspešný filmový distribútor v rozhovore súvisiacom s pandémiou pre sme.sk ďalej pokračuje i týmito myšlienkami: Čaká nás rozdrobená spoločnosť. Zlyhávajúcu globálnu logistiku nahradí lokálna. Prežije ten, kto sa zmení. Naša pamäť bude iná.

Pokúsme sa teraz uvažovať nad tým, čo sa dá očakávať po ukončení pandémie v agrárnom odvetví, ako sa môže zmeniť vidiek. To, čo si myslím ja, si prečítajte ďalej. Vy možno budete mať iné pohľady. Ak ich dáte do viet, pošlete nám ich a nebudú nikoho urážať, radi ich na našom portáli zverejníme. Za textom je môj email, som na váš názor veľmi zvedavý.

Myslím si, že Európa v nasledujúcom období nebude až takým lákavým cieľom mimoeurópskych migrantov, ako doposiaľ. Tiež sa možno (na určitý čas) stlmí túžba ľudí z východnej a juhovýchodnej Európy pracovať v krajinách V4 a hlavne západnej Európy. A mnohí z nich si nachádzali prácu, občas i sezónnu, aj v agrosektore. Hoci je viac než isté výrazné zvýšenie nezamestnanosti, určite nebude úmerne rásť záujem o prácu v poľnohospodárskych podnikoch. Ak trochu aj, tak len v sektoroch pre pracovníkov lákavejších, napr. obsluha moderných strojov vo veľkoplošnej rastlinnej výrobe (hlavne tí doterajší vodiči medzinárodnej dopravy, ktorí budú túžiť po bezpečnejšom živote).

Pandémia ukazuje, aké zložité je zabezpečiť prevádzku počas nej napríklad v chovoch zvierat, osobitne pri tých úkonoch, ktoré treba denne vykonávať (kŕmenie, dojenie), či v špeciálnej rastlinnej výrobe – často nárazový manuálny zber či predaj úrody, balenie a distribúcia produkcie. Pri všetkých týchto pracovných operáciách predpokladám obrovský dopyt po rýchlom zavedení robotizácie, automatizácie, uplatnení smart technológií či prepotrebnú revolúciu v digitalizácii. Skrátka nahradiť človeka všade, kde sa dá, dať manažérom kvantum rýchlych informácií a dokázať (slovníkom týchto dní povedané) riadiť agrovýrobu aj z houm ofisu. Týmto smerom, rýchlou aplikáciou všetkých dostupných inovácií podľa mňa pôjdu farmy, ktoré budú mať kapitál, čo platí hlavne pre tie existujúce podniky, ktorých manažéri majú guráž inovovať. Výraznejšie na inovácie (mnohé súčasne znižujú emisie) zacieliť podpory považujem za nevyhnutné.

Ďalej predpokladám, že slová o potravinovej bezpečnosti a sebestačnosti konečne prestanú byť frázami a stanú sa súčasťou nielen každodenného slovníka, ale aj skutočnej roboty. Myslím, že pribudne ľudí, ktorí sa prestanú spoliehať na kohokoľvek a vezmú potravinovú bezpečnosť rodiny do svojich rúk. A budú to - paradoxne, možno hlavne ľudia z veľkých mestských aglomerácií. Vidiek sa pre nich môže stať bezpečnou skrýšou pred budúcimi možnými hrozbami. Myslím si, že ak budú vytvorené podmienky, je šanca pre výrazný nárast počtu samozásobiteľských fariem. Môže sa to týkať i rodinných podnikov s tržbami z kvalitného lokálneho sortimentu. Spojiť výrobu aj so spracovaním a možno i predajom bude lákadlom i pre korporátne farmy. Príklady už máme. To môže prispieť k tomu, že väčšia časť produkcie skončí na Slovensku.

Všetky tieto formy podnikania, ak budú umne podporené, sú veľkou šancou pre náš vyľudnený vidiek. Áno, aj pre spustnuté, kedysi čarovné laznícke usadlosti, o ktorých často a rád hovorieva nový rezortný minister Ján Mičovský. Verme, že pandémia čoskoro pominie. Potom nás čakajú veľké výzvy. Musíme ich poctivo uchopiť. Počítajme aj s tým, že nič nebude ako predtým.

Ján Huba

( Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. )Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov