logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

ovocny-sadOvocinári zachraňujú budúcu úrodu ovocia

Slovenskí ovocinári už minimálne druhú noc po sebe ochraňujú budúcu úrodu.

Prízemný mráz totiž ohrozuje kvitnúce ovocné stromy na viacerých miestach Slovenska.

Ovocinári preto opäť nasadili do boja s mrazmi parafínové sviece, stacionárne vrtule a protimrazovú závlahu, intenzívne napríklad v oblasti Nových Zámkov, Komárna či v piešťanskom okrese. Stacionárne vrtule majú plynové horáky, ktoré vyhrievajú vzduch približne do pol-kilometrovej vzdialenosti. Sviece ovocinári ukladajú ku stromom a protimrazovou závlahou ochraňujú samotný kvet pred mrazom. Základom je zvýšiť teplotu vzduchu a zabrániť tak poškodeniu kvetov.

Túto noc sme použili protimrazovú závlahu, rozniesli sme aj parafínové sviece pod stromy. Tie sme však nakoniec nemuseli použiť“, opisuje situáciu predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga /únia je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory/.

Pre kvitnúce stromy je kritické, ak teplota presiahne mínus dva stupne Celzia. Ako prvé mrznú kvety marhúľ, pri vyšších mrazoch aj kvety broskýň a ďalších druhov ovocia. Pre kvitnúce stromy bola horšia situácia v noci z nedele na pondelok ako z pondelka na utorok. Ovocinári momentálne mapujú situáciu a pripravujú sa na ďalšiu náročnú nočnú zmenu. Podľa predpovedí meteorológov má prísť totiž aj túto noc prízemný, 4 až 5 stupňový mráz. To je už hodnota, pri ktorej mráz nechránený kvitnúci strom výrazne poškodzuje.

Aj napriek predpovediam počasia ovocinári veria, že sa im podarí aktívnym prístupom ochrániť budúcu úrodu ovocia a zabezpečiť tak stabilnú slovenskú produkciu pre spotrebiteľov.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPKCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov