logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 8/9. týždeň 2020

Plodiny:

Ceny plodín sa v ostatnom týždni na globálnych trhoch hýbali obidvomi smermi. Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 194 EUR/t.

Ceny kukurice v sledovanom období posilnili o 1 EUR/t na 168 EUR/t. Repka si na MATIFe prilepšila medzitýždenne o 10 EUR/t, keď jej cena vzrástla na 401 EUR/t. Kanadská repka medzitýždenne posilnila o 6 EUR/t na 322 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne stagnovali ceny čiernomorskej pšenice na 206 EUR/t, zatiaľ čo ceny mäkkej pšenice v USA poklesli o 2 EUR/t na 184 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT poklesla o 1 EUR/t na 137 EUR/t a sója zdražela o 5 EUR/t na 303 EUR/t.

Koronavírus COVID – 19 postupne rozťahuje svoje chápadlá i za hranice Číny, čo naďalej zneisťuje komoditné trhy. Podľa oficiálnych štatistík počet pozitívnych prípadov narástol už na 73,5 tis., pričom približne 1000 prípadov sa nachádza mimo Čínu. Epidémia naďalej obmedzuje ekonomickú aktivitu krajiny, pričom vďaka jej prepojeniu na globálnu ekonomiku začínajú negatívne efekty pociťovať i firmy v ďalších regiónoch. Podľa správ je v Číne aktuálne v karanténe, či v inej forme obmedzenia pohybu až 780 mil. obyvateľov, čo je de facto desatina svetovej populácie. Problémom je i logistika tovarov, čo sa dotýka i agrokomoditného trhu. Dnes Čína ohlásila, že udeľuje nové výnimky na dovoz vybraných agrokomodít z USA bez nutnosti platenia importného cla, pričom tieto sa týkajú ako bravčoviny, tak i sóje. Okrem toho krajina vyhlásila, že plánuje zvýšiť nákupy sóje z USA v priebehu marca, aby potvrdila svoj záväzok v rámci obchodnej dohody s USA. Ceny sóje však nateraz príliš výraznejšie na tieto správy nezareagovali, keďže stále nie je jasné, do akej miery epidémia ochromila dopyt krajiny po komoditách. Sója navyše aktuálne cíti pokračujúci protivietor rastu svojej ceny z Brazílie, kde najnovšie odhady tohtoročnej produkcie komodity (aktuálne zozbieraných 21 % výmer) boli navýšené na 125,6 mil. ton. Výraznejšie lepšie je na tom repka, ktorej sa podarilo v ostatnom týždni zdražieť na burze MATIF znovu nad métu 400 EUR/t. Deficit komodity na EÚ trhu pokračuje, pričom zásoby plodiny na Ukrajine určené na export sú už vyčerpané. Z pohľadu technickej analýzy by sa repka mala najbližšie dni pokúsiť otestovať svoju najbližšiu úroveň rezistencie medzi 408 – 411 EUR/t.

Dnešný deň je však nepochybne úspešný pre ceny pšenice. Po tom, čo ABARES kvantifikoval produkciu Austrálie na 15,17 mil. ton, čo je dvanásťročné minimum, vidíme na trhu citeľný rast cien. A to hlavne na burze CBoT, kde sa pšenici podarilo za deň posilniť o takmer 5 %. Nateraz tak naďalej indície nasvedčujú tomu, že pšenica na burze MATIF mieri k nami avizovanému dlhodobému cenovému cieľu 202 EUR/t. EÚ pritom aktuálne profituje na spomalených exportoch z Ruska a Ukrajiny, čo je ďalším faktorom, ktorý drží ceny pšenice v EÚ na slušných cenových hladinách. I vďaka tomu ceny komodity v SR znovu atakujú métu 170 EUR/t.

Na dnešnom raste cien pšenice sa zviezli i ceny kukurice. Nateraz komfortné zásobovanie plodinou na trhu však nedáva komodite príliš priestoru pre ďalší cenový rast. Pozajtra sa začne v USA sledovaná konferencia Amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo (USDA), v ktorej ministerstvo načrtne svoje prvé odhady tohtoročných osevných plôch kukurice a sóje v USA, čo by mohlo najbližšie dni mierne rozvíriť inak pokojné cenové vody kukurice. Predpokladáme ale, že tieto informácie v tomto momente nebudú mať na ceny plodín ešte príliš významný vplyv. Najbližších desať dní by sa tak ceny plodín na burzách mohli hýbať v bočnom cenovom pásme. Neistotou naďalej ostane ďalší nevyspytateľný vývoj epidémie koronavírusu, ktorý môže prinášať na trh určitú volatilitu. Predpokladáme, že ceny repky by sa na MATIFe mohli postupne šplhať k 410 EUR/t, pšenica zrejme bude oscilovať v okolí 195 EUR/t a podobne i kukurica v okolí 170 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 9. týždňa 2020: pšenica 195 – 202 EUR/t, kukurica 166 – 174 EUR/t, repka 403 – 411 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v aktuálnom týždni vzrástli o 6 eurocent/kg jat. hm. na 1,91 EUR/kg jat. hm., pričom najnovšia aukcia na nemeckej burze, na ktorej sa realizovali ošípané pri priemernej cene 2,02 EUR/kg jat. hm. naznačuje, že farmárske ceny komodity ku koncu týždňa môžu mieriť ešte o niečo vyššie. Ceny jatočných ošípaných v Dánsku tento týždeň stagnovali na 2 EUR/kg jat. hm. Ceny ošípaných v USA ostávajú pod miernym tlakom, keď futures kontakty jatočných polovičiek sa aktuálne obchodujú v prepočte za 1,42 USD/kg jat. hm., čo je o 1,2 % menej ako pred týždňom. Rovnako tak približne o 3 % medzitýždenne klesli farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota a to na aktuálnych 1,06 USD/kg jat. hm. Čínske farmárske ceny ošípaných v uplynulom týždni mierne korigovali nadol, keď stratili zo svojej predchádzajúcej ceny 0,24 EUR/kg jat. hm. a poklesli na 4,93 EUR/kg jat. hm. Stále sú však na dohľad k svojím maximám z konca októbra 2019 (5,33 EUR/kg jat. hm.).

Predpokladáme, že farmárske ceny jatočných ošípaných v SR v najbližších 10 dňoch posilnia do pásma 1,98 – 2,06 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku pokračujú v pozvoľnom, no neprerušovanom raste. Jatočné býky triedy R3 medzitýždenne zdraželi o 1 eurocent/kg jat. hm. na 3,69 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny jatočných kráv posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 2,83 EUR/kg jat. hm (trieda R3).

Mliečne komodity vo svete pokračujú v pozvoľnom poklese svojej ceny. Potvrdzujú to ako dáta z európskeho trhu, tak i dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande, kde sme videli pokles priemernej realizačnej ceny zobchodovaných kontraktov v porovnaní s minulou aukciou zo začiatku februára o 2,9 % na 3176 USD/t. Citeľnejšie klesali na N. Zélande ceny masla a to o 3,9 % v porovnaní s minulou aukciou. Podobný trend badať i pri cenách európskeho masla, ktoré poklesli medzitýždenne o 58 EUR/t na 3525 EUR/t. Totožný medzitýždenný pokles (o 58 EUR/t) zaznamenali i ceny SOM, ktoré klesli na 2502 EUR/t. Teoretická cena mlieka sa v EÚ tak zosunula nadol o 2 % na 35,17 EUR/100 kg. Teplá zima sa postarala o rast produkcie v západnej Európe, pričom nemecké dodávky mlieka do mliekarní boli za 6. týždeň 2020 o 0,8 % vyššie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Spotové ceny mlieka v Nemecku tak v uplynulom týždni korigovali nadol o 2,5 až 3 EUR/100 kg do pásma 31 až 33,5 EUR/100 kg. Spotové ceny v Holandsku ostali nezmenené na 34,50 EUR/100 kg.

V poklesnom móde pokračujú i ceny mlieka v USA, ktoré medzitýždenne oslabili o 1,5 % na 37,39 EUR/100 kg. Keďže korekcia cien mliečnych komodít na trhu pokračuje už niekoľko týždňov a navyše evidentne badať rast dodávok mlieka do mliekarní, rastie tým pravdepodobnosť, že mliekarne začnú vyvíjať tlak na pokles farmárskych cien surového kravského mlieka. I preto mierne korigujeme nadol náš cenový odhad komodity pre slovenský trh.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Február 2020: 33,35 EUR/100 kg, marec 2020: 32,55 EUR/100 kg, apríl 2020: 32,10 EUR/100 kg Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Február 2020: 33,16 EUR/100 kg, marec 2020: 32,60 EUR/100 kg, apríl 2020: 32,15 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent sa dokázali v uplynulom týždni pripísať mierne zisky, keď posilnili o 2 USD/barel na dnešných 57 USD za barel. Dôvodom sú informácie o tom, že členovia OPEC sa majú 6. marca stretnúť so zástupcami z Ruska a prerokovať s nimi ďalšie obmedzenie spoločnej produkcie o 0,6 mil. barelov denne v snahe vybilancovať trh s komoditou po výraznom spomalení dopytu zo strany Číny. Z pohľadu technickej analýzy sa však cena ropy Brent naďalej nedostala zo svojho poklesného trendu a i preto platí, že najpravdepodobnejším cenovým cieľom komodity je v tomto momente stále cena 50 USD za barel. Predpokladáme, že cena ropy Brent sa bude hýbať najbližšie obdobie v pásme 50 – 60 USD za barel.

Na európskom trhu medzitýždenne stagnovali spotové ceny nafty, no ceny benzínov v Rotterdame pridali 6 %, keď vzrástli na 545 USD/t. Aktuálne sa tak zdá, že ceny nafty by mohli na slovenských čerpacích staniciach najbližších 10 dní ešte mierne zlacniť smerom k 1,17 EUR/l, no ceny benzínov môžu vzrásť približne o 1,5 eurocent/l na 1,30 EUR/l.

/AGROBIZNIS/

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

naj agromanazer 2019

najnaj-d1
naj-ch1

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov