logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 49. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

V ostatnom týždni sme na obidvoch brehoch Atlantiku

videli rozdielnu cenotvorbu plodín. Kým ceny v Európe rástli, v USA mali klesajúcu tendenciu.

 

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 187 EUR/t. Kukurica si na tejto burze prilepšila o 1 EUR/t svojím posilnením na 166 EUR/t a späť na rastovú trajektóriu sa dostala i repka, ktorej cena vzrástla medzitýždenne o 5 EUR/t na 389 EUR/t. Naproti tomu cena kanadskej repky na burze ICE medzitýždenne poklesla o 1 EUR/t na 308 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne poklesli ceny čiernomorskej pšenice (Ukrajina, Rusko) o 3 EUR/t na 191 EUR/t, čím sa výraznejšie znovu priblížili k cenám komodity na burze MATIF. Cena americkej mäkkej pšenice v ostatnom týždni klesla o 1 EUR/t na 176 EUR/t, rovnako 1 EUR/t stratila kukurica, keď zlacnela na 132 EUR/t a sója korigovala v Chicagu nadol o 9 EUR/t na dnešných 289 EUR/t.

Ťahúňom rastu cien plodín sa tentoraz stala pšenica, ktorú k tomuto kroku motivuje pomalá sejba plodiny vo Francúzsku, kde sa farmári boria s nadmernými zrážkami. K 27.11. mali francúzski farmári zasiatych len 80 % plánovaných plôch pšenice, pričom tradične už v tomto období so sejbou finišujú. Rastie tak pravdepodobnosť, že krajina tento rok napokon zaseje o niečo menej pšenice ako sa pôvodne očakávalo. Naproti tomu ako brzda ďalšieho rastu cien plodiny na MATIFe aktuálne pôsobí vývoj cien pšenice v regióne Čierneho mora, ktoré začínajú znovu nadobúdať konkurencieschopnosť na globálnom exportnom trhu. Ešte pred tromi týždňami boli ceny pšenice na MATIFe v priemere o 12 EUR/t lacnejšie v porovnaní s čiernomorskými cenami, aktuálne sa však tento rozdiel scvrkol už len na 4 EUR/t v prospech lacnejšej pšenice na MATIFe. Z pohľadu technickej analýzy sa pšenici na MATIFe podarilo dostať nad 186 EUR/t, čo by mohol byť signál, že komodita sa chystá na útok na cenový cieľ 202 EUR/t na tejto burze.

Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo tento rok v dôsledku predĺženej pestovateľskej sezóny mimoriadne predĺžilo obdobie zverejňovania Reportu o progrese plodín, ktorý obsahuje i informácie o aktuálnom stave žatvy jarín v USA. Ku koncu uplynulého týždňa mali farmári v USA zožatých stále len 89 % plôch kukurice a 96 % plôch sóje. Žatva kukurice v štáte Severná Dakota pritom takmer úplne zamrzla, keď miestni farmári majú stále zožatú len tretinu výmer. Špekulatívni investori na burze CBoT však nateraz akokeby naďalej ignorovali fundamentálnu situáciu na trhu, keď ostávajú pri kukurici naďalej pomerne citeľne naklonení na krátku stranu, teda na pokles cien plodiny. Pravdou je, že exporty kukurice z USA pokračujú v pomalom tempe, čo je do značnej miery spôsobené zvýšenou konkurenciou exportov plodiny z Brazílie a Ukrajiny. Cena kukurice si však napriek relatívne negatívnej nálade špekulatívnych investorov ostáva na burze CBoT stabilná, pričom i aktuálny vývoj cenovej prémie (cenový rozdiel) medzi fyzickým trhom v USA a burzou CBoT plodiny poukazuje na to, že komodita je na miestnom trhu v USA žiadaná – čo sú pozitívne správy hovoriace za zvýšené šance pre rast cien plodiny. Pre ďalší cenový vývoj kukurice tak bude zrejme smerodajná až dvojica novoročných reportov USA o zásobách plodín ako aj januárový WASDE report, v ktorom USDA spresní tohtoročnú výšku produkcie. Kukurica z USA by pritom mala získavať čoraz väčšiu silu i v rámci trhového koláča globálnych exportov. Mesačné exporty plodiny z Brazílie totiž podľa očakávaní v novembri poklesli k 4 mil. ton, čo je síce stále relatívne vysoké číslo, no súčasne i signál, že krajine postupne dochádzajú zásoby kukurice určenej na export.

USA pritom znovu získava stratený podiel i v rámci globálnych exportov sóje a to i vďaka obnove nákupov zo strany sóje. Váhanie ohľadom avizovaného schvaľovania prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou však cenám komodity na burze CBoT neprospieva, a i preto sója na CBoT stále ostáva uväznená pod cenou 9 USD za bušel (aktuálne 8,77 USD/bušel, resp. 289 EUR/t).

Podľa očakávaní cena repky na MATIFe sa znovu rýchlo spamätala z nedávneho poklesu a svojím spätným nárastom k cene 390 EUR/t sa komodita udržala nad dôležitou úrovňou cenovej podpory ležiacej v pásme 386 až 389 EUR/t a tým drží v platnosti aj smerovanie k svojmu ďalšiemu cenovému cieľu ležiacom v intervale 408 – 411 EUR/t. Najbližšie obdobie sa však zrejme repka nebude ponáhľať na vyššie cenové úrovne a to i vďaka stagnácii cien komodity v Kanade, kde stále nie je jasné, kedy Čína obnoví svoje importy tamojšej repky. Fundamentálne však repka naďalej potvrdzuje svoju silu a tým i šance na ďalší rast a to sa so značnou pravdepodobnosťou len tak skoro nezmení. FOB ceny repky na Ukrajine pritom pokračujú taktiež vo svojom raste, pričom aktuálne sa hýbu na úrovni 386 EUR/t, čo je cena blízka cene komodity na burze MATIF.

Predpokladáme, že ceny plodín sa budú tento týždeň hýbať v prevažne bočnom cenovom pásme. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 49. týždňa 2019: pšenica 184 – 188 EUR/t, kukurica 165 – 168 EUR/t, repka 387 – 392 EUR/t.

Zookomodity:

Náhly výrazný nárast dopytu po bravčovine v Nemecku naďalej podporuje miestne farmárske ceny jatočných ošípaných v raste. Tie tento týždeň posilňujú už na 2 EUR/kg jat. hm., čo bolo o 5 eurocent/kg jat. hm. viac v porovnaní s minulým týždňom. Ceny na miestnej burze ISN sa pritom šplhajú už k 2,10 EUR/kg jat. hm. Naproti tomu ceny v Dánsku pokračujú v prestávke svojho rastu, keď ostávajú tento týždeň na 1,95 EUR/kg jat. hm. Ceny ošípaných v USA vďaka vysokým domácim zásobám ostávajú nízke, i keď i tu badať, že zvýšený dopyt Číny pôsobí na rast cien stimulačne. Cena futures kontraktov jatočných polovičiek v USA v uplynulom týždni vzrástla o 1 % na 1,51 USD/kg jat. hm., zatiaľ čo farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne posilnili o 4,6 % na 0,95 USD/kg jat. hm.

V súlade s očakávaniami obnovili svoj cenový rast i ceny ošípaných v Číne, ktoré medzitýždenne vzrástli o 7,7 % na 4,60 EUR/kg jat. hm. Podporou cien bolo hlavne opätovné naštartovanie nákupov bravčoviny zo strany miestnych spotrebiteľov po tom, čo ich ceny v novembri skokovo zlacneli o 30 %.

Aktuálny vývoj na trhu naďalej favorizuje scenár pokračovania rastu cien jatočných ošípaných aj na Slovensku. Predpokladáme, že tento týždeň ceny v SR posilnia o 5 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,99 – 2,04 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku v tomto týždni stagnujú na minulotýždňových úrovniach, teda na 2,57 EUR/kg jat. hm. pri jatočných kravách triedy R3 a na 3,71 EUR/kg jat. hm. pri jatočných býkoch R3. V najbližšom období predpokladáme mierny rast cien komodity.

Mliečne komodity v EÚ si v uplynulom týždni dali prestávku vo svojom raste, keď ich ceny korigovali nadol. Ceny európskeho masla na burze EEX oslabili o 144 EUR/t na dnešných 3569 EUR/t, ceny SOM klesli o 27 EUR/t na 2608 EUR/t, čo poslalo teoretickú cenu mlieka nadol o 2,6 % na 36,28 EUR/100 kg. Miernu korekciu vykazujú i spotové ceny mlieka v Nemecku, ktoré v minulom týždni korigovali nadol o 1 EUR/100 kg do pásma 37,5 až 39,5 EUR/100 kg. Spotové ceny v Holandsku ostali nezmenené na 38 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 47. týždeň 2019 boli o 0,4 % vyššie v porovnaní s totožným týždňom roka predtým.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne vzrástli o 0,8 % na 41,73 USD/100 kg. Včerajšia aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande viedla k miernemu poklesu cien mliečnych komodít, keď sa jednotlivé kontrakty zobchodovali za priemernú cenu 3467 USD/t, čo je o 0,5 % nižšia cena v porovnaní s predchádzajúcou aukciou z polovice novembra.

Súčasná mierna cenová korekcia mlieka v EÚ by nateraz nemala mať výraznejší vplyv na aktuálne zámery mliekarní zvyšovať ceny mlieka pre farmárov v najbližších mesiacoch. I preto naďalej očakávame postupný nárast farmárskych cien mlieka v SR na Slovensku do pásma 34 až 35 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): december 2019: 33,75 EUR/100 kg, január 2020: 34,10 EUR/100 kg, február 2020: 34,35 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek):  december 2019: 34,05 EUR/100 kg, január 2020: 34,55 EUR/100 kg, február 2020: 34,78 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v ostatnom týždni korigovali nadol o 2 USD/barel, keď sa aktuálne komodita obchoduje za 62 USD/barel. Trhy znervóznilo vyjadrenie Saudskej Arábie o tom, že nebude tolerovať to, že niektorí členovia OPEC nie sú ochotní dodržiavať obmedzenú produkciu v súlade s doteraz platnou dohodou. Cena ropy však ostáva naďalej pomerne stabilná, pričom účastníci trhov sa sústredia na tohtotýždňové výsledky rokovaní členov OPEC+ a hlavne na to či a v akom rozsahu sa združenie rozhodne predĺžiť súčasnú dohodu svojej obmedzenej ťažby (aktuálna dohoda o obmedzení ťažby o 1,2 mil. barelov denne je platná do konca marca 2020). Niektorí analytici avizujú, že OPEC by mohol od januára spomaliť ťažbu o 1,5 mil. barelov denne a to po dobu 6 mesiacov, teda do konca júna 2020. Predpokladáme, že trh s ropou zareaguje na tohtotýždňove rozhodnutie OPEC neutrálne a i preto by sa cena ropy mohla naďalej držať v súčasnom obchodnom pásme 60 až 65 USD za barel.

Mierne zlacnenie cien ropy v tomto týždni viedlo k i zlacňovaniu cien nafty v Európe, zatiaľ čo ceny benzínov sa výraznejšie nemenili. Očakávame, že ceny nafty by mohli tento týždeň na Slovensku zlacnieť o 1 eurocent/l na 1,235 EUR/l, zatiaľ čo ceny benzínov by mohli stagnovať na úrovni 1,325 EUR/l.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov