logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

danko-barnabasNominácie do súťaže NAJ agromanažér 2019: Barnabás Danko  

Barnabása Danka môžeme smelo označiť ako jedného z priekopníkov chovu mäsového dobytka bez trhovej produkcie mlieka plemena charolais na Slovensku, keďže z chovom tohto plemena zbiera skúsenosti už viac ako dvadsať rokov.

A ak sa aj jeho pracovný deň možno javí ako rutina, toto zdanie má ďaleko od pravdy. „Každý večer si otvorím internet a čítam, študujem, snažím sa neustále učiť ako byť lepší v tom, čo robím. Chov dojčiacich kráv je špecifický, jediný príjem, ktorý získate, je z teliatka. Musíte sa oň starať najlepšie ako len viete“, hovorí o základe svojho úspechu v chove dojčiacich kráv. Práve neustále vzdelávanie sa ako aj zbieranie skúseností zo zahraničia, hlavne od kolegov z Maďarska a Francúzska, kde majú chovy s plemenom charolais na vysokej úrovni ako i jeho zmysel pre precíznosť a detaily z neho robia úspešného chovateľa. Barnabás Danko pritom vo svojej práci čerpá i z umenia načúvať iným ľuďom, hlavne svojim zamestnancom, ktorí sú so stádom v neustálom kontakte. V oblasti modernej techniky a technológií pre RV a ŽV zase nedá dopustiť na rady svojho syna Gabriela, pre ktorého sa obsluha strojov a technológií stali hobby, čo sa následne prejavuje i na efektivite výroby rodinnej farmy. Tým, že si B. Danko vie z dostupných informácií, ktoré má k dispozícii, vyselektovať podstatné veci zapadajúce do jeho výrobného portfólia ako i výrobných podmienok, dokáže manažovať svoju živočíšnu výrobu efektívne a na vysokej profesijnej úrovni, čo sa potom prejavuje i na dosiahnutých výsledkoch. Farmárovi nechýba ani zmysel pre experimentovanie, no ako dodáva, nie vždy je na experimenty priestor, keďže peniaze je potrebné prioritne použiť na obnovu strojov či ustajňovacích objektov alebo inde vo výrobe.

Celý profil SHR Barnabása Danka si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 11/2019 na s. 7 – 9.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov