logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

osipaneAfrický mor ošípaných – aktuálna situácia

Ing. Daniel Hrežík

Africký mor ošípaných je na území Slovenskej republiky

naďalej lokalizovaný len v dvoch okresoch (Trebišov a Michalovce). K 19.11.2019 môžeme potvrdiť 22 prípadov u diviaka a 11 prípadov v chove domácich ošípaných.

Na území Slovenskej republiky naďalej prebieha intenzívny lov diviačej zveri. Spolupráca s poľovníkmi je na dobrej úrovni, rovnako, ako plnenie opatrení. Od začiatku sezóny poľovníci znížili stavy diviačej zveri už o viac ako 45 269 kusov, čo je oproti minulému roku viac o 12 755 ks. Nakoľko je šírenie AMO, v porovnaní s okolitými krajinami a s ohľadom na charakter tejto nákazy minimálne, opätovne môžeme konštatovať, že zvolené veterinárne opatrenia sú účinné a správne.

Od 19.08.2019 neevidujeme nový prípad AMO v chove domácich ošípaných. Ak sa do konca novembra nič nezmení, SR bude žiadať Európsku komisiu o zrušenie takzvanej infekčnej oblasti pre ošípané.

Situácia za hranicami Slovenska je však oveľa horšia a naďalej pribúdajú nové prípady. V okolitých krajinách len v tomto kalendárnom roku zaznamenali už viac ako 5 200 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Poľsku, ide o viac ako 1940 prípadov, a viac ako 1290 prípadov v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom. V prípade domácich chovov ošípaných, počet pozitívnych prípadov presiahol hranicu 1 760 nákaz. Len v tomto roku je tak evidovaných cez 7 140 prípadov AMO v okolitých krajinách.

Od 21. augusta 2019 je zabezpečená distribúcia chladiarenských zariadení pre užívateľov poľovných revírov, za účelom efektívneho plnenia nariadeného intenzívneho lovu diviačej zveri. Po pár týždňoch nepretržitej dodávky tieto boxy obdŕžalo už viac ako 360 poľovných revírov v okresoch Trebišov, Michalovce, Sobrance, Košice-mesto, Košice-okolie, Rožňava, Rimavská Sobota, Revúca, Gelnica, Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš, Humenné a Snina. Distribúcia začala aj pre okres Vranov nad Topľou. Vzhľadom na potrebu plnenia veterinárnych opatrení v  nárazníkovej zóne, budú chladiarenské zariadenia dodané aj do ďalších okresov v nárazníkovej zóne.

Agrorezort bude o vývoji nákazy naďalej aktuálne informovať. Aktuálne a podrobné informácie o nových prípadoch nájdete na webovom sídle: http://www.mpsr.sk/index.php?navID=424&id=14648

Ing. Daniel Hrežík

Odbor komunikácie a marketingu | Kancelária ministra

MPRV SRCeny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov