logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 47. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

Ceny plodín na globálnych burzách v ostatnom týždni prevažne stagnovali.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 178 EUR/t.

 

Kukurica pokračuje vo svojom pohybe „nikam“, keď sa jej cena medzitýždenne nemenila a ostala zafixovaná na 163 EUR/t. Cena repky na MATIFe medzitýždenne oslabila o 2 EUR/t, keď klesla na dnešných 390 EUR/t. Kanadská repka na burze ICE medzitýždenne zlacnela o 1 EUR/t na dnešných 317 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne stagnovali ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) na 188 EUR/t a nemenili sa ani ceny mäkkej pšenice v USA, ktoré ostali zafixované na 168 EUR/t. Kukurica na burze CBoT medzitýždenne zlacnela o 2 EUR/t na 131 EUR/t a cena sóje klesla o 3 EUR/t na 302 EUR/t.

Globálny trh s kukuricou ostáva pod cenovým tlakom po tom, čo obavy o tohtoročnú úrodu vystriedali obavy o spomaľujúci dopyt po komodite v USA. Tohtoročníkové exporty kukurice z USA sú len na úrovni 40 % vyvezeného objemu plodiny v totožnom období roka predtým, pričom od začiatku septembra 2019 (začiatok ročníka 2019/20) sa USA podarilo vyviezť zatiaľ len 5 mil. ton komodity. Lídrom na exportnom trhu s kukuricou tak ostáva naďalej Brazília, pravdou však je, že ceny plodiny v prístavoch v USA a Brazílii sa v ostatných týždňoch postupne vyrovnali a aktuálne je kukurica z USA už v priemere o 8 USD/t lacnejšia v porovnaní s brazílskou. Najbližšie týždne tak môžeme očakávať postupný rast tempa exportov plodiny i z USA. Kým exporty kukurice z USA vykazujú pomalé tempo, exporty sóje v ostatných niekoľkých týždňoch znovu nabrali na dynamike, keď USA v aktuálnom ročníku už vyviezli takmer 12,5 mil. ton komodity, čo signalizuje medziročný nárast exportov o 10 %. Včerajší report USDA o Progrese plodín opäť potvrdil, že farmári v severských štátoch USA naďalej zápasia s pomalou žatvou kukurice, keď viaceré z nich majú zožatú sotva polovicu osiatych výmer. Na celonárodnej úrovni bolo ku koncu uplynulého týždňa v USA zožatých 76 % plôch kukurice, pričom 5 – ročný priemer pre toto obdobie je 92 %. Naproti tomu žatva sóje nabrala na obrátkach, keď farmári majú zožatých už 91 % plôch, pričom 5 – ročný priemer pre toto obdobie je 95 %. Vo vzduchu stále visí otázka, aká bude tohtoročná reálna výška produkcie kukurice a sóje v USA, nateraz je však k dispozícii stále málo indícií, ktoré by dokázali nájsť na ňu smerodajnejšiu odpoveď. Z pohľadu ročnej sezónnosti sa nachádzame v období formovania minimálnych cien plodín a i tento fakt tak zvyšuje šance, že na trhu sa formuje dno cien obilnín ako aj sóje a že v nasledujúcich mesiacoch uvidíme ich rast.

Ostatné týždne prešľapujú na mieste i ceny pšenice na burze MATIF, pričom hlavným dôvodom je pokračujúce komfortné zásobovanie globálneho trhu s plodinou. Cenám pšenice príliš neprospieva ani informácia o tom, že Rusko túto jeseň medziročne navýšilo pestovateľské plochy ozimnej pšenice o 6 %, čo signalizuje, že i pri priemernej úrode krajina môže budúci rok dosiahnuť opäť produkciu nad 70 mil. ton.

Repka tak v tomto momente naďalej ostáva prorastovým lídrom na trhu s plodinami. Jej cena síce v ostatnom týždni stagnuje, no z pohľadu technickej analýzy sa komodite po prekročení ceny 389 EUR/t na MATIFe otvoril priestor pre rast do pásma 408 až 411 EUR/t. Súčasne si môžeme všimnúť, že predchádzajúca úroveň cenovej rezistencie plodiny (cena 389 EUR/t) aktuálne začala komodite slúžiť ako úroveň cenovej podpory, t.j. cena sa pri poklese k 388 - 389 EUR/t má tendenciu od tejto hladiny odrážať vyššie. Na to, že ceny ostatných plodín stagnujú, si repka vedie veľmi dobre.

Predpokladáme pritom, že od nového roka po zverejnení dát o stave zásob plodín v USA k 1.12.2019 (report má byť zverejnený koncom prvej dekády januára 2020) by plodiny mohli získať nami avizovaný prorastový impulz a začať mieriť vyššie. Podporu by mali získať hlavne ceny sóje a kukurice, čo by ale malo mať priaznivý vplyv na vývoj cien repky a pšenice.

Rok 2020 však môže byť pre ceny plodín veľmi hektický. Komfortné zásoby vo svete stále evidujeme ako pri pšenici, tak i kukurici ako aj sóji. Tiež by sme nemali opomínať zhoršujúce sa vyhliadky kondície svetovej ekonomiky, ktorá môže vyústiť až do recesie vo vybraných svetových ekonomikách. História pritom ukazuje, že cenám agrokomodít sa v prvej polovici obdobia potvrdenej ekonomickej recesie spravidla darí držať si svoje ceny či dokonca i rásť, no neskôr utrpia v dôsledku spomalenia dopytu zo strany trhu. Na druhej strane v súčasnosti výrazne rastúci globálny dlh vyspelých ekonomík a jeho nákup zo strany centrálnych bánk (vo forme dlhopisov) favorizuje scenár, že v nejakom momente dôjde na trhu k razantnému zvýšeniu inflačných očakávaní zo strany účastníkov trhu, čo by zase malo nahrávať pre scenár rastu cien komodít. V tomto momente je však ťažké odhadnúť, čo sa bude diať. V každom prípade na základe fundamentov plodín, pri ktorých (s výnimkou pšenice) očakávame najbližšie mesiace ďalšie poklesy odhadov koncoročníkových zásob v kľúčových pestovateľských krajinách sveta, by mohli ceny mať minimálne do konca jari 2020 priestor pre svoj ďalší rast.

So značnou pravdepodobnosťou sa však cenového rastu (s možnou výnimkou cien repky) zrejme ešte najbližšie týždne nedočkáme. Predpokladáme, že tento týždeň sa budú ceny plodín hýbať naďalej v bočnom cenovom pásme.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 47. týždňa 2019: pšenica 176 – 181 EUR/t, kukurica 163 – 166 EUR/t, repka 388 – 393 EUR/t.

Zookomodity:

Dlhoočakávaný rast cien jatočných ošípaných na nemeckom trhu konečne prišiel. Paradoxne práve v momente, keď čínske ceny ošípaných prudko korigovali nadol. Nemecké ceny jatočných ošípaných medzitýždenne posilnili o 4 eurocent/kg jat. hm. na 1,89 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny v Dánsku tentoraz stagnovali na medzitýždenne nezmenenej úrovni 1,95 EUR/kg jat. hm. Na trhu v USA sa ceny menili len minimálne. Ceny futures kontraktov jatočných polovičiek medzitýždenne klesli o 0,9 % na 1,39 USD/kg jat. hm., zatiaľ čo farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v sledovanom období korigovali nadol o 1 % na 0,93 USD/kg jat. hm.

Ako sme už avizovali v minulotýždňovom výhľade, čínski spotrebitelia pre masívny rast cien bravčoviny začali v ostatných týždňoch citeľne obmedzovať nákupy, čo vyústilo do toho, že obchodníci začali vracať mäso späť spracovateľom. Navyše vláda v Číne začiatkom novembra povolila vybraným domácim podnikom nákup určitého objemu bravčoviny z USA bez uplatnenia importného cla, čo tieto podniky i využili. Kombinácia nárastu domácej ponuky bravčoviny z titulu vyšších exportov, ale hlavne prepad dopytu po bravčovine zo strany spotrebiteľov sa postaral o to, že farmárske ceny jatočných ošípaných v Číne v uplynulom týždni prepadli o 23 %, resp. o 1,22 EUR/kg jat. hm. na aktuálnych 4,07 EUR/kg jat. hm. Aký bude mať táto cenová korekcia dopad na svetové ceny rozhodnú až ďalšie týždne. V každom prípade stavy ošípaných v Číne sú medziročne o 41 % nižšie a to naďalej signalizuje menšiu ponuku komodity na trhu. Predpokladáme, že čínske ceny ošípaných sa preto čoskoro stabilizujú a zrejme sa ešte pokúsia opäť posilniť po tom, čo sa domáci dopyt po komodite znovu zvýši.

Tohtotýždňový rast cien ošípaných v Nemecku dáva slušné predpoklady pre premietnutie tohto cenového pohybu aj do farmárskych cien ošípaných v SR. Predpokladáme, že tento týždeň vzrastú ceny jatočných ošípaných v SR o 4 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,89 – 1,95 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku tento týždeň oslabujú o 4 eurocent/kg jat. hm. na 2,60 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), zatiaľ čo ceny jatočných býkov (trieda R3) stagnujú na medzitýždenne nezmenenej cene 3,71 EUR/kg jat. hm.

Ceny mliečnych komodít v EÚ ako aj Oceánii pokračujú v raste, kým na druhom brehu Atlantiku v USA v súčasnosti prebieha cenová korekcia. Európske ceny masla na burze EEX v Nemecku medzitýždenne posilnili o 50 EUR/t na dnešných 3700 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM vzrástli o 15 EUR/t na 2540 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM tak medzitýždenne posilnila o 1,1 % na 36,28 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní za 45. týždeň 2019 boli o 0,2 % vyššie ako pred rokom, čo nateraz naznačuje na stagnujúce dodávky bez tendencií zvyšovania produkcie a to napriek tomu, že ceny mlieka na trhu začínajú byť pre farmárov v EÚ znovu atraktívne. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni posilnili o 1,5 až 2,5 EUR/100 kg do pásma 38,5 až 39,5 EUR/100 kg, ceny v Holandsku medzitýždenne pridali 1,5 EUR/100 kg, keď vzrástli na 37,50 EUR/100 kg.

Dnešná aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla ďalší rast cien, keď jej účastníci jednotlivé kontrakty zobchodovali za priemernú cenu 3481 USD/t, čo je o 1,7 % viac v porovnaní s minulou aukciou z úvodu novembra.

Za kratší koniec tentoraz ťahali ceny mlieka v USA, ktoré medzitýždenne korigovali nadol o 3,7 % na 40,67 USD/100 kg. Vzhľadom na ich predchádzajúci citeľný cenový rast však možno túto korekciu vnímať ako prirodzenú súčasť zatiaľ neporušeného rastového trendu komodity v krajine. Navyše súčasný pokles cien prebieha pri nižších objemoch obchodov na burze, čo by malo potvrdzovať teóriu, že nateraz nejde o nejaký citeľnejší obrat trendu v rámci cenotvorby mlieka v USA.

Pokračujúci prorastový trend cien mlieka a mliečnych komodít by mal motivovať mliekarne v EÚ zvyšovať farmárske ceny mlieka. Predpokladáme, že pre Slovensko by mohla byť najbližšie mesiace novou cenovou métou realizačná cena mlieka v pásme 34 – 35 EUR/100 kg. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): november 2019: 33,00 EUR/100 kg, december 2019: 33,45 EUR/100 kg, január 2020: 33,90 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek):  november 2019: 33,10 EUR/100 kg, december 2019: 33,55 EUR/100 kg, január 2020: 34,20 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent podľa predpokladov v ostatnom týždni výraznejšie nemenila svoju cenu, pričom v medzitýždennom porovnaní ostala na nezmenených 62 USD/barel. Počas dnešného obchodovania však komodita vykazuje tendenciu mieriť nižšie smerom k 60 USD za barel, keďže sa očakáva, že zásoby komodity v USA v uplynulom týždni pokračovali v raste. Podobný efekt má tiež správa o tom, že Nórsko zvýšilo svoju produkciu ropy. Trhu nepomáha ani fakt, že už niekoľko týždňov stoja diskusie ohľadom schvaľovania prvej fázy obchodnej dohody USA a Číny, ktoré by mohli priniesť zrušenie aspoň časti importných ciel, ktoré na seba obidve krajiny navzájom uvalili. Očakávame, že účastníci trhov budú trpezlivo čakať na najbližšie zasadanie členov OPEC a Ruska, ktoré sa uskutoční začiatkom decembra, kde by sa malo rozhodovať o tom, či združenie predĺži obdobie obmedzenia ťažby ropy svojich členov a Ruska. Nateraz platná dohoda hovorí o obmedzení ťažby o 1,2 mil. barelov denne až do konca marca 2020. I preto nepredpokladáme, že sa cena ropy najbližšie dva týždne príliš odchýli od cenovej hladiny 60 USD za barel.

Stagnácia cien ropy má totožný efekt i na cenotvorbu pohonných hmôt na európskych burzách. Predpokladáme, že ceny PHM v SR v tomto týždni sa nebudú meniť. Cena nafty by tak mala naďalej stáť 1,245 EUR/l a cena benzínu natural 95 1,315 EUR/l.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov