logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

foto-komentarKomentár: Vidiek po 30 rokoch

Ján Huba

Tento text sa bude v každom odstavci točiť okolo čísel 3, 30, 300.

Čítajte - dozviete sa prečo. Uplynulo presne 30 rokov od Novembra 1989. Chvalabohu môžeme úplne slobodne cestovať po svete.

 

Len za 3 hodiny sa dá autom, ak zídete z diaľnice smerujúcej na rakúsky Graz vo vzdialenosti asi 300 km od Nitry, dostať do štajerskej dedinky Leitersdorf bei Hartberg. Dizajnovo tu všetko ladí – stavby charakterizované čistými líniami, ani jedna nepôsobí ako päsť na oko. Čistota a poriadok. Túto odbočku z diaľnice navrhla manželka – chcela vidieť tunajšie kúpele. Vtedy som dostal nápad s náhodným odbočením z diaľnic aj na iných trasách po 300 km smerom na západ od Nitry.

O pár týždňov - opäť 300 km od Nitry schádzame z diaľnice vedúcej na Salzburg. Tentokrát sme sa ocitli v mestečku Seitenstetten. Iná architektúra, ale opäť – poriadok, harmónia. Malé vysvetlenie - nech je nám na zamyslenie - čo môže byť jedným z dôvodov krásy rakúskeho vidieka. Poslaním tunajšej kláštornej zámockej záhrady je učenie sa pomocou prírody. Úžasné sprostredkovanie záhradnej kultúry a botaniky, ktorá sa pravidelne tematicky obnovuje. Miestne kláštorné gymnázium ju využíva ako zelenú triedu a poskytuje priestor aj na prednášky pre verejnosť. Jej časťou je i kreatívna záhrada gymnázia, o ktorú sa starajú tunajší študenti počas hodín biológie.

Odbočme na chvíľu do susednej Českej republiky. Opäť asi po 300 km schádzame z diaľnice, smerujúcej do Prahy. Popri - pre Čechy typických rybníkoch, prichádzame do mestečka Polná. Ledva stihneme zaparkovať a už sa vďaka „pozývaciemu“ talentu domácich ocitáme vo veži tunajšieho chrámu. Poskytuje úžasné výhľady na okolitú krajinu. Inú ako v Rakúsku, no ani tu nenachádzame nič výrazne rušivé.

Na Slovensku ani po 30 rokoch nemáme nepretržitý 300 kilometrový úsek diaľnice na východ od Nitry. Smutné, no pre túto úvahu nevadí. Náš vidiek všetci poznáme. Som ale optimista. Pre budúcnosť sú dôležité vzory. Rakúske či české. Ale mimoriadne povzbudivé je, že máme i naše - domáce. Napríklad okolia firiem či inštitúcií, úspešných v súťaži o Najkrajší chotár. Tento rok medzi ocenenými bola aj známa stredná poľnohospodárska škola Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Do pozornosti dávam i PD Bošáca. Z iniciatívy predsedu V. Králika štartujú nasledovaniahodný príklad – v spolupráci s obcou a základnou školou idú vytvoriť malé pestovateľské políčka, kde budú spoločne so žiakmi pestovať zeleninu a ovocie.

Ak chceme mať krajší vidiek, musíme k tomu viesť deti od malička. Všetci, ktorí majú podiel na ich výchove (okrem rodiny hlavne učitelia, vedúci krúžkov, tréneri mladých športovcov či kňazi) by mali v tomto smere výrazne zabrať. Verím, že viacerí z nich sa so zanietením k motivovaniu a výchove detí a mládeže k estetickému cíteniu a morálke radi pustia, ak bude ich práca primerane finančne či spoločensky ocenená. Na to, aby sa náš vidiek podobal rakúskemu treba horlivých, poriadkumilovných ľudí a financie. Ako sa k nim dostať vystihuje aj odkaz 1. československého prezidenta T. G. Masaryka: „Nebáť sa a nekradnúť“. Na jeho napĺňanie sa sústreďme v ďalších 3 dekádach po Novembri 1989.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov