logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 45. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

Obilninám sa nepodarilo vymaniť z poklesného tlaku cien ani v ostatnom týždni, zatiaľ čo olejniny si dokázali pripísať malé zisky.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 177 EUR/t. Kukurici sa vďaka prerolovaniu líderského kontraktu z novembra 19 na január 20 podarilo udržať na cene 164 EUR/t, januárový kontrakt 2020 však medzitýždenne stratil zo svojej ceny 4 EUR/t. Repka na MATIFe dokázala posilniť, keď jej cena medzitýždenne vzrástla o 4 EUR/t na dnešných 386 EUR/t. Cena kanadskej repky posilnila v sledovanom intervale o 3 EUR/t na 314 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne zlacnela čiernomorská pšenica (Ukrajina, Rusko) o 2 EUR/t na dnešných 186 EUR/t, zatiaľ čo cena americkej mäkkej pšenice poklesla o 2 EUR/t na 168 EUR/t. Cena kukurice na CBoT sa medzitýždenne nezmenila, keď ostala na 136 EUR/t. Sója zdražela o 5 EUR/t na 310 EUR/t.

Obilniny na svetových burzách naďalej vykazujú určitú averziu voči rastu svojej ceny, keď sa na trhu neustále vynárajú otázniky okolo veľkosti tohtoročnej úrody kukurice v USA. Pšenica, pri ktorej je globálny trh bohato zásobený, sa taktiež nehrnie do rastu, skôr naopak, ostatné dva týždne mierne koriguje nadol. Za touto korekciou možno vidieť ostrú konkurenciu na exportnom trhu medzi EÚ a krajinami Čierneho mora, pri ktorej však nateraz stále pšenica z EÚ si drží miernu konkurenčnú výhodu na trhu. Potvrdil to i dnešný tender na nákup pšenice zo strany Egyptu, v ktorom krajina nakúpila 120 tis. ton práve z Francúzska a len 55 tis. ton z Ruska, pričom cena francúzskej pšenice aj po zápočte dopravných nákladov bola stále o 3 USD/t nižšia v porovnaní s ruskou ponukou. Pozornosť účastníkov trhov sa však momentálne znova sústredí na trh s kukuricou zameraný na správy o veľkosti tohtoročnej úrody plodiny v USA. V piatok večer USDA zverejní svoj novembrový report WASDE, kde sa ministerstvo pokúsi o ďalšie spresnenie dát o tohtoročnej úrode vo svete vrátane USA. Vo výsledkoch by už mal figurovať aj opakovaný prieskum za štáty USA, ktoré v úvode druhej dekády októbra zasiahli mrazy a tým predčasne ukončili vegetáciu časti porastov kukurice, ktoré nestihli ešte plne dozrieť. Dnešné výsledky prieskumu, ktoré spravila analytická skupina INTL FC Stone medzi farmármi však priniesla prekvapivý verdikt, keď farmári v priemere očakávajú výnos kukurice na úrovni 170 bušelov na aker, čo je ešte o takmer 1 bušel na aker viac v porovnaní s októbrovým odhadom USDA. Analytici tak predpokladajú, že USDA v piatkovom reporte navýši svoj odhad produkcie kukurice v USA približne o 3 mil. ton na 353,5 mil. ton. S odhadmi smerom nahor by pritom USDA mohla ísť aj pri sóji. I toto je zrejme jeden z dôvodov, prečo ceny kukurice na burze CBoT počas dnešného dňa pokračujú v opatrnej korekcii smerom nadol. Čo skutočne očakávať od tejto sezóny v USA, v ktorej farmári čelili neskorej sejbe, suchému počasiu vo vybraných regiónoch ako aj októbrovým mrazom – je naozaj otázne. Môže byť po takejto sezóne priemerný národný výnos kukurice len 3 % pod vlaňajšími historickými rekordmi? Ťažko povedať, no v každom prípade treba kalkulovať s tým, že aktualizácia údajov zo strany USDA tento piatok pohne cenami. A treba sa pripraviť i na alternatívu, že USDA skutočne medzimesačne navýši svoj odhad produkcie kukurice i sóje, i keď AGROMAGAZÍN dáva realizácii tohto scenára menšiu pravdepodobnosť. V prípade pšenice sa očakáva, že USDA zníži ďalej tohtoročný odhad produkcie komodity v Austrálii, čo by mohlo mať pozitívny efekt na cenu plodiny. Ak však čísla za kukuricu a sóju budú medzimesačne narastať, zrejme ani pšenica sa nevyhne poklesu svojej ceny. Jariny sú od včera pod tlakom aj z dôvodu nových správ o vývoji počasia v J. Amerike, keď Brazília po suchom októbri očakáva najbližších desať dní žiaduce zrážky, čo opätovne zvyšuje šance pre ďalšiu dobrú úrodu jarín na tomto kontinente.

Svetlým bodom aktuálneho vývoja pre farmárov tak ostáva hlavne repka, ktorá sa na burze MATIF opäť dostáva na dosah svojej cenovej rezistencie ležiacej na cene 389 EUR/t. Prekonanie tejto ceny by komodite malo otvoriť priestor pre rast k cene medzi 408 až 411 EUR/t. Zo strednodobého hľadiska vidíme naďalej potenciál i pre pokračovania rastu cien obilnín, no nevylučujeme, že trh môže na report WASDE tento piatok zareagovať ďalšou dočasnou korekciou cien plodín smerom nadol. I preto v rámci tohtotýždňovej prognózy zvyšujeme interval možného cenového rozpätia plodín na burze MATIF do obidvoch smerov.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 45. týždňa 2019: pšenica 174 – 182 EUR/t, kukurica 161 – 170 EUR/t, repka 382 – 389 EUR/t.

Zookomodity:

Stabilná ponuka a dopyt po jatočných ošípaných v Nemecku naďalej držia mieste farmárske ceny komodity stabilné na úrovni 1,85 EUR/kg jat. hm. Situácia sa nemení ani v Dánsku, kde jatočné ošípané pokračujú každým týždňom v zdražovaní. V aktuálnom týždni sa cena jatočných ošípaných v krajine vyšplhala na 1,90 EUR/kg jat. hm., čo znamená medzitýždenný nárast o 3 eurocent/kg jat. hm. USA sa stále boria s vysokými zásobami niektorých produktov zo segmentu bravčového mäsa (napr. slaniny) a i preto vidíme v krajine pokračujúcu variabilitu v cenotvorbe jatočných ošípaných. Ceny jatočných polovičiek na burze CME v USA medzitýždenne posilnili o 0,9 % na 1,42 USD/kg jat. hm., no farmárske ceny v štátoch Iowa a Minnesota sa opäť prepadli, keď medzitýždenne klesli o 9,4 % na 1,02 USD/kg jat. hm.

Čínske ceny jatočných ošípaných pokračovali v raste, keď ku koncu uplynulého týždňa sa vyšplhali na 5,33 EUR/kg jat. hm., čo znamená, že medzitýždenne posilnili o 9 eurocent/kg jat. hm.

Predpokladáme, že ceny jatočných ošípaných v SR budú tento týždeň stagnovať v pásme 1,87 – 1,93 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku ostali medzitýždenne nezmenené na 2,65 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), zatiaľ čo ceny jatočných býkov nasledujú sezónny trend, keď medzitýždenne posilnili o 5 eurocent/kg jat. hm. na 3,71 EUR/kg jat. hm.

Mliečne komodity na globálnom trhu pokračujú v raste svojej ceny. Európske ceny masla na burze EEX v Nemecku medzitýždenne posilnili o 50 EUR/t na dnešných 3700 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM pridali 25 EUR/t, vďaka čomu sa komodita dnes obchoduje za 2448 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien týchto dvoch komodít tak medzitýždenne posilnila na 35,40 EUR/100 kg a dosiahla tým najvyššiu hodnotu za aktuálny rok.

Dnešná aukcia mliekarne Fonterra potvrdila prorastový trend, keď sa počas nej jednotlivé kontrakty mliečnych komodít zobchodovali za priemernú cenu 3446 USD/t, čo znamená, že ceny v porovnaní s predchádzajúcou aukciou z polovice októbra posilnili o 3,7 %. Lídrom v raste cien súčasnej aukcie v Oceánii bolo sušené odtučnené mlieko.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne vzrástli o 1,4 % na nové tohtoročné maximum 44,40 USD/100 kg.

Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni stagnovali v pásme 35,5 až 37,5 EUR/100 kg, rovnako sa nemenili ceny v Holandsku, keď ostali na 36 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka boli za 43. týždeň 2019 o 0,3 % vyššie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým, čo naďalej naznačuje na prevažne stagnujúcu produkciu mlieka v EÚ. Doteraz známe oficiálne dáta Európskej komisie hovoria o tom, že produkcia mlieka v EÚ za prvých osem mesiacov roka 2019 bola o 0,3 % vyššia v porovnaní s totožným obdobím roka predtým, pričom aktuálne nemecké dodávky naznačujú, že na podobnom percente sa môže medziročný progres produkcie únie nachádzať i v súčasnom období.

Rast cien mliečnych komodít sa bude naďalej podieľať i na raste farmárskych cien mlieka v SR, ktoré by mali navyše profitovať zo sezónneho rastu obsahu mliečnych zložiek. I preto pristupujeme k miernemu navyšovaniu nášho odhadu očakávaných farmárskych cien mlieka v SR, pričom pridávame i náš odhad z mesiac január 2020.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): november 2019: 33,00 EUR/100 kg, december 2019: 33,45 EUR/100 kg, január 2020: 33,90 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek):  november 2019: 33,10 EUR/100 kg, december 2019: 33,55 EUR/100 kg, január 2020: 34,20 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent si v ostatnom týždni pripísala k cene zisk 1 USD za barel, keď posilnila na dnešných 63 USD za barel. Fundamentálne však komodita v tomto momente nemá veľa oporných bodov, vďaka ktorým by sa mohla posunúť najbližšie týždne na vyššie cenové úrovne. Spomaľujúca globálna ekonomika vplýva negatívne na dopyt, pričom sa predpokladá, že v úvode roka 2020 sa zásoby ropy vo svete dostanú znovu do citeľnejšieho prebytku, čo môže tlačiť ceny ropy na nižšie úrovne. Najnovšie dáta z Číny potvrdzujú citeľnejšie spomaľovanie druhej najväčšej ekonomiky sveta, no ekonomická aktivita spomaľuje aj v ďalších vyspelých ekonomikách, pričom sa zdá, že napríklad nemecký priemysel sa už nachádza i v recesii. Predpokladáme, že ropa sa bude najbližšie obdobie ďalej obchodovať v pásme 56 až 64 USD za barel.

Ceny nafty na burzách v Európe sa v ostatnom týždni výraznejšie nemenili, no došlo k medzitýždennému poklesu cien benzínu o približne 4 %. Tento vývoj signalizuje ďalšie možné mierne zblíženie cien medzi naftou a benzínmi v SR. Ceny benzínu natural 95 totiž majú priestor v najbližších 10 dňoch zlacnieť o 1 eurocent/l na 1,305 EUR/l, zatiaľ čo cena nafty bude zrejme stagnovať v okolí 1,245 EUR/l.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov