logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

BirPeter1Ovocinári: Nedostatok pracovných síl nás zabíja

Béla Susla

"Vlani na Slovensku bola rekordná úroda ovocia.

Žiaľ, ten rekord sme nedotiahli do víťazného konca, nakoľko všetku úrodu sme nestihli pozberať. V tomto roku sa rysuje nadpriemerná úroda, a bude veľmi dôležité zdokonaliť zber, aby ovocie, ktoré sa nám urodilo, sa dostalo zo sadov do kvalitných skladov a obchodov. Ak sa nám to podarí, tak budeme vlastne na úrovni vlaňajška, ba možno aj o niečo lepšie," zdôrazňuje predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga. Predseda jedným dychom dodáva, že naďalej ich zabíja nedostatočná pracovná sila. Stále totiž chýbajú ľudia do výroby, predovšetkým pri zbere ovocia. "Je to náš obrovský problém, hoci situácia sa toho času začína trochu meniť. Myslím tým na skutočnosť, že ekonomický boom sa postupne spomaľuje. To sa netýka iba Slovenska, ale v podstate celej Európy.
Je verejným tajomstvom, že Slováci radšej idú zberať ovocie napríklad do Španielska, do Talianska, do Francúzska či do Belgicka, kde ich hodinová mzda dosahuje 7 až 7,50 eur, kým u nás je to na hodinu okolo 4 eur. "Pre zamestnávateľa sú náklady na osobu a hodinu v zahraničí okolo 8 eur, v Belgicku 8,50, ale tamojší pracujúci v ovocinárstve z toho dostanú netto 7-7,50. na Slovensku sú to 4 eurá. U nás sú enormne vysoké odvody, kruté daňové zaťaženie," ťažká si šéf ovocinárov.
Situácia v PD Tvrdošovce
V Poľnohospodárskom družstve Tvrdošovce v novozámockom okrese jablone zahŕňajú približne 31,5 hektárov, z toho polovica je biovýroba. Na siedmich hektároch dozrievali marhule a na 12  hektároch na Slovensku nie príliš tradičný rakytník. "V minulom roku sme mali dobrú úrodu, asi aj z toho dôvodu, že v predchádzajúcich rokoch naše sady  trpeli mrazmi. V  roku 2018 stromy boli priam preťažené, práve preto v tomto roku si dalo by sa povedať trocha odpočinú. Na jar u nás opäť udreli  mrazy, aj v prípadoch, keď na stromoch už boli menšie plody. Veľmi slabé bolo aj oplodnenie. Hektárové výnosy jabĺk toho roku môžu dosiahnuť okolo 20 ton, hoci vlani to bolo až dvakrát toľko. Zber úrody jabĺk máme zafixovaný od začiatku septembra až do polovice či do konca októbra,"  zdôrazňuje vedúci ovocného sadu Péter Bíróczi.
Na zber ovocia aj v Tvrdošovciach potrebujú dostatok pracovných síl, o ktorých však vôbec nemôžu hovoriť. V podstate reč je o dvoj-, prípadne trojmesačnom období, avšak kvôli tomu počas celého roka nie je možné okolo 50 ľudí udržať. Naša súčasná legislatíva v tejto oblasti má podľa Bírócziho nemalé medzery. "Čo nás ďalej veľmi trápi, sú nákupné ceny. Napríklad jablká v priemere predávame pod cenu výroby. Kilo totiž vyrobíme za 25-30 centov, pričom  priemerná nákupná cena jabĺk sa pohybuje v hodnotách 21-22 centov. Pestovatelia napríklad v Poľsku dostávajú dotácie od štátu na export, čím sa tamojšia výroba stáva prosperujúcou," vysvetľuje Péter Bíróczi. Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

Pozvanka-na-DEN-POLA-zrusene

agrofilm

pottinger

kuhn spravocanie pôdy

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov