logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 37. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

Na trhu s rastlinnými agrokomoditami badať prvky stabilizácie cien. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 169 EUR/t.

Rovnako o 1 EUR/t si prilepšila aj kukurica, keď posilnila na 163 EUR/t. Cena repky medzitýždenne vzrástla o 2 EUR/t na 383 EUR/t. Naproti tomu cena kanadskej repky v ostatnom týždni oslabila o 4 EUR/t na 302 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 4 EUR/t na 169 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej mäkkej pšenice posilnili o 3 EUR/t na 158 EUR/t. Kukurica na CBoT v medzitýždennom porovnaní stratila 7 EUR/t, keď oslabila na 126 EUR/t a sója korigovala nadol o 6 EUR/t na 285 EUR/t.

Pokles cien na burze CBoT sa však dnes zastavil, keď vidíme dnešné posilnenie cien hlavných plodín o približne 2 %. USDA vo včerajšom reporte označilo v USA v dobrej až excelentnej kondícii 55 % porastov kukurice, čo je o 3 % menej ako pred týždňom. Kondícia sóje ostala nezmenená, keď v dobrej až excelentnej kondícii je 55 % porastov plodiny. Z pohľadu technickej analýzy dnes prerušila poklesný trend na burze CBoT pšenica, čo naznačuje, že najbližšie dni by sme mohli vidieť na trhu s agrokomoditami obrat smerom k rastu. Otázkou je, s akými číslami vyrukuje tento štvrtok večer USDA pri zverejnení septembrového WASDE reportu (Odhad svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách). Dočkáme sa redukcie pestovateľských výmer a priemerného hektárového výnosu kukurice v USA? Ťažko povedať. Augustová Pro Farmer Crop Tour odhadla tohtoročný priemerný výnos kukurice v USA na 163,3 bušelov na aker (bpa), teda 10,24 t/ha. Odhad USDA stojí aktuálne na 169,5 bpa (10,63 t/ha). Porasty kukurice ako i sóje sú z pohľadu vegetácie stále citeľne omeškané, no zatiaľ žiadna pestovateľská oblasť týchto jarín v USA nemá v predpovedi výstrahu pred mrazmi. Uvidíme, čí septembrový WASDE report dokáže pomôcť plodinám vymazať aspoň časť cenových strát, ktoré zaznamenali po zverejnení augustového WASDE reportu. Pozitívny výkon dnes predvádza pšenica aj na burze MATIF, keď sa jej podarilo dostať k 170 EUR/t. Štvrtkový WASDE report však zrejme naďalej bude potvrdzovať silnú tohtoročnú produkciu pšenice vo svete, čo môže aktuálny prorastový trend plodiny zastaviť. V prípade pšenice si však účastníci trhov začínajú všímať fundament pokračovania suchého počasia v Rusku, ktoré komplikuje sejbu plodiny v krajine. Pšenica fundamentálne ale stále nemá dostatok podnetov k tomu, aby mohla vyraziť na vyššie úrovne. Ak sa však vo štvrtok objavia v reporte USDA prorastové fundamenty pre kukuricu a sóju, potom je značne pravdepodobné, že na tomto vývoji môže profitovať aj pšenica.

Bilancia repky v EÚ je čoraz tesnejšia po tom, čo najnovšie odhady tohtoročnej produkcie plodiny v únii hovoria len o produkcii vo výške 17,5 mil. ton. EÚ tak bude potrebovať túto sezónu importovať medzi 5 až 5,8 mil. ton repky zo zahraničia. Analytici najnovšie pritom znížili aj odhad tohtoročnej produkcie repky na Ukrajine z 3,5 na 3,2 mil. ton a medziročne nižšia produkcia sa očakáva aj v Kanade. Je pravdepodobné, že redukovať výhľad úrody bude i Austrália, ktorú taktiež aktuálne trápi zrážkový deficit. Z pohľadu technickej analýzy repka naďalej drží nami avizovaný kurz s najbližším cenovým cieľom na 388 EUR/t (aktuálna cena 383 EUR/t). Ak by sa komodite podarilo túto métu prekonať, otvoril by sa jej priestor pre rast k 411 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 37. týždňa 2019: pšenica 169 – 174 EUR/t, kukurica 164 – 167 EUR/t, repka 383 – 388 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku a Dánsku sa tento týždeň nemenia, keď ostávajú na 1,85 EUR/kg jat. hm. (Nemecko), resp. 1,74 EUR/kg jat. hm. (Dánsko). Ďalšie vyostrenie obchodného konfliktu medzi USA a Čínou, ktoré prinieslo nový nárast importných ciel Číny na americké agrokomodity, však jednoznačne nepomohlo americkým producentom ošípaných. Ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v USA medzitýždenne poklesla o 6,7 % na 1,34 USD/kg jat. hm. a farmárske ceny ošípaných pre chovateľov v štátoch Iowa a Minnesota sa prepadli o 9,8 % na 1,12 USD/kg jat. hm. Naproti tomu Čína píše iný príbeh. Miestne ceny jatočných ošípaných k dnešnému dňu posilnili už na 3,61 EUR/kg jat. hm., čo znamená, že každým týždňom pridávajú takmer 10 % k svojej cene. I preto predpokladáme, že tento vývoj sa čoskoro pretaví aj do európskych cien. Môžeme predpokladať, že exporty bravčoviny z EÚ do Číny budú naďalej akcelerovať, čo by sa malo čoskoro prejaviť aj na cenotvorbe komodity. Predpokladáme, že tento týždeň ostanú farmárske ceny ošípaných v SR nezmenené v pásme 1,84 – 1,90 EUR/kg jat. hm., no naďalej ostávame naladení na očakávaný budúci rast cien.

Ceny jatočných býkov v Nemecku tento týždeň oslabili na medzitýždennej báze o 2 eurocent/kg jat. hm. na 3,58 EUR/kg jat. hm. (R3), zatiaľ čo ceny jatočných kráv (R3) korigovali nadol o 6 eurocent/kg jat. hm. na 2,79 EUR/kg jat. hm.

Mliečne komodity v EÚ zaznamenali v ostatnom týždni prorastové tendencie. Maslo na burze EEX v Nemecku zdraželo medzitýždenne o 36 EUR/t na 3711 EUR/t a SOM navýšilo svoju cenu o 4 EUR/t na 2179 EUR/t. Teoretická cena mlieka tak medzitýždenne vzrástla o 0,6 % na 32,76 EUR/100 kg. Minulotýždňové spotové ceny mlieka v Nemecku posilnili o 0,5 až 1 EUR/100 kg do pásma 35 – 38 EUR/100 kg, spotové ceny v Holandsku vzrástli o 0,5 EUR/100 kg na 35,5 EUR/100 kg. V 35. týždni 2019 nemecké dodávky mlieka do mliekarní znovu spomalili, keď boli na medziročnej báze o 1,2 % nižšie.

Ceny mlieka v USA pri stagnujúcej produkcii pokračujú v raste, ktorý uplynulý týždeň podľa správ USDA umocnil hurikán Dorian, keď búrky viedli k spomaleniu produkcie vo viacerých štátoch, ktoré obmýva pobrežie Atlantiku. Cena októbrového futures kontraktu mlieka v USA medzitýždenne posilnila o 1,7 % na 39,75 USD/100 kg, pričom americkí farmári v súčasnosti inkasujú za mlieko o takmer 20 % viac v porovnaní s totožným obdobím roka predtým (priemerná júlová cena 41,22 USD/100 kg).

Predpokladáme, že po letnej miernej korekcii farmárskych cien mlieka na Slovensku by mali tieto najbližšie mesiace znovu začať posilňovať a to nielen vďaka sezónne sa zlepšujúcemu obsahu mliečnych zložiek, no taktiež i zlepšujúcim sa fundamentom na trhu. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): september 2019: 31,50 EUR/100 kg, október 2019: 31,65 EUR/100 kg, november 2019: 31,80 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek):  september 2019: 31,70 EUR/100 kg, október 2019: 32,00 EUR/100 kg, november 2019: 32,30 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent má za sebou prorastový týždeň, keď sa jej podarilo posilniť o 10 %, resp. o 6 USD/barel na dnešných 63 USD za barel. Komodita v uplynulom období strácala v dôsledku rastúceho rizika spomaľovania globálnej ekonomiky, pričom v úvode minulého týždňa je poslala nadol správa o prekvapivom medzimesačnom náraste produkcie zo strany združenia OPEC počas augusta, ktorý bol vyvolaný nárastom produkcie Iráku. Zástupcovia OPEC však zasiahli a sériou slovných intervencií sa im podarilo trend poklesu cien zvrátiť. Saudská Arábia skonštatovala, že v prípade potreby stabilizácie trhu môže OPEC+ (OPEC + Rusko) predĺžiť súčasnú dohodu (platná do marca 2020) o obmedzení ťažby ropy o 1,2 mil. barelov denne a dnes zástupcovia združenia oznámili, že Irák v nasledujúcich mesiacoch zníži produkciu ropy v súlade s platnou dohodou o obmedzení ropy. Rope sa tak podarilo posilniť k 63 USD/barel, pričom najbližším cieľom komodity by mala byť cena 65 USD/barel. Kvôli neistote na globálnej ekonomickej scéne však predpokladáme, že najbližšie obdobie sa komodite nebude chcieť mieriť na vyššie cenové úrovne a že sa čoskoro vráti späť do pásma 55 až 60 USD za barel.

Aktuálne zvýšenie cien ropy doľahlo hlavne na ceny nafty, ktoré v Rotterdame medzitýždenne vzrástli o 10 %, zatiaľ čo ceny benzínov rástli len o 5 %. Zdá sa tak, že nás čaká dynamickejšie zdražovanie cien nafty v porovnaní s cenami benzínu. Ak sa však potvrdí náš predpoklad a ropa najbližšie týždne zamieri späť pod 60 USD za barel, zdražovanie cien PHM by malo byť len dočasným fenoménom. Tento týždeň sa však treba pripraviť na rast cien nafty o 2 eurocent/l na 1,23 EUR/l a rast cien benzínu o 1 eurocent/l na 1,32 EUR/l.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov