logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

euro03

EÚ predstavila ďalšiu pomoc pre európskych poľnohospodárov trpiacich suchom

/TASR/

Európska komisia (EK) oznámila, že podporí poľnohospodárov v krajinách EÚ, ktorí čelia výnimočne suchému obdobiu.

Podľa oznámenia, ktoré eurokomisia zopakovala v piatok, európski poľnohospodári budú môcť na jednej strane získať vyššie percento záloh na priame platby a platby na rozvoj vidieka, a na strane druhej - aby mohli kŕmiť svoje zvieratá -, budú mať väčšiu flexibilitu pri využívaní pôdy, ktorá sa za normálnych okolností nepoužíva na výrobné účely.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan v správe pre médiá upozornil, že dlhodobé teplotné podmienky majú priamy dopad na európskych poľnohospodárov. "Komisia udržiava úzke kontakty s členskými štátmi a posudzuje situáciu na mieste. Sme pripravení pomôcť poľnohospodárom postihnutým suchom. Rozhodli sme sa preto zaviesť vyššie preddavky na platby, ako aj výnimky z určitých pravidiel ekologizácie s cieľom uľahčiť výrobu krmív pre zvieratá," opísal situáciu komisár.
Podľa jeho slov okrem podpory poskytovanej v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky sa prijali aj dve rozhodnutia na pomoc poľnohospodárom. Tí budú môcť získať vyššie zálohy, keď až 70 % ich priamych platieb a 85 % platieb týkajúcich sa rozvoja vidieka bude k dispozícii už v polovici októbra - na oživenie ich peňažných tokov. Rovnako eurokomisia prijala aj výnimky z určitých požiadaviek na ekologizáciu. Tie sa budú vzťahovať na diverzifikáciu plodín a pravidiel v oblasti ekologického využitia pôdy ležiacej úhorom. Komisia môže zvážiť aj prijatie ďalších výnimiek týkajúcich sa ekologizácie agrárnej pôdy, ktoré poľnohospodárom umožnia väčšiu flexibilitu pri výrobe krmív.
Komisia pripomenula, že okrem neustáleho vyhodnocovania a analyzovania situácie so suchom prostredníctvom európskej sústavy vesmírnych družíc je v úzkom kontakte so všetkými členskými štátmi EÚ, aby získavala aktuálne informácie o dopadoch sucha pre poľnohospodárov na čo najnižšej možnej miestnej úrovni.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov