logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

cibula-zoltan1NAJ agromanažér 2018: Receptom na úspech v agropodnikaní je zodpovedný prístup k práci

S vašim menom a podnikom PD Kukučínov sa spája niekoľko úctyhodných štatistík. Rešpektovanou skutočnosťou je fakt, že podnik pod vašim vedením za ostatných 28 rokov každoročne s výnimkou jedného roka dosiahol zisk. Ako by teda mali agromanažéri pristupovať k práci, aby zvýšili svoje šance na dosahovanie stabilne ziskovej výroby?

Viete, je dôležité mať na pamäti, že zisk sa generuje každý deň z každodenne vykonanej poctivej práce. Zisk treba generovať od 1. januára do 31. decembra. Zisk a peniaze sú dve rozdielne veci. Ak si napríklad 1. januára v živočíšnej výrobe nezohľadníte dôležité veci, ktoré generujú stratu, tak potom ste práve zaknihovali prvý deň straty. Pár dní je možno v pohode, no ak to takto necháte šesť či deväť mesiacov, môžete si byť istý, že za zvyšné tri mesiace túto stratu nedokážete vymazať. Preto som sa vždy snažil byť vždy pri rozhodovacích úkonoch, každý deň mať prehľad o družstve, vedieť aspoň približne, že kde, kto a čo robí, inými slovami, vždy som mal prehľad o podstatných veciach. Sledujem manažment vstupov do výroby a snažím sa reagovať flexibilne v čase na to, aby som minimalizoval potenciálne stratové aktivity či operácie prebiehajúce na farme. Hlavne živočíšna výroba je na toto háklivá, tam ak si nedáte pozor, naberiete stratu doslova rýchlosťou svetla. Preto je tu dôležité dbať na detaily. Ak sme pohnojili role maštaľným hnojom, treba ho hneď zapracovať, aplikovať chemické ochranné prostriedky v pravý čas, zabezpečiť dojniciam optimálnu kŕmnu dávku napasovanú na jej potreby a súčasne v optimálnom zložení (jadrové krmivo je dvojnásobne drahšie ako objemové) – to sú tie čiastkové rozhodnutia, ktoré však v sumári, ak sú zrealizované správne, dokážu urobiť produkciu rentabilnou.

Zastávate názor, že rastlinná výroba nemôže dlhodobo úspešne fungovať bez živočíšnej. Čo táto filozofia znamená v praxi?

Dokiaľ ja budem na družstve, tak živočíšna a rastlinná výroba budú vedľa seba existovať. To je spojenie, ktoré by sa nemalo rozdeľovať. K rastlinnej výrobe patrí aj živočíšna výroba, ale živočíšna výroba taká, ktorá neodčerpáva zisk z rastlinnej výroby. Môj zámer bol, aby živočíšna výroba fungovala minimálne tak, aby neodčerpávala žiadny zisk z rastlinnej výroby. Vo svojej podstate živočíšna výroba nemusí v každom okamihu generovať zisk, no produkcia ŽV by mala navyšovať produkciu v rastlinnej výrobe, ktorá tento zisk generuje. Napríklad prostredníctvom rastu úrod pri hnojení maštaľným hnojom či vďaka pestrejšiemu osevnému postupu, ktorého súčasťou sú aj krmoviny na ornej pôde. Živočíšna výroba teda stimuluje rastlinnú výrobu, pričom ja som zástancom tejto myšlienky a snažím sa ju vždy aplikovať v praxi.

Celý rozhovor s NAJ agromanažérom 2018 predsedom PD Kukučínov Ing. Zoltánom Cibulom nájdete v AGROMAGAZÍNe 06/2019 na s. 20 – 22.

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov