logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 24. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

Ceny plodín na globálnych burzách si v ostatnom týždni dali zdravú prestávku v raste, keď korigovali na nižšie cenové úrovne. Na burze MATIF medzitýždenne klesla cena pšenice o 8 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 177 EUR/t.

 

Cena kukurice na tejto burze korigovala nadol o 5 EUR/t na 175 EUR/t a repka zlacnela o 3 EUR/t na 368 EUR/t. Cena kanadskej repky na burze ICE naproti tomu zlacnela len o 1 EUR/t na 302 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej (Rusko, Ukrajina) pšenice o 8 EUR/t na 173 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej mäkkej pšenice korigovali nadol o 5 EUR/t na 165 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT medzitýždenne oslabila o 3 EUR/t na 145 EUR/t a sója v ostatnom týždni stratila zo svojej ceny 8 EUR/t, keď korigovala nadol na 279 EUR/t.

Korekcia cien plodín nasledovala napriek potvrdeniu pokračovania extrémne pomalej sejby jarín v USA. V súlade s našimi očakávaniami sa investori rozhodli vybrať časť predchádzajúcich ziskov z cenového nárastu, čo dočasne potlačilo ceny nadol. Na burze MATIF znovu excelentne pri pšenici zafungovala cenová úroveň rezistencie na 185 EUR/t, od ktorej sa komodita odrazila na súčasné nižšie úrovne. Rovnako tak i kukurici sa nateraz nepodarilo prekonať svoju úroveň rezistencie ležiacu v pásme 182 – 183 EUR/t, pričom taktiež korigovala mierne nižšie. A do tretice repka sa síce neudržala nad aktuálnou svojou silnou úrovňou podpory na 370 EUR/t, no stále sa drží v jej blízkosti, čím komodita si naďalej udržiava realistický výhľad pre svoj ďalší cenový rast.

Včerajšie dáta o progrese sejby jarín v USA priniesli informáciu o tom, že sejba v USA zrýchlila, no stále je dramaticky pozadu. Ku koncu uplynulého týždňa mali miestni farmári zasiatu kukuricu len na 83 % plánovaných výmer (päťročný priemer 99 %), pričom termín pre získanie poistnej podpory v plnej výške na vynechanie sejby v USA skončil 5.6. 2019. Možno tak predpokladať, že k 5.6. bolo v USA stále nezasiatych medzi 20 až 25 % očakávaných výmer kukurice. Americkí farmári pritom môžu zasiať kukuricu aj neskôr, no výška ich kompenzácie z poistnej schémy sa im však každým dňom po termíne znižuje a teda si je potrebné dobre prepočítať, čo sa oplatí viac (či siať alebo si uplatniť poistné plnenie). Pomerne slušný progres bol dosiahnutý pri sóji, kde farmári dokázali dostať do zeme za týždeň osivo na 21 % plánovaných výmer sóje, pričom aktuálne je v krajine tak zasiatych 60 % očakávaných finálnych výmer plodiny. Oproti päťročnému priemeru na 88 % ide však stále o pomalé tempo sejby. Investori sa pritom začínajú sústrediť na ďalší ukazovateľ pri kukurici a tým je kondícia porastov v USA. Prvý údaj za novú sezónu platný ku koncu minulého týždňa pritom hovorí o tom, že v dobrej až excelentnej kondícii je 59 % porastov kukurice, čo je o 18 % menej ako pred rokom a súčasne ide o najnižšie číslo od roku 2002.

Špekulatívny kapitál napriek miernemu poklesu cien kukurice v minulom týždni pokračoval v likvidácii svojich krátkych pozícií (stávky na pokles cien) a navyšovaní dlhých pozícií (stávky na rast cien). K utorku minulého týždňa (najaktuálnejší údaj) táto skupina investorov drží 95 tisíc čistých dlhých pozícií a teda je už dominantne nastavená na očakávaný rast cien plodiny. Dnes nás čaká dôležitý report USDA o Odhade svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách (WASDE) za mesiac jún, kde už zrejme bude ministerstvo reflektovať na súčasný priebeh sejby jarín v USA v podobe očakávanej redukcie zberovej plochy kukurice ako aj očakávaného hektárového výnosu plodiny. Úpravy smerom nadol pritom môžu nastať aj pri sóji, aj keď tu takýto vývoj prognózy môže ostať otázny. No a zaujímavý bude údaj o očakávanej svetovej produkcie pšenice, ktorý zrejme USDA taktiež zredukuje, no AGROMAGAZÍN sa domnieva, že zverejnené číslo pri tejto plodine bude stále avizovať rekordnú produkciu plodiny. Napriek neistému výhľadu pre pšenicu a sóju však fundamenty kukurice by mohli po zverejnení reportu dokázať posunúť cenu celého plodinového komplexu nahor. Cenová rally tak nemusí byť zďaleka pri konci, aj keď hlavne pri pšenici môže byť rast cien položený na krehkých základoch, na čo by mali poľnohospodári pri kontrahovaní cien svojej produkcie myslieť. Prípadný ďalší rast cien pšenice tak treba využiť vo svoj prospech. AGROMAGAZÍN naďalej drží svoj cenový cieľ pri obilninách na burze CBoT na úrovni 4,55 USD/bušel pri kukurici a 5,5 USD/bušel pri pšenici, čo znamená pri súčasných cenových úrovniach ďalší rast o 10 %. Stále tak vidíme sľubnú šancu, že pšenica na MATIFe sa vďaka kukurici dokáže vyviezť do pásma 195 – 202 EUR/t a kukurici by sa to mohlo taktiež čoskoro podariť vytiahnuť do pásma 190 – 200 EUR/t. Z vývoja by mali profitovať aj olejniny a to napriek negatívnemu vývoju v rokovaní USA a Číny o obchodnej dohode, ktorej výsledky (žiadna dohoda a navyše ďalšia hrozba zo strany USA o zavedenie importných ciel na nové tovary) stále držia ceny sóje na nízkych úrovniach. V každom prípade očakávajme tento týždeň po zverejnení dnešného reportu WASDE novú vlnu zvýšenej cenovej volatility.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 24. týždňa 2019: pšenica 184 – 187 EUR/t, kukurica 181 – 184 EUR/t, repka 372 – 378 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v tomto týždni pokračujú v raste, keď posilnili o 5 eurocent/kg jat. hm. na 1,85 EUR/Kg jat. hm. Prírastky na cene evidujú tento týždeň aj dánski farmári, ktorí inkasujú za komoditu 1,69 EUR/kg jat. hm., čo je o 3 eurocent/kg jat. hm. viac ako pred týždňom. Mierny progres nahor zaznamenali aj ceny futures jatočných polovičiek v USA a to o 0,6 % na 1,91 USD/kg jat. hm. Naproti tomu farmárske ceny ošípaných v USA v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne korigovali nadol o 2 % na 1,68 EUR/kg jat. hm. Oslabujúcu kurz čínskeho juanu voči euru v kombinácii so stagnáciou cien v Číne poslali medzitýždenne nadol aj ceny ošípaných v Číne a to o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,91 EUR/kg jat. hm. Vývoj na globálnom trhu tak naznačuje skôr na stagnáciu cien komodity, no ako vidíme, ceny v západnej Európe pravdepodobne ťahané vyšším domácim dopytom pokračujú vo svojom raste. Tento týždeň by mohli ceny jatočných ošípaných v SR posilniť o 4 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,85 – 1,93 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku ostávajú v sezónnom trende. Ceny jatočných býkov triedy R3 medzitýždenne oslabujú o 1 eurocent/kg jat. hm. na 3,38 EUR/kg jat. hm., ceny jatočných kráv (R3) aj kvôli tesnejšej ponuke na miestnom trhu ostávajú medzitýždenne nezmenené na 2,95 EUR/kg jat. hm.

Minulotýždňová aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla v porovnaní s predchádzajúcou aukciou z polovice apríla korekciu cien zobchodovaných kontraktov mliečnych komodít o 3,4 %. Pod tlak sa dostali hlavne ceny masla, ktoré poklesli o 10 %, čo sa pretavilo do podobného trendu komodity aj v EÚ. Ceny masla na burze EEX medzitýždenne oslabili o 185 EUR/t na 3825 EUR/t, pričom maslo sa tak z pohľadu technickej analýzy neudržalo nad dôležitou úrovňou svojej cenovej rezistencie, čo znamená, že aktuálne je komodita náchylná na pokračovanie poklesného trendu. Naproti tomu ceny SOM na EEX ostávajú stabilné v okolí 2125 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z týchto dvoch komodít vďaka poklesu cien masla korigovala nadol medzitýždenne o 1 EUR/100 kg na 32,71 EUR/100 kg. Spotové ceny mlieka v Nemecku v uplynulom týždni stagnovali v pásme 29,5 – 30,5 EUR/100 kg, zatiaľ čo spotové ceny v Holandsku korigovali nadol o 1 EUR/100 kg na 30,50 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 22. týždeň boli medziročne o 1,9 % nižšie, čo stále vytvára predpoklady k tomu, aby došlo čoskoro k stabilizácii cien mliečnych tukov (resp. masla). Kým v EÚ a Oceánii badať tlaky na pokles cien mliečnych komodít, v USA v ostatnom týždni vzrástli ceny mlieka o 2,6 % na 36,88 EUR/100 kg. AGROMAGAZÍN tak naďalej predpokladá, že napriek súčasnému tlaku na pokles cien mliečnych tukov by sa ceny mlieka nemali dostať do nejakej citeľnejšej defenzívy (poklesu). Očakávame, že farmárske ceny mlieka v SR sa najbližšie mesiace budú hýbať v pásme 32 až 33 EUR/100 kg. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): jún 2019: 33,15 EUR/100 kg, júl 2019: 33,05 EUR/100 kg, august 2019: 33,45 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): jún 2019: 31,95 EUR/100 kg, júl 2019: 32,25 EUR/100 kg, august 2019: 32,80 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v súlade s našimi očakávaniami sa v uplynulom týždni zastabilizovali, keď medzitýždenne komodita eviduje vzostup svojej ceny o 1 USD/barel na 62 USD za barel. Očakávané spomalenie globálnej ekonomiky z dôvodu vyhrocovania obchodných sporov USA s viacerými krajinami, ktoré môže znížiť dopyt po rope je aktuálne kompenzované očakávaniami účastníkov trhov, že OPEC a Rusko v snahe stabilizovať ceny predĺži svoj záväzok pumpovať na trh menej ropy až do konca roka 2019. Súčasný prebytok produkcie ropy v porovnaní so spotrebou by tak mal byť len minimálny. Ropa sa tak zrejme bude najbližšie obdobie ďalej obchodovať v pásme 60 až 70 USD za barel. Nedávny pokles cien ropy by však mal byť na slovenských čerpacích staniciach ešte nejaký ten týždeň cítiť. Predpokladáme, že v najbližší týždeň klesnú ceny nafty v SR o ďalšie 2,5 eurocent/l na 1,24 EUR/l a ceny benzínu natural 95 tiež o 2,5 eurocent/l na 1,37 EUR/l. Pri súčasných cenách ropy a kurze USD/EUR pritom reálne môže nafta zamieriť ešte nižšie a to na 1,225 EUR/l a benzín natural 95 na 1,35 EUR/l. Ak teda najbližšie dni skokovo nezdražie ropa, ceny PHM by mali v SR ďalej zlacňovať k vyššie nami avizovaným cieľovým hodnotám.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov