logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

psenicaM. Májek: Pšenica na CBoT má ambície zamieriť k 5,50 USD za bušel a možno i vyššie

Michal Májek

V priebehu mája bolo hlavným ťahúňom na agrokomoditách počasie a líderské žezlo si prebrala kukurica. Pšenica je však takisto citlivá na aktuálne počasie.

Pretrvávajúce silné dažde a záplavy v kľúčových pestovateľských regiónoch USA mali negatívny dopad hlavne na to, koľko z úrody jarnej pšenice sa im podarilo dostať do zeme a takisto na kvalitu úrody ozimnej pšenice. Na konci mája bolo zasiatych 84% plánovanej úrody jarnej pšenice, čo je menej ako je zvyčajné o tomto čase roku, keď je to zvyčajne viac ako 90%. Takisto aj uchytenie novej pšenice je zatiaľ slabšie ako zvyčajne. Čo sa týka kvality úrody ozimnej pšenice, tak tá ďalej klesá. Aktuálne len zhruba 61% úrody je označovaných za dobrú až výbornú. Už dlhšie platí, že veľkosť úrody ozimnej pšenice by mala patriť k historicky najnižším a navyše aj menej kvalitným úrodám. Aj vďaka týmto správam pšenica nedokázala výraznejšie preraziť hranicu 4,2 USD za bušel, čo boli predchádzajúce minimá z marca. Následne správy prichádzajúce z polí potlačili nahor všetky agrokomodity. Kukurica bola lídrom, avšak ani pšenica výraznejšie nezaostávala. Najbližším cieľom zatiaľ zostáva úroveň 5,50 USD za bušel. Jej prerazenie by bolo silným signálom, že súčasný odraz nie je len krátkodobým nárastom, ale začiatkom dlhodobejšieho trendu.

Michal Májek

Autor je komoditným portfólio manažérom Tatra Asset Management

Aktuálnu analýzu vývoja cien plodín na burze CBoT od M. Májeka nájdete v AGROMAGAZÍNe 06/2019.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov