logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 23. týždeň 2019

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

Silný prorastový trend na trhu s rastlinnými agrokomoditami pokračoval aj v uplynulom týždni. Na burze MATIF medzitýždenne posilnili ceny pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 185 EUR/t.

Lídrom cenového rastu bola kukurica, ktorá si prilepšila o 9 EUR/t, pričom dnes sa obchodovala za 180 EUR/t. Repka medzitýždenne posilnila o 5 EUR/t na dnešných 371 EUR/t. Cena kanadskej repky v ostatnom týždni vzrástla o 4 EUR/t na 303 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice o 9 EUR/t na 181 EUR/t. Cena americkej mäkkej pšenice na burze CBoT za týždeň pridala 9 EUR/t, keď posilnila na dnešných 170 EUR/t, kukurica zdražela o 6 EUR/t na 148 EUR/t a sója si pripísala zisk 15 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 287 EUR/t.

Hlavným ťahúňom cien smerom nahor je naďalej sa komplikujúca situácia so sejbou jarín v USA. Podľa včerajších dát USDA mali americkí farmári k 2.6.2019 zasiatych len 67 % plánovaných výmer kukurice a 39 % výmer sóje. Dlhodobý priemer pre toto obdobie je 96 % pre kukuricu a 79 % pre sóju. Na americkom stredozápade pritom naďalej prší, čo bráni farmárom zrýchliť v ich snažení dostať osivo do pôdy. Hlavne pri kukurici sa poľnohospodári dostávajú mimo agrotechnický termín, čo signalizuje, že mnohí z nich budú tento rok chcieť využiť poistnú schému na vynechanie sejby, ktorá im zaručuje pokrytie slušnej časti dlhodobých výrobných nákladov v prípade, že plodinu nezasejú. Debatuje sa pritom o možnosti, že farmári tento rok nezasejú kukuricu až na 4 mil. ha (10 mil. akrov), čo je 12 % pôvodne naplánovanej výmery plodiny pre tento rok. V kombinácii s rizikom nižšieho priemerného výnosu kukurice z titulu oneskorenej sejby tak môže byť tohtoročná produkcia kukurice v USA nižšia až o 60 mil. ton v porovnaní s nedávnymi odhadmi (aktuálny odhad produkcie leží na 382 mil. ton). Teraz je otázkou, či ceny kukurice najbližšie dni dosiahnu natoľko atraktívnych úrovní, že sa farmári vzdajú poistenia vynechanej sejby a i napriek riziku nižších výnosov (kvôli sejbe po agrotechnickom termíne, resp. kvôli voľbe odrôd s nižším FAO) sa napriek tomu pokúsia kukuricu zasiať. Vyhraté pritom nemá ani sója, kde taktiež výrazne mešká sejba. Tu však väčšina farmárov má stále čas do 20.6. na to, aby plodinu stihli zasiať. Kukurica pokračuje na burze v Chicagu ako aj na MATIFe v rastovom trende, pričom rast je naďalej poháňaný novým a novým zatváraním krátkych pozícií zo strany špekulatívneho kapitálu. Investori podľa najnovších dát však stále ešte držia o niečo málo viac krátkych pozícií (stávky na pokles cien) ako dlhých pozícií (stávky na rast cien). Údaj sa však vzťahuje na minulý utorok, čo znamená, že dnes je už zrejme špekulatívny kapitál pri kukurici mierne naklonený na dlhú stranu (rast cien). Komodita má pritom vzhľadom na súčasný vývoj v USA ďalší priestor pre rast, pričom najbližším cenovým cieľom je 4,55 USD/bušel (aktuálne 4,25 USD/bušel) na trhu CBoT. Na MATIFe čaká na kukuricu rezistencia na cene 183 EUR/t, pričom ak sa komodite podarí dostať aj cez túto métu, otvorí sa jej priestor pre rast k 200 EUR/t.

Na súčasnom vývoji sa naďalej elegantne vezie pšenica, ktorá je subsituentom kukurice pri výrobe kŕmnych zmesí. Pšenica na MATIFe aktuálne testuje úroveň rezistencie na 185 EUR/t, čo môže komoditu dočasne poslať na nižšie úrovne, no zdá sa, že rozbehnutý trh s kukuricou dodá dosť energie aj pšenici, aby sa aj tá dokázala na MATIFe najbližšie obdobie znovu pozrieť na cenu 202 EUR/t, resp. aspoň sa usadiť v cenovom pásme 185 – 202 EUR/t. A to napriek očakávanej rekordnej produkcii plodiny vo svete. Pri pšenici však stojí za zmienku aktuálne suché počasie na juhu Ruska, ktoré už núti analytikov mierne znižovať odhad tohtoročnej úrody v krajine (súčasný odhad medzi 77 a 82,4 mil. ton). Suché počasie má pritom región trápiť ešte minimálne ďalšie dva týždne. Nič to však nemení na tom, že globálna úroda pšenice bude tento rok vysoko komfortná (a zrejme rekordná) a i preto by agromanažéri pri voľbe predajnej stratégie pšenice mali brať ohľad aj na tento aspekt. AGROMAGAZÍN odporúča fixnúť cenu časti produkcie pri súčasnej cene na MATIFe (185 EUR/t) a ďalšiu časť v prípade, že cena na MATIFe sa dostane do pásma 185 až 202 EUR/t, resp. sa bude blížiť k 200 EUR/t).

Repke sa na MATIFe podarilo úspešne udržať v ostatnom týždni nad dôležitou cenovou hladinou 370 EUR/t, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že komodita sa čoskoro odváži zamieriť k cenovému cieľu 388 EUR/t. Podporou v tom okrem očakávanej najnižšej úrody repky v EÚ za ostatných 13 rokov jej môže byť aj susedný trh so sójou, ktorý začína prorastovo reagovať na vývoj pomalej sejby plodiny v USA.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 23. týždňa: pšenica 183 – 189 EUR/t, kukurica 182 – 185 EUR/t, repka 375 – 380 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v západnej Európe pokračujú v stagnácii, keď v Nemecku ostávajú na 1,80 EUR/kg jat. hm. a v Dánsku na 1,66 EUR/kg jat. hm. Medzitýždenne sa nezmenili ani ceny v Číne, ktoré ostali zafixované na 1,94 EUR/kg jat. hm. Miernu cenovú korekciu evidujú USA, kde cena júlového kontraktu jatočných polovičiek medzitýždenne oslabila o 3 % na 1,86 USD/kg jat. hm. Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota poklesli medzitýždenne o 1 UScent/kg jat. hm. na 1,71 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme, že v SR budú tento týždeň ceny jatočných ošípaných stagnovať v pásme 1,81 – 1,88 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku tento týždeň znovu klesajú, pričom aktuálne ceny jatočných býkov už začínajú atakovať úrovne slovenských cien, čo je pomerne raritný vývoj. Ceny jatočných býkov (R3) medzitýždenne poklesli o 2 eurocent/kg jat. hm. na 3,39 EUR/kg jat. hm., zatiaľ čo ceny jatočných kráv korigovali nadol o 5 eurocent/kg jat. hm. na 2,95 EUR/ kg jat. hm. Africký mor ošípaných a nedostatok bravčoviny na trhu by však mal v druhom polroku pomôcť aj cenám hovädziny či hydinového mäsa zamieriť na vyššie úrovne.

V segmente mliečnych komodít sa do problémov dostávajú mliečne tuky, keď cena masla na burze EEX už poklesla k 4000 EUR/t, čo je najnižšia cena za ostatných 18 mesiacov. Táto cenová hladina (presnejšie 3975 EUR/t) by však mala komodite poslúžiť ako úroveň cenovej podpory, od ktorej by sa maslo mohlo znovu odraziť vyššie. Cena SOM na burze EEX medzitýždenne poklesla o 10 EUR/t na 2140 EUR/t, čo posunulo teoretickú cenu mlieka vypočítanú z cien masla a SOM medzitýždenne nadol o 1,5 % k 33,71 EUR/100 kg. S korekciou sa pasujú aj ceny mlieka v USA, ktoré v krajine medzitýždenne klesli o 2 % na 35,21 USD/100 kg. Spotové ceny mlieka v Nemecku v uplynulom týždni stagnovali v pásme 29,5 – 30,5 EUR/100 kg, spot v Holandsku korigoval nadol o 1 EUR/100 kg na 30,5 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 21. týždeň sú však o 1,9 % nižšie ako pred rokom a taktiež produkcia mlieka v EÚ za prvý kvartál 2019 je medziročne nižšia o 0,1 %. Tento faktor by tak mal ostať podporou cien mliečnych komodít, resp. by im mal aspoň brániť v ďalšom poklese. Očakávame, že farmárske ceny mlieka v SR sa najbližšie mesiace budú hýbať v pásme 32,5 až 33,5 EUR/100 kg. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): jún 2019: 33,55 EUR/100 kg, júl 2019: 33,35 EUR/100 kg, august 2019: 33,75 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): jún 2019: 32,85 EUR/100 kg, júl 2019: 32,60 EUR/100 kg, august 2019: 33,00 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent v uplynulom týždni zažila strmý pokles po tom, čo sa zvyšuje riziko, že obchodná vojna USA s Čínou a najnovšie už aj USA s Mexikom povedie k spomaleniu globálnej ekonomiky. Ropa Brent korigovala nadol medzitýždenne o 9 USD/barel, keď sa dnes obchoduje za 61 USD za barel. Pokles pod cenu 59 USD/barel pritom komodite otvorí priestor pre korekciu smerom k decembrovým minimám na 50 USD za barel. Uvidíme ako na súčasný pokles cien zareaguje združenie OPEC. To by mohlo pri súčasnom vývoji predĺžiť obdobie obmedzenej ťažby ropy o 1,2 mil. barelov denne aj na druhý polrok 2019 v záujme stabilizácie trhu s komoditou. Predpokladáme, že cena ropy Brent sa bude najbližšie obdobie hýbať v pásme 60 až 65 USD za barel.

Výrazný pokles pokles cien ropy v ostatnom týždni prinesie na slovenské čerpacie stanice citeľné zlacňovanie cien PHM. Tie by mohli postupne klesnúť o 5 až 6 eurocent/l. Predpokladáme, že tento týždeň ceny nafty klesnú o 2,5 eurocent/l na 1,245 EUR/l a ceny benzínu natural 95 sa znížia o 2,5 eurocent/l na 1,39 EUR/l.

Poznámka ku klesajúcim inflačným očakávaniam:

Spomaľujúca globálna ekonomika sa v súčasnosti začína javiť ako čoraz reálnejšia hrozba. A to signalizuje problém pre ceny komodít. Vo svete totiž výrazne klesli inflačné očakávania (viď pokles úrokových sadzieb štátnych dlhopisov vyspelých ekonomík) a v tomto prostredí sa cenám komodít nedarí príliš rásť. Samozrejme, to neplatí v prípade, ak fundamenty na trhu hovoria jasne v prospech cenového rastu nejakej konkrétnej plodiny (ako napríklad súčasná situácia na trhu s kukuricou). V každom prípade fenomén klesajúcich inflačných očakávaní z titulu spomalenia globálnej ekonomiky môže mať ambície v druhom polroku brzdiť prorastové tendencie cien komodít s výnimkou vzácnych kovov (hlavne zlata), ktoré v časoch neistoty vykazujú spravidla prorastové tendencie.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov