logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

euro1Až 14 % z potravín dovezených na Slovensko pochádza z Poľska

Eva Sadovská

Štatistiky hovoria jasne. Dovoz potravín na Slovensko je neprehliadnuteľne vyšší ako ich vývoz. Tentokrát sme sa v našej analýze vďaka štatistikám WITS (World Integrated Trade Solutions) pozreli na to, z ktorých krajín dovážame na Slovensko najviac potravín.

A naopak, do ktorých krajín najčastejšie vyvážame potraviny my. A výsledok? Najviac, takmer tretina, dovezených potravín pochádza z Českej republiky. Nasleduje kauzami opradené Poľsko, z ktorého na Slovensko dovážame až 14 % zo všetkých dovezených potravín. Pozreli sme sa ale aj na to, ktoré trhy sú pre nás z pohľadu zahraničného obchodu potravín dominantnejšie ako pred 10 rokmi a ktoré sú naopak na ústupe.

Takmer tretina (31,5 %) potravín dovezených na Slovensko pochádza z Českej republiky. V roku 2017 predstavoval dovoz potravín z ČR cca 647 mil. EUR. Druhým najväčším dovozcom potravín je v našom prípade Poľsko s podielom takmer 14 %, čo znamená hodnotu dovezených potravín vo výške cca 284 mil. EUR. Z Nemecka dovážame na Slovensko necelých 12 % zo všetkých dovezených potravín (243 mil. EUR). Pomerne významnými obchodnými partnermi z pohľadu dovozu potravín sú pre nás aj Maďari a Rakúšania s podielmi 7,3 % a 4,8 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov WITS (World Integrated Trade Solutions) z roku 2017.


A ako sa situácia zmenila v porovnaní s rokom 2007, kedy sme na Slovensku ešte platili napríklad slovenskými korunami? Nuž aj desaťročie dozadu boli našim najväčším dovozcom potravinových výrobkov Česi s podielom 32,2 %, teda s mierne vyšším podielom ako teraz. Nasledovali Poliaci a Nemci s podielmi 11,5 % a 9,5 %, teda s podielmi o niečo nižšími ako v súčasnosti.

Česká republika je najväčším obchodným partnerom Slovenska aj v prípade vývozu potravinových produktov. Zo všetkých vyvezených potravín zo Slovenska do zahraničia putuje k našim českým susedom takmer 24 %, t. j. potraviny v objeme cca 288 mil. EUR. Dôležitým je ale pre slovenských producentov potravín aj maďarský trh, nakoľko do tejto ekonomiky exportujeme takmer pätinu potravinových výrobkov (236 mil. EUR). Nasleduje Poľsko s podielom takmer 15 % (180 mil. EUR). Potraviny ale vyvážame aj do Rakúska (5,5 %) a do Nemecka a Holandska (obe krajiny so zhodným podielom 4,6 %).

Aj v prípade vývozu potravín zo Slovenska do zahraničia badať za posledné desaťročie určité zmeny. Vývoz potravín zo Slovenska do Čiech bol totiž desať rokov dozadu dominantnejší a z nášho celkového vývozu potravín predstavoval až tretinu. Rovnako to platí aj v prípade Maďarka, do ktorého sme vyvážali až 29 % potravinových produktov. Štatistiky naznačujú, že toto všetko sa udialo na úkor, resp. vďaka poľskému trhu. Do Poľska sme totiž pred desiatimi rokmi vyvážali iba necelých 7 % z nášho celkového vývozu potravín.

Z pohľadu zahraničného obchodu potravín sú našimi najväčšími partnermi Česká republika, Poľsko, Nemecko, Maďarsko a Rakúsko. S výnimkou Nemecka sa teda jedná o našich bezprostredných susedov. V prípade všetkých spomenutých obchodných partnerov je objem dovozu potravinových výrobkov na Slovensko vyšší ako objem vyvezených potravín zo Slovenska na ich trh. Jedinou výnimkou je Maďarsko, nakoľko vývoz potravín zo Slovenska do Maďarska bol v roku 2017 realizovaný vo vyššom objeme ako dovoz.

Popri neprehliadnuteľnom dovoze potravín zo zahraničia netreba zabúdať ani na ďalší kanál, ktorým sa dostávajú potraviny z okolitých krajín do našich slovenských domácností. Reč je o nákupnej turistike Slovákov do susedných krajín. Z fenoména sa za posledné desaťročie stal takpovediac životný štýl. Mnohí Slováci tak pravidelne vycestúvajú a svoje nákupy realizujú u susedov. Kým v Poľsku, Maďarsku a Česku sa nechávajú zlákať nižšími cenami potravín, v prípade Rakúska „nákupní turisti“ deklarujú ako dôvod vyššiu kvalitu. Tak či tak, takéto výjazdy za nákupmi do zahraničia nie sú dobrou správou pre našu ekonomiku.

Pozn.: Všetky údaje uvedené v analýze sú vypočítané analytičkou Slovenského farmárskeho, družstva Evou Sadovskou a vychádzajú z údajov WITS (World Integrated Trade Solutions) za roky 2017 a 2007.

Eva Sadovská

analytička Slovenského farmárskeho, družstva 

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

banner-lemken-rubin10

banner-pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov